şükela:  tümü | bugün
 • özel eğitim kurumlarında yöneticilerin ve öğretmenlerin yılın belirli zamanlarında toplanarak öğrencilerle ilgili kararlar aldığı, öğretim teknikleri üzerine tartıştığı,plan ve programlarını gözden geçirdiği toplantı çeşidi.

  bu toplantının rutin toplantılardan tek farkı; toplantı sonunda alınan kararların zümre karar defterine yazılarak katılımcılar tarafından imzalanması ve meb müfettişleri tarafından kontrol edilmesidir.
 • genelde yılda iki kez yapılan; ilk toplantıda, tohum ıslahı ve soy devamlılığı ile ilgili önemli kararların, kış tatili sonrası yapılan ikinci toplantıda ise "herkes başının çaresine baksın" kararının alındığı toplantı çeşididir. ilk toplantıda -genelde- kıdemli öğretmenler egosunu tatmin eder. burada ortaya çıkan balon, bir yandan zırt pırt değişen milli eğitim yönetmelikleriyle bir yandan örtük programın getirdikleriyle patlatılmak suretiyle imha edilir. böylece ikinci toplantıda genç öğretmenlere "nasılmış ağam" diye kıs kıs gülme hakkı doğar.
  bu toplantıların en kötü yanıysa adıdır. zümre ne gıcık bir kelimedir. ne tefaffuzu ne de çağrıştırdıkları güzeldir bunun. bu kelimeden daha iğrenci için (bkz: zümrem).
 • aslında çok muhimdir, fakat öğretmenler de öğrenci psikolojisinin çok üstünde olmadıkları için gereksiz gelir kendilerine.

  surekli eksiklerden sıkıntılı olan oğrencilerden falan bahsedilir fakat amaç çozum aramak değil sorun sunmaktır. sorunsuz ve başarılı öğrencileri zaten bize ihtiyacı yoktur bunu unıtarak onları da bizim başarımız sanarak gozardı ettiğimiz toplantılardır.
 • iki türlüdür. biri aynı okulda aynı branşı okutan öğretmenler arasında veyahut aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri arasında diğeri ise belli eğitim bölgesinde (il, ilçe, büyük şehirlerdeki semtler gibi) yine aynı branş ve aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri arasında başkan seçilen kisilerce yapılan toplantidir.

  ilk toplantı kesinlikle yapilmaz. tabii ki istisnalar da olabilir ama genelde ögretmenler internetten indirdikleri tutanak metnini sanki kendileri yapmış gibi yalnızca isimleri ve gerekli yerleri değiştirerek birini idareye verip birini dosyalarına koyarlar.

  diğer bölge toplantısında ise daha ilk dakikadan itibaren öğretmenler bir an önce tutanağa birşeyler yazılsın da gidelim havasindadir. birkaç gündem maddesi görüşülür ve öğretmenler imzalarını atarak ışık hızıyla toplantıyı terk ederler. aslında öğretmenler de haklıdır çünkü konuşulan şeyler aşağı yukarı hep aynıdır ve hiçbir çözüm bulunamaz. çözüm bulunmuş gibi gözükse bile her öğretmen kendi tarzına göre devam eder.

  bütün zümre toplantısı tutanakları kimse tarafından okunmaz ve dikkate alınmaz. okul idaresi ve bakanlık dahil. bu tutanaklar yalnızca bir sorun çıktığında veya denetleme durumunda "hele bir bakalım alınan kararların hangileri uygulanmış" sorusuna cevap arandığında bakılır.

  bütün bunlara rağmen zümre toplantılarinin faydalı olduğunu, bu toplantılarda görüş beyan eden ve diğer zümre öğretmenlerinin görüşlerini ve çözümlerini dikkate alan öğretmenler de vardır. bunların sayısı kabaca %1 kadardır.