1. "işini batıran zamanının en taşaklı iş adamı, battıktan sonra çöpçülük bile yapabilir. yaparsa da sosyetik çevrelerin alay konusu olur, tarih sayfaları arasında yitip gider." manasına geldiğini düşündüğüm atasözümüz.
  2. bütün servetini güzel kızlara yedirdikten sonra sefalete düşen ve kış mevsiminde sandık dibinde kalmış beyaz keten elbiseleriyle süslenmeye çalışan seviciler* için söylenir.
  3. sozun dogruluguna, marmara universitesi goztepe kampusundeki meshur kantinimiz altigende soguk hava sartlarina ragmen transparan siyah dantelli sikko bisey giyen bir gerzek gordugumde inandim.arkadasin ustundeki zikkimin altinda ise sadece siyah sutyen vardi.biz ise bere mont donuyoduk.allah akil fikir versin diyoruz ne diyyelim.guzel olacam diye sapıtan bir cinstir iste bunlar.
  4. barıs manco'nun sarkısıyla meshur olan atasozu.bunu ilk duydugunda zurefayı zurafaolarak anlarsın.ilk basta kopmaya hazırlanırsın,oha adam zurafaduskunu dedi,kıs gunu beyaz giyer dedi,noluyo ya hic bi sey anlamadım,sacmalamıs galiba gibisinden.sonra yok kesin bi anlamı var,adamlar sarkıyı yanlıs okucak degil ya diye dusunur,anlamasanda gulmeyi erteleyip,kimseye caktırmazsın.sonra birini bos bi zamanında kıstırıp;abi niye zurafa ya niye acıkla,atalarımız zamanında turkiye'de zurafamı yasıyodu,delirtmeyin adamı diye ustune yuruyup gercegi ogrenirsin.
  5. havanin kapali oldugu, gunesin gorunmedigi bir kis gununde beyaz giymek mi daha kotudur, yoksa siyah giymek mi, emissivity nedir, kara cisim isimasi nicedir,... seklinde eglendirirken dusunduren laf.
  6. ben bunun zibidinin duskunu ince giyer kış günü versiyonunu biliyordum.
  7. daha önce iyi bir durumda olan kişinin bu konumunu kaybettiğinde uygun olmayan, yersiz davranışlarda bulunması halinde söylenen atasözü. (http://tdk.gov.tr/tdksozluk/sozbul.asp)

zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü hakkında bilgi verin