29081 entry daha
  • son hareketlilik "anam costu lan bunlar" seklinde ozetlenebilir.

https://www.youtube.com/…&ab_channel=mehmetcanyeşil
  • borsa istanbulda yatırım yapıcak veya gündelik alım satım ile işlem yapıcak olan arkadaşlara biraz naçizane tavsiye vermek isterim .

öncelikle buraya giriş yapıcak olan paranın size ait olması gerekir yani aileniz arkadaşlarınızdan borç aldığınız para ile işlem yapmayın çünkü hesapta olmayan öngöremediğiniz nedenlerden ötürü bunu geri ödemek zorunda kalabilirsiniz ve negatif pozisyonda iken çıkış yapmanız gerekebilir gereksiz yere zarar etmeyin

sahip olduğunuz nakit veya kullanılabilir sermayenin tümünü kullanmayın şok düşüşlerde maliyet azaltmanız için nakite ihtiyacınız olabilir veya yükseliş trendine giren hisse fırsatlarını kaçırabilirsiniz her ne olursa olsun nakitiniz olsun

sabır çok önemli bir mesele ve sabırsız biriyseniz başka yatırım seçeneklerini değerlendirin derim çünkü gereksiz duygusal kararlar alırsanız zarar edersiniz

bazı kendini bilmez dolandırıcıların güzel sözlerine kanmayın evet dinleyin ama biri söyledi diye işlem yapmayın. çünkü herkes kendi pozisyonuna göre sizi yönlendiriyor olabilir…

ha birde son olarak nakit azlığı olan bu günlerde borsada yüzlerin gülmesi zor olasılık

adettendir yatırım tavsiyesi değildir.
    herkese bol kazanç
  • nisan'ın başında uzun vadeli yolculuğumun 2. yılını doldurdum. yoğunluktan bu yazıya fırsat bulamamıştım ancak yıllık performans değerlendirmesi için yazı bugüne kısmetmiş. geçen yılki yazım için #151180170 ek olarak hem portföy performans takibi hem de trend kısmında kendi kendime karaladığım yazılar için bir twitter adresim bulunuyor. belki meraklısı beni takip etmek ister *

geçtiğimiz yıl %3 civarı olan bist100'e göre getirim güncel %4 civarına çıkmış. performans olarak fazla fark yaratabilmiş değilim ama ortalamada ilerliyorum. yıl içinde %6-7 civarına çıktığım oldu o yüzden bu dönem denk geldi.

1 yılda elimde tuttuğum 7 hissenin hiç birini değiştirmedim. 2 ay önce yeni bir hisse ekledim ve sayı 8 oldu. bu yıl içinde ise 1 hisse daha ekleyerek toplamda 9 hisse ile yoluma devam etmek istiyorum. hangi hisseyi alıp sattığımı söylemeyi pek sevmediğimden yazıyı geçen seneki gibi rasyolar üstünden yazacağım.

diğer enstrumanlara göre getirilere bakarsak usd'ye göre %42,75, eur'a göre %42,66, altına göre %17,41 ve btc'ye göre -%33,35 görünüyor. böyle bakınca geçtiğimiz yıla göre altın ve btc'ye yenilmiş durumdayım. dolar ve euro aynı seviyelerde görünüyor. borsa dışı yatırımlarda altın elimde bulunan bir araç olduğu içi bunun zararını pek hissetmedim ancak btc'nin borsaya bu süreçte fark atmadı biraz üzmedi değil.

geçen sene yazı yazarken %4 civarı verimliği olan temettü oranım yıl içinde 2.kez gelen temettülerle %8,64'e çıktı. bu sene ise yatırım tutarıma göre güncelde %6,74'te kaldı ilk paylarda. geçen sene 2.temettüleri veren şirketler bu sene de vereceklerini ima ettiler bu yüzden beklentim bu yönde. kesin olmamakla beraber geçen seneki dağıtım oranlarına yakın bir yere gelirlerse verimlilik %12,45'lere çıkıyor. yine verimlilikten gidersek geçen seneki asgari ücretin %8,18'i olan temettü gelirim bu sene %9,28'de kaldı. gelecek aylardaki beklentim oluşursa %17,14'ü görebilirim ki böyle olursa ilk iki yıl temettü büyümem benzer yerlere gelmiş olur. bu oranları tutturarak gidersem ve temettü eğrisini de görebilirsem 10 senenin sonunda yıllık asgari ücret tutarında bir ek gelirim olacak bu da evde eşimle birlikte 3.bir kişi çalışıyormuş anlamına gelecek.

portföyün getirisinden bahsedersek burada maaşımın % kaçlık kısmını yıl içinde kazandığım üstüne ilerliyorum. 2021'de maaşımın %29,82, 2022'de %26,8'i kadarında kazanç elde etmişken bu sene 4 ayda %16,48'deyim. bu oran benzer artışlarda portföy büyüdükçe daha da dramatik olabilir ama ilk 2 sene için maaş artışlarına rağmen benzer oranlarda kalması beni tatmin ediyor.

bir süredir güncellemiyorum ama halka arz kısmında güncelde aylık 2.600 tl geri ortalamasını koruyorum. yaklaşık 1.5 senedir her ay 2.6k ek bir ekleme yapabiliyorum bu sayede. zahmetsiz basit bir para kazanma aracı bence. şirketler bitene kadar devam etmeyi düşünüyorum ufak ufak bile olsa 1.5 senede 43k civarı bir gelir elde etmişim.

portföyümün devamlılığı ile ilgili en büyük sorun yakın zamanda ev sahibi olmak istemem. bu ev yatırımını yaparken bu paranın hepsini bozmam gerekebilir ancak bırakma niyetim açıkcası yok. bozsam bile aynı kararlılıkla devam etmeyi düşünüyorum çünkü amacım zamanı geldiğinde 2.5 yaşına gelen kızıma pasif gelirlerle yardımcı olabilmek. ev kısmını da yatırım aracı olarak değil bir güvence olarak istiyorum. burada beni motive eden nokta babil'in en zengin adamı kitabındaki bir cümle oldu. kitabı burada bu işlere baş koyan herkes için tavsiye edip bahsettiğim cüme ile bitirmek istiyorum.

--- spoiler ---

hiç kimse çocuklarının rahat rahat oyun oynayabileceği, kadınların sadece çiçek değil ailelerini beslemek için kullanabileceği bitkileri yetiştirebileceği temiz toprak alan olmadan hayatın tadını çıkaramaz.

bu yüzden de herkesi kendisinin ve ailesinin başının üzerindeki çatıya sahip olmaya çalışmasını tavsiye ederim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap