şükela:  tümü | bugün
  • tam ismi "züppe kocanın şarkıcı karısı ve başka nahoş gerçekler" olan, ekim 2017 ilk basım tarihli sevil atasoy kitabı. arka kapak yazısı şöyle. ölümüne yorgun olduğum bir cumartesi akşamı 1 demlik çayımı alıp hiç kıpırdamadan okudum. sevil atasoy'un anlatım dili her zamanki gibi akıyor gidiyor, fark ettim ki kitapları hep onun sesini duyarak okuyorum. bazı bölümler gereğinden kısa olsa da özellikle parmaklarımı kemirme noktasına gelerek okuduğum yara gambirasio cinayetini ve zanlıyı bulmak için italya'nın her kurumunun nasıl canla başla çalıştığını anlatan "savcı hanımın yeşil kabusu", true detective'in ilk sezonunun (nic pizzolatto bunu redddetse de) esin kaynağı olan olayın anlatıldığı "şeytanın kasabası", the frozen ground filmine de konu olan seri katil robert hansen'e ayrılmış "buz bebekleri" ve kitaba ismini veren "züppe kocanın şarkıcı karısı" bölümleri çok çok iyi.

--- spoiler ---

kitaptan öğrendiğim ve spoiler olabilecek şeyler ise sevil atasoy'un her hastanenin acil servisinde olduğunu iddia ettiği fakat türkiye'deki acil servislerde olduğunu hiç sanmadığım, tecavüz kurbanından dna analizi için olayın hemen ardından her türlü bulgunun en sağlıklı şekilde alınmasını sağlayan tecavüz kiti, mafya kavramının ortaya çıkışı, bir ülkede dna bankası kurulmasının özellikle tecavüz ve cinayet suçlularını yakalamakta ne kadar önem arz ettiği, dragnet denen yöntem sayesinde bir ailede suç işleyen erkeğin amcasının torununun çocuğunun oğlunun dna'sı sayesinde bile nasıl yakalanabileceği, 22 ab ülkesince bankalarındaki suçlu dna profili verilerini paylaşmak üzere 2005 yılında imzalanan prüm antlaşması'nın zanlıları çatır çatır yakalamada nasıl etkili olduğu, bu veriler paylaşılmasın diye sebepsizce bağırıp duran insan hakları örgütleri, nice manyaklar, nice katiller, nice iyiler, nice kurbanlar.
    --- spoiler ---

okunmasını kesinlikle tavsiye ederim fakat gece kabus görmeyeceğinizi garanti etmem.
  • kitap çok güzel, oldukça sürükleyici, leblebi gibi gidiyor adeta ve bitirmesi küçük molalarla birlikte 4-5 saat kadar ancak sürdü. polisiye vs. gibi tarzlara ilgisi olanların çok hoşuna gidebilecek bir kitap. bunun yanında bir çok güncel konuyla birlikte birçok bilimsel veriyle de zenginleştirilmiş. sevil atasoy bence bu birikim ve donanımla çok güzel cinayet, polisiye hikaye ve romanlar üretebilir. her ne kadar kitabı beğensem de isminin satış kaygısıyla konulduğunu düşünüyorum. okunmalı.