• türkiye barolar birliği gibiydi. avukat32m, avukat29m, avkt45m, avukat23cm.
  • 1995'te efnet'te #turks kanalinda takilirken biri "#zurna'da kufur serbest!" demisti de o sayede dalmistik zurna'ya. ilk is kufredip sorun olup olmadigina bakmistim. kimsenin bir sey demedigini gorunce cok hosuma gitmisti. kalabalik olunca geyik de guzel donuyordu. sonra kanal buyuk hizla buyudu ve kendi cekim gucune kapilip +m (mute) modunda kimsenin konusamadigi ve her girene botlarin "su kanala gel bu kanala gel" dedigi bir yere donustu. 1997 yilinda #coders'i acip kacmistik kendisinden.
  • aynı zamanda askeri üs gibiydi. astsubay_murat, ustegmen_gokhan, yuzbasi_halil, yarbay_volkan, onbasi_murtaza vs. vs...
  • benim için yeri çok farklı olan bir chat kanalı. benim kişisel gelişimim açısından bir mihenk taşıdır zurna.

çocukluk aklı buraya girip chat yapmaya falan çalışıyorum ama güzel kız olma potansiyeli olan bütün nickler beni adam yerine koyup cevap vermeye dahi yeltenmiyor. artık bu durumdan sıkılmış bir şekilde tekrar girip nickimi aslı86 gibi bir şey yaptım. aman allahım gelen mesajların ardı arkası kesilmiyor. hedefime hemen birini alıp msn adresini aldım. üşenmedim gittim içinde aslı geçen bir msn adresi daha aldım. salağın birine web cam açtırıp dalga geçmekti planım ama baktım saf, temiz yüzlü bir adam. mal gibi de bakıyor kameraya. dayanamadım dedim "abi ben seni işlettim." adam ne işlettin bana diye sorunca uzun bir süre south park sessizliği oldu. sonra kazak mı işledin bana yazdı.

ben galiba hayatı, yaşadığım ülkeyi, insanları kısacası her şeyi ilk o zaman sorgulamıştım.
  • hakkında girilen entry sayısı ile sözlüğün yaş ortalaması hakkında da ipucu veren chat kanalı. türkiye'de chat tarihi bölümünde verilecek ilk ders irc'e giriş ve zurna 101 olabilirdi. hayal meyal hatırlıyorum. internetin bir sihir ya da bir mucize gibi görüldüğü yıllardı. teyze kızından öğrenmiştim, asl, ii, nbr ifadelerinin kullanımını. ingilizce bilmediğimiz yıllardı. ergen bile değildik. zurna'nın varlığını bilmek ve bundan bahsetmek bile bir ayrıcalıktı.
  • @ astsubay_karizma
    @ astsb_kobra
    @ astsby26
    @astsubaybçvş99

vs. sanki türk ordusunun bütün astsubayları burada takılırmış zannedilen eski chat sitesi.
  • yarısı kız taklidi yapan, diğer yarısı da bunları götürmeye çalışan erkeklerden oluşurdu.
  • bilmem kac bin kisinin yazdıkları hicbiseyi gormeden chat yaptıklarını zanettikleri sanal ortam...
  • "asl pls" diyene, 12-13 yaşında olmama rağmen, "çok büyüdüm, sevgili bulma yaşım geldi" manasında "18m" dediğim, m'nin erkek, f'nin kız olduğunu bildiğim, ama neden böyle olduğu hakkında en ufak bi fikrimin olmadığı, bootlarla sosyalleşmenin gereksiz özgüven sağladığı yıllarda sıkça kullandığım irc sohbet kanalı.

aynı zamanda internet cafeci abinin "oynıcak mısınız?" sorusuna, "hayır, izliyoruz." cevabını verdiğimizde, "hadi çocuklar, polis sizi görmesin, dükkanı kapatır." diyerek bizi postaladığı yıllardı.

hey gidi heyy. hayır ağlamıyorum biber gazı kaçtı.
  • hemen hemen herkesin nickinde ^^'%_-*+?|& gibi acayip simgeler yer alırdı. bu tür süslü nickler zurnada zengin gösterirdi. mesela bir sınıf arkadaşımın nicki ^^__##mannéquin##__^^ idi. ama fakirin önde gideniydi, sonra okudu adam oldu gerçi.
    aslında günümüzde de bu tarz nicklerin yazımı devam ediyor; bu açıdan bakınca 10 yıldır yerimizde sayıyoruz da denebilir gibi.
hesabın var mı? giriş yap