şükela:  tümü | bugün
  • az önce nerden estiyse esmeralda başlığına bakıyorken bu kelimenin zümrüt anlamına geldiğini öğrendim. sonra tabii yaaa dedim, ingilizce emerald değil mi bu? lavuklar s'yi nasıl da yutup esmeralda'yı emerald yapmışlar be, heh heh heh diye keyiflendim. fekat böylecene ince ince keyiflenirken aniden esmeralda'nın ünsüzleriyle zümrüt'ün ünsüzlerinin smrld-zmrd şeklinde fevkalade benzeştiğini görmiyeyim mi!.. olur mu olur diyerekten türk dilinin etimoloji sözlüğünü açıp baktım ve, evet, yanılmamışım. bakınız efendim meğer ki bu kelime sanskritçe maraktas'tan geliyormuş. grekçe'de olmuş smaragdos, italyanca smeralda, arapça zümürrüd ve farsça zümrüt. vay vay vay kim derdi ki allahın emerald'ı ile caanım zümrüt ayni kelime olsun?..
  • dünyanın en güzel yeşil tonudur. lens olarak en çok istenilen renklerden biridir ve tanrı kimilerine kıyak geçip bu gözleri vermiştir.
  • zümrütün üzerine makina yağı dökülmez. ördek başı yeşili diye de tanımlanan ve beni taşlar arasında en çok cezbeden bu taş, zümrüt yağı denen koyu kıvamda yine zümrüt renginde bir yağın içinde bir kaç gün bekletilir. zümrüte değerli dedik ama kök zümrüt denen bir türü de vardır ki bu adından da anlaşıldığı gibi zümrüt damarının en kökündeki düşük kaliteli olandır... her zümrütün de değeri birbirinden farklıdır .
  • temeli berilyum minerali olan yeşil renkli, değerli taslar içinde sertlik derecesi en fazla olanlardan biridir. fakat genellikle çok "damarlı" olduğu için en kırılgan olanlardan da biridir...

eldeki zümrütlerin daha hos (ve pahalı) görülmesi için uzerine bolca makine yagı damlatılıp icine cekmesi icin beklenebilir. (mumkunse 1-2 gün) seffaflasıp, parlaklaşır...
  • bir kadin ismi ayni zamanda.

zumrut sadakatin simgesiymis, daha dogrusu takanin sadakatinin artacagina inanilirmis. erkek arkadasinizdan zumrut bir hediye alirsaniz hafif bir artniyet sozkonusu olabilir yani, soylemedi demeyin.
  • efenim zümrüt bizim işyerimizin kedisinin adıdır. isim annesi martin jacques mystere oldu. onun teklifi ile zümrüt dedik. zümrüt hamile idi, geçen martin jacques mystere ve kirkinin da kulpu kirik kup beraberce ziyaretime geldikleri esnada doğuma başladı. onlar gittikten sonra doğurdu. 3 gün ortalıkta gözükmedi, artık nereye peydahladıysa minnakları! dün nihayet teşrif ettiler. yemeğini suyunu verdik. karnı tok, susuzluğu giderilmiş olduğu halde bağıra bağıra miyavladı. dışarı çıktım derdini anlamak için, meğerse sevilmeyi, okşanmayı özlemiş sidikli! :) bebişlerini ısrarla saklıyor, henüz göremedik. rivayete göre 3 yavrusu olmuş...

zümrüt'ün özelliği şu: sen elini sabit tutuyorsun, o gelip kendi kendini sevdiriyor!
  • kimyasal förmülü (be3al2sio6)olan beril mineralinin bir türü. yeşil renkli, saydam değerli bir taş.berilin mohs skalasında sertliği yedi veya yedi buçuktur.
    işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. britanya kraliyet mücevherleri de dahil, en kaliteli zümrütler kolombiya'dan ihraç edilmektedir
    mısır'daki zümrüt madenlerinin geçmişi m.ö. 1650 yılına kadar uzanır. zümrüt yüzyıllardır mücevher olarak kullanılmaktadır. zümrüt geleneksel olarak mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir.
    ayrıca ispanyolcası esmeralda 'dır.
    hee birde mutluluğun adıdır,alır götürür maviliklere çıkartır gökyüzüne, yaşatır hiç yaşanmamış olanları.aşk'tır,sevgidir.o yanınızdaysa dünya karşınızda olsun umrunuzda olmaz.şiirler yazdırır,her yan yeşil her yan mavi olur size artık.en güzel an'dır.
    (bkz: zümrüt öğretmen)
  • aynı zamanda diyarbakır'ın lice ilçesine bağlı bir köy.
  • ender bulunan "trapiche" turu, kolombiya'daki zengin yataklardan cikarilan bir cesit beril minerali olan nefis degerli tas. antik caglarda bugun misir, avusturya ve pakistan topraklari olan yerlerde de madenleri varmis. goz alici yesil rengiyle taninir ama elmas kadar populer degildir. 81. oscar ödül töreni'nde angelina jolie kolombiya zumrudunden bir kupe ve yuzuk takinca herkesin ilgisini cekti. merak eden buradan bakabilir:

http://emeraldjewelry.wordpress.com/…scar-ceremony/
  • uzunca bir dönem moda olmuş duvar kağıdı furyasında güzide bir markadır. diğer duvar kağıdı markaları için (bkz: piya), (bkz: dekor)

buyrun bu da sitesiymiş: http://www.zumrut.com.tr/