• anlamayacak olsalar bile regl olduklarinda, baba olmayacaklari icin mutlu ya da mutsuz olabilirler.
  • o kadar zor değil aslında. böyle kontrolsüz olarak, çişten biraz daha yoğun, ılık bir şeyi* azar azar işediğinizi düşünün. gülerken, oturup kalkarken, ani tepkiler verirken bu miktar azıcık artıyor. tabi çişteki tazyik bunda yok. eğer "aman taşar mı" endişesi yaşamadığınız bir konumdaysanız bu damlamalar insanı rahatlatıyor. güzel bir doğa olayı bence. bunun dışındaki etkileri kadından kadına değişiyor zaten. ancak en genel anlamda; fiziksel ve psikolojik olarak, ateşi 37 ile 39 arasında gidip gelen bir insan profili çizildiği söylenebilir.
  • kadınların sünnet olmayı, erkeklerin hamile kalmayı anlayamamasından hallicedir.

ps: işin özü, farklı cinsiyetlerin cinsiyetlere özel durumları anlayamaması normaldir. özünde, doğasında yoktur nasıl anlasın?
  • belediyelerin suçudur.
    (bkz: meb onaylı regl yönetimi sertifikası)
  • şu an feci bi aydınlanma yaşadım ve bu acımasız gerçeği seve seve kabul ettim.
    çünkü neden, bunu kadın halimle ben bile anlamıyormuşum da ondan.

bu süreç bana geçen hafta sorulduğunda, "ya işte bi gün çok sinir yapıyo, bi gün de çok feci mutsuz halsiz filan oluyosun, geçiyo yani öyle..." diye anlatıp geçtim. hep geçerim. "tamam sinirli ve geçimsiz oluyoruz ama işte napalım, tabi abartmamak da lazım, erkekler anlamaz neticede, bikbik..." ne kadar da akıllıyım ben öyle. pöeh.

öyle değil işte o. o kadar rasyonelize edilemiyor böyle işler. "geçiyo öyle..." diyosun ama nası geçiyor, sen bunu 3 günde nasıl unutuyorsun? şu an kendimi camdan atmamak için tek sebebim, haberin aileme verilemeyecek olması. bi de tam camın önündeyken vazgeçersem, çok üşümüş olurum o arada. çok soğuk olm. kendimi de kesemem, evimde misafirim var, üstüne kalır. bi de kızcağız eve bi gelicek her taraf kan revan, işin yoksa temizle bi ton. yazık.

yani böyle tutunuyorum hayata. şu an sancım başlamadı henüz, başlayınca tam olacak.
    he ama birkaç gün sonra tekrar aynı çokbilmişlikler, "ya işte iki gün kötü geçiyo, sonra normal..."

o iki gün içinde resmen ölüyosun lan.
    bari çok kar yağsa da yarın işe gitmesem :(
    ama gitmeyip napıcam, evde mal mal takılıcam.
    evde daralmayayım diye işe gitsem, ı ıh, bütün gün ev özlemiyle yanarak oturmak için bi de metrobüse mi binicem? (bkz: #26455911)
    "sevgili" evet, hayati faktör. ama sevgilimin işinin dile gelip "beni dagny ile aldatıyorsun" demesinden endişeleniyorum.
    of nalet olsun güzel bişey yok mu lan hayatta? güzel ama selülit yapmayan?

"o kadar da abartmayın yeaaa"

bunu diyen erkeğe edecek küfür bulamıyorum.
    anlayamıyorsunuz bari anlayamadığınızı kabul edin.

yok eğer bunu bir kadın diyorsa, nutella'sını saklayıp sevgilisini uzak tutun bakalım abartıyor muymuşuz...
  • kan kaybından ölen varmı ki la
  • evet teknik olarak anlamamız mümkün değil ama bizim de hissettiğimiz bazı şeyler var. kendi adıma konuşuyorum çünkü her erkeğin başına gelmez böyle bişey. (ulan sanki regl olmuş gibi konuştum) eski sevgilimde kansızlık vardı ve kan oranı normal bir insanda olması gereken kan miktarından çok çok düşüktü. hatta doktorlar sen nasıl yaşıyorsun bu kanla demişti ama genetik olduğu için çok da bir şey yapılamıyordu. kan iğneleri ilaçları da fayda etmemişti.

tahmin edeceğiniz üzre bu durumdan dolayı o günler inanılmaz sancılı geçiyordu onun için. tabi o can çekişirken ben de aynı sancıyı çekmişcesine üzülüyordum. hatta bazen serum almak zorunda kalıyordu. damarlarım çekiliyor diye ağladığını çok kez hatırlıyorum. kadınlar bilir onun nasıl bir sancı olduğunu. üstelik olamıyor da metabolizma tamamen dağılıyordu o günlerde. bembeyaz surat, feri gitmiş gözler, buz gibi bir türlü ısınmayan eller. o elleri ısıtırken benim ellerim üşürdü. işte o zamanlar çok kez dedim keşke o acıyı onun yerine ben çeksem de o karşımda kıvranırken çaresizce beklemesem diye. evet acıyı vücudumda hissetmiyordum ama her ay o acıyı onunla birlikte çekip üzülüyordum. gerçekten insanın hayat standardının içine eden günler. kadın olmak sırf bu yüzden bile zor.
  • empati kurabilenleri vardır (bkz: taş düşürmek)
  • cevremdeki erkeklerin cok guzel anliyor olmalari benim cevremin bir garip oldugunu anlamama sebebiyet veriyor.

cok anlamayacak bisey yok gencler, bazen kasiklarimiz fena agriyor ve hareket edemeyecek hale geliyoruz, surekli bir kan akintisi oldugu icin kiyafetlerimize bulasmasindan korkuyoruz, duygularimiz karisiyor ve gergin, sinirli olabiliyoruz. kan sekerimiz dustugunden canimiz sekerli seyler istiyor. en guzeli alttan alin uc gun, rahat birakin.

eski zamanlarda kadinlar regl donemlerinde ay evlerine girer kadin kadina takilirmis, su an boyle bir kultur ve zaman yok malesef. o yuzden gereksiz saptamalara girip, ustumuze varmayin.
  • erkeklerin çocuk doğurmayı asla anlayamayacak olması gibi regl olmayı ve onun yarattığı fiziksel, psikolojik sancılı dönemi de anlaması olanaklı değildir.
hesabın var mı? giriş yap