490 entry daha
  • filmde işlenen konuyu, gerçek hayatımda yaşamıştım( tecavüz kısmı hariç)
    görsel

kızın kendini avukat sanması, cebinde genellikle para olmaması, iş ve sosyal çevremi de bu tacizlerine dahil etmesi…

benimkisi bi tık ileride kalabilirdi. aynı işte çalıştığım şube müdürlerinden birisinin, tanımadığım eski eşine kadar ulaşabiliyordu… hatta bir keresinde kendisinden haberdar olmadığım kuzenimi bile bulmuştu.

izlerken dejavu yaşadım. neyseki geçti…
  • bu dizi neden bu kadar abartıldı gerçekten anlayamadım.. 'travma, beklenmedik sahneler, günlerce aklınızdan çıkmayacak ters köşe senaryo, müthiş oyunculuklar' diye diye herkese izlettiler diziyi.. netflix'teki birkaç istismar belgeselini izleseniz travmanın allahını görürsünüz zaten.. bu kadar ne etkiledi insanları çözemedim. ben fazla aşinayım galiba bu türe.. beklentim çok yüksekti, vasatın altında kaldı benim için..
  • yakın bir gelecekte sjw olayından çok fena patlayacak gibi duran birleşik krallık'ta geçen bir garip dizi.

hiç bir şekilde kimliğini bulamamış yeteneksiz pis bir adamın hezeyanlarını, sırf sjw lobisine yaranmak için dizi diye çekmişler. biz de b.k var gibi izledik. gaycilik, göçmencilik, kara derililik ve delilik nerede netflix ve birleşik krallık orada.
  • amacına ulaşan dizi. ses getirmek, kitlelere ulaşmak ve bolca konuşulmak için çekilmiş. richard gadd mesaj vermeyi istediğini, önemli bir noktaya parmak basma amacı taşıdığını söylemiş. eğer mesajı "ne yaparsanız yapın bazı şeyler hiç değişmez" ise başarılı olmuş. fakat böylesine ciddi bir travmayı senaryolaştıracak, üstüne bir de tekrar canlandıracak kadar iyileşme sağladıysa dizide buna da yer vermeliydi. bu hâliyle karamsarlık aşılamanın ötesine geçememiş.

dizinin çarpıcı konusundan sonra en öne çıkan özelliği müthiş oyunculukları. herkes döktürmüş. özellikle martha karakteri o kadar iyi canlandırılmış ki bugün otobüs durağında jessica gunning'e rastlasam tersi istikamette yürürüm.

--- spoiler ---

donny'nin kendisiyle yüzleştiği sahne son zamanlarda izlediğim en etkileyici anlardandı. bojack horseman'daki free churro bölümü gibi bir tat bıraktı. bilişsel çelişki yüzünden kendini benzer konumda bulan pek çok insanda da aynı yankıları uyandırdığını gördüm. konuştuğum herkesin aklında o sahne kalmış. bizim gibi travmalar ülkesinde sık görülen bir durum maalesef. neredeyse hepimiz zarar gördüğümüzü bal gibi bildiğimiz ilişkilerde, açlığını çektiğimiz, yoksunluğunu hissettiğimiz duyguları kırıntılarla beslemek için yolumuza devam etmişizdir. tüm uyarıların, alarm zillerinin farkındayken sadece bizim doldurabileceğimiz boşluklar yüzünden başkasından medet ummuşuzdur. bir kazanıp on kaybetmeye razı gelmişizdir. donny de bunun farkındalığına sahip. davranışlarının, seçimlerinin çarpıklığının bilincinde.

hem donny'nin hem de martha'nın dönüşümünün öncesine pek değinilmemiş. martha'nın özellikle "baby reindeer" hikayesinde çocukken istismar edildiğini anlıyoruz. #163921650 entrysinde de çok güzel detaylandırılmış.

donny için de benzeri söz konusu. babası çocukken cinsel tacize uğramış. donny'e karşı duygusal ve fiziksel anlamda mesafeli yaklaşmış. ailesinin yanından ayrılırken donny sarılmaya çalıştığında tokalaşmayı tercih etmişti. sürekli asabi, gergin, memnuniyetsiz hâlleriyle gördük. muhtemelen ebeveyninden gerekli şefkati, onaylanmayı, yakınlığı görmediği için kendisine bunları sunan darrien'e yöneliyor. sahip olduğu travması yeni ve çok daha kötü bir başka travma doğuruyor. martha'ya çekilmesinin nedeni de çocukluğunda yaşadıkları aslında. zamanında eksik bırakılmış parçaları besleyen bir kaynak arayışında. ebeveyni tarafından sadece var olduğu için değer görmediği, çabaları takdir edilmediği için bocalıyor. martha da ona tam istediği gibi yaklaşıyor. beğenmesi için hiçbir şey yapmasına gerek yok. sürekli yanında durup ilgileniyor. şovlarına katılıp destekliyor. anne/çocuk ilişkisi gibi.

teri de bir başka travma kurbanımız. son derece aklı başında, ayakları yere sağlam basan, başarılı bir kadın. ancak donny'nin başlangıçta kendini tamamen farklı biri olarak tanıtması, martha konusunda gerekli adımları atmaması uzaklaşmasına yetmiyor. trans olmasından kaynaklı geçmişte yaşadığı sıkıntılar neticesinde bir kurtarıcılık misyonu üstleniyor. donny ile hiç sağlıklı bir ilişkileri olmadığının farkında ama iyileştirebileceğine, yardım edebileceğine inanıyor. martha için de aynısını teklif ediyor. onun da payına düşeni alması gerekiyor. halbuki ilk öğrendiğinde uzaklaşsa saçı yolunmayacak, yaşam enerjisi sönmeyecek, depresyon sebebiyle yatağa hapsolmayacak.

başlangıçta da değindiğim gibi kapanışı hiç olmamış. travmalardan sıyrılabilmek, daha mutlu bir hayat yaşamak mümkünken aksini göstererek bitirmişler. bu açıdan tehlikeli bile denebilir. "kaderinize razı gelin" algısı uyandırıyor. taciz konusunda paylaştıkları bilgilendirme notu gibi bir açıklama bile iş görürdü.

--- spoiler ---
  • martha'nın kafasında şişe kırmak isteyen sadece ben olamam değil mi?
  • ilk sahne beni etkiledi. zira benzer bisey başıma geldi. bir iliskimde yine o kişiye acımak ile basladi hersey... ben işime bakarken o hep uzaklara dalıp hüzünlü dururdu. bi yardım etme, acısını paylasma noktasında adim attım. 4 senelik iliskimiz oldu .sonrasında psikolojik sorunlarını ve maalesef yakın cevresinden çok zarar gormus birisi olduğunu itiraf etti.hayatımda kimseye böyle uzulmemistim. oda bana uzulmustu çünkü psikolojik sorunları nedeniyle bana da çok çektirmisti.
    umarım mutlusundur. yaralarin iyileşmiştir ayyuzlum.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi içerikler arasında yerini aldı.
  • cinsel şiddet olan bölümü atlayarak ilerlememe rağmen sadece altta çıkan ekran görüntülerinden midemin bulandığı neredeyse kusacak olduğum dizi ben ki bir şey izlerken yiyip içmekten çok keyif alırım burda resmen atıştırdığım iki lokma burnumdan geldi ya da ben çok etkileniyorum off bilemedim

genel olarak güzeldi ama benim anlamadığım martha beş parasız haliyle o gösterilere nasıl giriyor o kadar mı beleş veya ücretsiz ya da yarı finale falan çıktıkları da mı ücretsiz hepsi mi ücretsiz yahu
  • yedi bölümünü büyük bir ilgi ile seyrettim.

6. ve 7. bölümlerini yeniden izledim...

kaybolmuş bir karaktersiz ile ona takmış bir kadının "bağımlılık" hikayesini anlatan dizidir.

"bağımlılık" kelimesini özellikle kullanıyorum.

adam, hem karaktersizin önde gideni ve bazı konularda kadının "ilgisini" beslemekten geri durmuyor, hem de kadının kendisini övmesine ve sevgisine muhtaç olacak kadar ezik ve sevgiye muhtaç.

kadın da yaşadığı travmaların sonucu bir arayış içerisinde. kapitalist sistemin atomize ettiği toplumda tutunamamış bir karakter. eski bir avukat. mesleğinde başarılı biriyken, hikayesindeki detaylara vakıf değiliz, dizi o kadar derine girmiyor, birden bire böylesine karanlık bir yolda buluyor kendisini. bir insanın bu kadar keskin bir şekilde savrulması, tek başına onun suçu olamaz; onu bu yola iten faktörleri de incelemeden bir şey demek, kadını mahkum etmek kolaycılık değil midir?

bana "duyar kasma lan, yavşak!" diyebilirsiniz. olsun, benim düşüncem bu...

en nihayetinde, doğru bir tavır ve mesafe koyarak engellenebilecek olaylar silsilesi, dizi tarafından "kurban olarak" gösterilen adamın ezikliği ve sinsiliği yüzünden rayından çıkıyor. kadın, adama daha çok ve tutkulu bir şekilde bağlanırken, "istemezük!" modundaki herif, ilk defa karşı cinsten birini reddetmenin de verdiği gaz ile kadını idare ediyor. bir insana devamlı olarak "yanlış mesaj" verirsen ne olur? bir süre sonra işler karışır.

bu dizide de öyle oluyor... kadın, adam hakkında yaptığı yorumların çoğunda haklı. bok gibi bir herif... ve bu tür "yaralı kuzular" nedense bazı kadınlara daha çekici geliyor. diziyi izlerken, kadından çok bu yavşak herife kızdım. resmen kadın ile oynadı, kadını yönlendirdi.

bana "bu kadını neden savunuyorsun, orospu çocuğu!?" diyenlerin olacağını tahmin ediyorum. kendi yorumlarıdır, beni ırgalamaz...

burada bir başka durum da, martha'yı yaratan düzenin kendisi. analize davet ediyor... bir insan nasıl bu kadar yalnız ve takıntılı hale getirilebilir? martha'nın durumu insanın düştüğü/düşürüldüğü çukurdur...
42 entry daha
hesabın var mı? giriş yap