• ekşi'ye girip hakkında sadece 10 entry girildiğini görünce şaşırdığım film. sinefil ekşici piçler grubunun bir üyesi olarak en az 5 sayfa derinlemesine kritik bekliyordum ne yalan söyleyeyim.

--- spoiler ---

film hastalarına daha iyi yardım edebilme bahanesi altında kendi mutluluğunu arayan psikiyatrist hector'un çin'de başlayıp afrika'ya uzanan, ardından amerika'da eski aşkının yanında biten yolculuğunu anlatıyor. kendi yarattığı konforlu bir o kadar da monoton dünyanın zincirlerinden kendini kurturmak için yola çıkan hector'un başından geçenler şahsen beni bir emotional rollercoaster modunda ekran başına kilitledi. gerek sinematografi, gerek senaryo, gerek seçilen inanılmaz güzel müzikler bakımından the secret life of walter mitty ile fazlasıyla benzerlik taşısa da filmin özellikle son yarım saatinde klişe bir finalden kaçınıp mutluluğun aslında dışarıda bir yerde, yeni bir ülke ya da insanda değil kendi içimizde ve çevremizde olduğu mesajı, üstüne nerd god simon pegg'in inanılmaz samimi oyunculuğu eklenince beni walter mitty'den bir tık daha memnun bıraktığını söyleyebilirim. spaced, cornetto trilogy gibi güzel işleriyle bildiğimiz simon pegg'in a fantastic fear of everything ve bu filmle birlikte kariyerinde çok güzel bir yola girdiğine inanıyorum.
    --- spoiler ---

8/10.
  • alternatif türkçe adı "%1'in dramı" olabilecek bir filmdir.

40+ yaşındaki hector kardeşimiz paradan para kazanılan büyük ingiliz şehrinde* yağlı müşterileri ve güzelce sevgilisiyle beraber thames'e nazır evinde yaşamaktadır. görünür bir derdi olmayan bu şahsın aklına mutluluğun ne olduğu sorusu takılır, sonra film başlar.

--- spoiler ---
    işten izin almada bir problem olmamıştır. londra'da olunmayan süre boyunca fatura-vergi ödemeleriyle çiçeklerin sulanması işini sanırım sevgili arıza çıkarmadan halledecektir.
    biletler alınır, bazen tavuklarla bazen de first class ile uçulur. first class bileti mille şunla bunla değil parasıyla alınır.
    arkadaşın vize problemi yoktur. sanırım diplomatik ile gidiyor.
    afrika'da kaçırılır, hücreye atılır, keyfi öldürülmekten son anda döner.
    hem tibet'in köyünde hem de afrika'da yol-iz derdi çekmez, mutlaka dilini anlayan bir mihmandar vardır etrafta.
    mutluluğu aramak için çoluk çocuğa karışmış eski sevgiliyi görmeye gittiği son ana kadar yeni sevgili "niye yalın gittin seyahate, oralarda ne yapıyorsun" dırdırını geçiştirilemez ölçekte patlatmaz.
    --- spoiler ---

bi allahın kulu da bu adama "sen %1'sin, haline şükret ve otur oturduğun yerde, %99'daki benim yanımda böyle boş boş konuşma" demez.
    öyle işte.
  • müziklerinde dan mangan imzası olan,
    "mutluluğu aramak" gibi bir klişeyi (maalesef klişe) işleyen,
    izleyiciyi sıkmamak ama bir taraftan da mesaj vermek adına, gerek mekan gerek duygu gerekse olay örgüsü olarak bir çok öğenin iç içe geçtiği film.

--- spoiler ---
    filmden bana kalan:
    mutsuzluktan kaçınmak, mutlu olmanın bir yolu değildir.
    --- spoiler ---
  • başladığım ilk dakikalarda, kendisinden vazgeçerek açıp hot fuzz izleme isteği uyanmış olsa da, inat edip devam edince akşamı tebessüm ederek geçirmemi sağlayan, şekeri az tatlılar gibi, hafif ve de anlık hafif hissettirecek bir film olmuş. çok büyük beklenti içine girmemekte fayda var açıkçası.

---------- s p o i l e r ----------

9. maddeye kadar kendim yazdım; ondan sonrasını sıkıldım netten arayıp buldum. sırasından ve doğruluğundan emin değilim. yine de filmden aforizmalar okumak istiyorum diyene bir fikir verebilir.

1- karşılaştırma yapmak mutluluğunuzu mahvedebilir.
    2- birçok insan mutluluğun zengin olmak veya önemli biri olmak olduğunu düşünüyor.
    3- birçok insan mutluluğu geleceklerinde görüyor.
    4- mutluluk aynı anda birden çok kadını sevme özgürlüğü olabilir.
    5- mutluluk bazen farkına varmamaktır/bilmemektir.
    6- mutsuzluktan kaçınmak, mutluluğa giden yol değildir.
    7- aslında tek bir soru vardır: o kişi seni çoğunlukla a) aşağı mı çekiyor? b) yukarı mı?
    8- mutluluk, hayatının anlamını bulmaktır
    9- mutluluk olduğun gibi sevilmektir.
    10- korku mutluluğun önündeki bir engeldir.
    11- mutluluk tamamen kendini canlı hissetmektir.
    12- mutluluk kutlama yapmayı bilmektir.
    13- ölmekten korkanlar, yaşamaktan korkanlardır.
    14- dinlemek sevmektir.
    15- nostalji eskiden yaşanmış olanlar değildir.

---------- s p o i l e r ----------
  • çok çok güzel bi film.. rutin hayatından ve ilişkisinden sıkılan bir psikiyatristin, mutluluğun kaynağını arama çabalarını komik bir dille anlatıyor.. kahramanımız sırasıyla çin, güney afrika ve amerika'ya giderek enteresan olaylarla ve insanlarla karşılaşıyor.. tuttuğu günlükteki başlıklar gerçekten çok güzel.. büyük beklenti içine girmeden izleyiniz..

ayrıca;
    (bkz: search for happiness)
    (bkz: search for a penis)
  • böyle filmlerden çok çekmiyorlar. hem gezginli yol filmi hem de hayata dair büyük sözler söylemekten çekinmeyen *duygusal bir komedi.
    hani kaybedecek son bir şeyi kalan karakterler vardır, ve o son şeyi de kaybederek kendilerini yola vururlar. böyle bucked list filmi gibi veya the pursuit of happyness da olabilir. böyle filmlerden çok çekmiyorlar.
  • mutlulugu arastirmak icin dunyayi dolasan adamin* hikayesi. bazen mutluluk, dunyayi gezmenin kendisini. bazen de mutluluk, kendini bulmak, biraz ortaliktan kaybolmak demektir. ozellikle tatildeyken ve seyahat halindeyken film seyredilirse daha da anlamli oluyor.
  • hem gülümsetip hem göz dolduran filmdir. hector'un naifliği, bir psikiyatristin o kadar yüklü hüzün öfke dürtüyle başa çıkmakta nasıl zorlandığını ve kendini yola vuruşunu izledik.

aslında her yolculuk kendine yolculuk ve görülen her yüz dokunulan her ruh bizden bir parça taşıyıp hiç bilmediğiniz bir noktamıza ayna oluyor. bende de bir the bucket list bir august rush hissi uyandırdı. çok güzeldi çok.
  • izlediğim en güzel hikayelerden biri bu fim.

the secret life of walter mitty tadında tam. izlerken mutsuzluğun ve mutluluğun ne olduğunu tekrar tekrar düşündürdü.

"avoiding unhappiness is not the road to happiness."
  • mutluluğun ne çok tarifi var. oysa mutsuzluk bir tek nedene sahip; mutluluğun yokluğu.
    hayatın sanıldığı kadar anlamlı olmadığını görmek için izleyin.
hesabın var mı? giriş yap