• kickass anasayfasında dark matter diye bir dizi görünce doğal olarak "lan heralde bilimkurgudur" diye düşünüp bu yoklukta, imdb puanının 7.5 olmasına rağmen denemeye karar verdiğim ve beklentiyi çok düşük tuttuğumdan mıdır nedir, izlerken pek rahatsız olmadığım dizi.

acayip klişe karakterler, senaryo ve hikaye bekliyordum, karakterlerin klişe olmasını hiçbir zaman fazla problem etmemişimdir gerçi; the 100 gibi, game of thrones gibi tutarsız olmalarındansa klişe olmaları daha iyidir, fakat hikaye ve senaryoya çok takılırım. ilk 2 bölüm itibariyle senaryonun pek bir numarasını göremedim, oyunculuklar ne iyi ne kötü, fakat hikaye açısından bakarsak ilginç bir fikir bulmuşlar gibi görünüyor.

ayrıca bütçesi pek yeterli değil anlaşılan, bilimkurgu dizilerinin sorunu bu oluyor; öyle star wars, star trek, mass effect vs.'de alıştığımız gibi mekanlar, efektler göremiyoruz.
  • syfy dizisi olanının ilk bölümünü izledim. daha ilk beş dakikada stargate universe çakması mı lan bu demiştim ki şimdi öğrendim stargate 'in yapımcılarının işi olduğunu.

ilk bölüm itibarı ile fena değil ama bir 3 bölüm daha izlemeli bir karar vermeden önce.

kahrolsun firefly gibi bomba dizileri bitirip bizi iyi bir uzay bilimkurgu dizisine aç bırakanlar.
  • şimdilik iyi giden dizi. mükemmel olmasa da bilim kurgu/uzay açlığını giderebilir. karakterler kendilerini dahi bilmediğinden onlarla beraber karakterleri keşfetmek enteresan. bu tarz dizi ve filmlerin olmazsa olmazlarından bir adet robotumuz da mevcut. bir r2d2, c-3po ya da data olmasa da kendisi oldukça sempatik.*
  • dna'sında komedi olmasa acayip sıçarmış dediğim dizi. allahtan kendisini çok ciddiye almıyor da komik hallerine karşılıklı gülebiliyoruz. ilk üç bölümü izledim, prodüksiyon, efektler ve (kaptan/2 ve kısmen android hariç) oyunculuklar dökülüyor. stargate universe'in iptal edilmesinden (gerizekalı fanlar dışında) hemen hemen tek başına sorumlu olan joseph mallozzi'nin geçen 4 yıl boyunca iyice mala bağladığını da görmüş olduk. inşallah ilk bölümde görülen kapının ardından rodney çıkar da bi şeye benzer.. yazık yoksa emeklere
  • yani izliyorum ama dizi turunun devami niteliginde acayip cheesy. her an birakabilirim.
  • ucuz bir dizi ama yoklukta izlettiriyor kendisini. sanki fırsat verilirse ileride daha iyi olacakmış gibi bir hissiyat var içimde. umarım öyle de olur.
  • düşük bütçesi sebebiyle sıkıntı çeken, başta yer yer sıçan ama kendini epeyce toparlamış olan dizi. hakkındaki şu yoruma da hasta oldum:

"madem firefly'ı tekrar yapacaktınız, firefly'ı tekrar yapsaydınız."
  • şu ana kadar son 2 bölümde gördüğümüz rodney mckay dizinin belkide en olumlu yönü o iki kısa sahne bile insanın içini ısıtmaya yetti. aslında dizi bir firefly olmasa da fena bir yapım olmaya bilirdi ama ana karakterler şu ana kadar çok yüzeysel. şu ana kadar ki hiç bir bölümü doyurucu olmadı. buna karşın dizinin devam etmesini isterim sgu'dan beri katileli bir uzayda geçen dizi izleyemedik onun yerini dolduramasa da eğer rodney mckay her bölümde sadece 1 sahnede bile göreceksek 5 sezon devam etmesini isterim.
  • ve önceki yazdıklarımı parça parça yutturmaya başlayan dizi (bkz: #52866339).
    6 ve 7. bölümler baya baya daha eğlendirici geçti diyebilirim, tabi ki hala temel eksiklik olan çok düşük prodüksiyon bütçesi göze çarpıyor ancak eğlendiricilik bunu rahatlıkla kapatmaya başladı. mesela teleportation/transfer makinasında indirim almak için gay olduğunu bildirme konusunda sıkıntı çekmeyen aşırı sert karakterli japon abinin diyalogları olan 7. bölüm ve aynı zamanda süper bir aşçı olan seks robotunun kafasının kopmasından sonra bile 3 ve 4'e dayak attığı sahneler bu türden beklemediğim şekilde eğlendirici bir tecrübe sunuyor.

dayanamayıp bir önceki entry ve önceki stargate entry'lerimde giydirdiğim joseph mallozzi'nin bloguna da şöyle bir baktım, diziyi 8 yıldır planladığını ve 5 sezon şeklinde tüm hikayeler anlatılmış ve sonlanmış şekilde bitirmeyi beklediklerini yazmış. inşallah diyor ve raza'yı her cuma syfy'da takip etmeye devam ediyoruz.
  • biraz dandik bir dizi ama çeviri yapılmayacak kadar da kötü değil yahu. neden kimse çevirmiyor bu diziyi. 9.bölüö yayınlanacak hala 8.bölüm altyazısı yok malum ortamlarda.
hesabın var mı? giriş yap