şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı imparatorluğunda para olarak , altın ve gümüş sikkeler kullanılıyordu. aynen günümüzde olduğu gibi devletin gelirinden daha fazla harcama yapmak isteyen yöneticiler. altın ve gümüş paranın ayarı ile oynuyorlardı. bir nevi kalpazanlık yapıyorlardı. yani karşılığı olmayan ayarı düşürülmüş, sikke basıyorlardı. ayarı düşük sikkede pazara çıkınca, değeri otomatik olarak gerçek altından sikkeden düşük oluyordu.
  paralı asker olan yeniçerilerde çarşı esnafının desteği ile ,bu durumda isyan ediyorlardı. isyanın sloganı ''zuyuf akçe istemeyüz' oluyordu.
  günümüzde de yöneticiler ekonomide karşılığı olmayan para bastığı zaman bu karşımıza enflasyon olarak geliyor. enflasyonun gerçek hayatta karşımıza çıkış biçimi pahalılık ve gelir seviyesinin düşmesi oluyor.
  karşılıksız para basmanın dış paralar, yani dövüzle kıyaslanması ise dövizin yerli paramıza karşı değer kazanması olarak seyrediyor.
  .. son günlerde türk parası dolara karşı % 40 değer kaybetti.
  enflasyondan kurtulmanın yoluda denk bütçeden geçiyor. türkçesi kemer sıkmamız gerekiyor. ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız.