• bir sosyal sorumluluk projesinde tanıştığım başörtülü bir hanımla beraber gittim ben gezi'ye. 31 mayıs sabaha karşı polis parka hunharca saldırdığında beraberdik. tüm çıkışları kapatmış, parkta 300 kişiyi ortaya almışken durmaksızın kapsül yağıyordu, o anda beraberdik.

bu örnek benimle kısıtlı da değil. çokça kez, başörtülü hanımlar gördüm direniş boyunca. lgbt bireylerin çadırında, onlarla beraber oturanlarını bile gördüm. şaşırmadım değil, ama mutlu oldum. diyalog ve anlayış vardı çok şükür. yaşadığım ''laikçi'' kadıköy'de bile, boğa'daki yürüyüşte vardı başörtülü hanımlar.

direniş gecelerinde elbet siyasi sohbetler döndü. başörtüsü de konuşuldu. kimsenin derdi tasası o örtü değil. kimsenin umrunda da değil kimin ne giydiği. bu dava öyle saçmasapan faşizan şeylere yol verecek bir dava değil.

elbette var başörtüsüne karşı olan chp'li teyzeler falan. onlar eski kafalı, anlatamıyorsun. ama bu durum, en azından gezi içerisinde çok nadir görülen bir şeydi.
    12 gün boyu sokaklarda sabahladım. çok farklı yaşam şartlarından gelen ve farklı siyasi fikirlere sahip birçok insanla tanışma fırsatım oldu.

insanlar yaşam biçimlerini ve özgürlüklerini savundular. buna başörtüsü de dahil tabi.

başörtüsüne karşı olmayan direnişçiyle hiç tanışmadıysanız, 1 elin parmağını geçen sayıda direnişçiyle bile oturup sohbet etmemişsiniz demektir. en azından ben şu anda böyle varsayıyorum.

ben kimim? komünistim, ateistim.

(bkz: aylar sonra entry yazmak)
  • bunu diyen arkadaslarin yarisi tv de penguen belgeseli izlerken diger yarisi da insanlari dove dove oldurmek icin akp genclik kollarinda sopalarla donatiliyordu. yoksa gelip gorseydi bizimle birlikte basortululerin de orada hirsizliga ve diktatorluge karsi oldugunu izleyebilirlerdi.
  • ha s.ktir diye karşıladığım iddiadır. gezi direnişini tgrt'den, beyaz tv'den ntv'den ve muadillerinden ekran başında takip etmemiş, katılmayı geçtim sadece meraktan bir kere gezi parkına gitmiş herkesin de en hasından ha s.ktir diye karşılayacağını tahmin ettiğim iddiadır.

öyle uçmuşsunuz ki kafamızın içini okuyabildiğinizi sanıyorsunuz. yüzünde nur kalmamış çember sakalla dindar oldum sanan yobaz yazarlarınızdan birinin gezi parkına destek veren antikapitalist müslümanlar için ağza alınmayacak ithamlarda bulunduğunu, laf söylemedik ne dinlerinin ne namuslarının kaldığını bizden iyi biliyorsunuz çünkü siz bu örümcek kafalıları hayranlıkla takip ediyorsunuz.

gezi direnişinde hiç bulunmadığınız için chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu'nun, taksimin açıldığı gün konuşma yapmak için yukarı çıkarken arabasının önünün kesildiğini, bizimle beraber direnmeyen birinin aramızda işi olmaz diye bağırdığımızı, ancak aracıyla insanları yara yara geçtiğini bilmiyorsunuz. orada neredeyse her siyasi görüşten insan olduğundan kendi sevenleri karşılamış bu şekilde konuşma yapmıştır. ondan öncesinde mustafa sarıgül gelmiştir, o da aynı tepkiyle karşılaştığından konuşma yapamadan dönmüştür.

gezi parkında bulunmuş kadınların, bu kalabalıkta bırak tacizi yan gözle bile bırakmadılar dediklerini bilmiyorsunuz. tutturmuşsunuz yok işedik yok sıçtık.

siz direnişin en sıcak zamanlarında elden ele taşınan ilaçları, el ele oluşturulan revir koridorlarını, yaralıları da bilmiyorsunuz. el ele tutuşanlar arasında başörtülü kızlar da vardı bunu da bilmiyorsunuz. tahayyül dahi edemiyorsunuz çünkü el ele tutuşunca biz de tutuşacağız sanıyorsunuz.

chp'nin başörtüsüne karşı olması umrumuzda bile değil. çünkü özgürlüğün önüne engel koymaya çalışanın karşısında engel oluruz. olmaz ama bir ihtimal chp iktidara gelirse ve türban yasağı getirmeye kalkarsa yine o meydanlar dolar bu sefer de sizin içinizdeki cesur insanlarla omuz omuza direniriz.

zöge: noldu sizden daha vicdanlıyız, daha objektifiz, en önemlisi beynimizi kullanıyoruz diye kızdınız mı? zorunuza mı gitti bizim kadar insan olamamak. yeri gelince sizin hakkınızı dahi savunabileceğimizi düşünmediniz mi? tabi nasıl düşüneceksiniz ki siz böyle birşey yapmayı aklınıza dahi getirmezsiniz. anca yol ver gidelim taksimi ezelim. buyur gel çay da var.
  • ne başörtüsüymüş arkadaş dedirtir.
    (bkz: üç lafından ikisi başörtüsü olmazsa ölecek hastalığı)
hesabın var mı? giriş yap