• fantastik bir korku filmi.korku öğesini hayaletlerden,fantastiklik öğesini ise halle berry'nin dombili hapishane müdürüyle evli olmasından almaktadır.
  • oyuncuların kafasının üzerinde mikrofonların uçuştuğu sahneleri ile çok korkutan film.
  • adıyla konusu arasındaki bağlantıyı bir türlü kuramadığım, sonu tahmin edilebilen vasat film.
  • film kesinlikle senaryo ve olaylardaki kopukluk yüzünden berbat, sadece oyuncuların özellikleri filmi kurtarmış

--- spoiler ---
    .şerif ve doktor hastanede ki kızlara tecavüz ediyor yıllarca, ama hastalardan hiç birisi bu konu hakkında konuşmuyor,
    .halle berry pek çok konuyu, gizli sığınakda dahil, tamamen içgüdüsüyle çözüyor,
    .yapılan işkenceler kameraya kaydedilmesine rağmen şerifle ilgili hiç bir kayıt olmuyor,
    .hadi şerif hastaneye doktorun yardımıyla kimse sormadan girip girip çıkıyor, ama doktor öldükten sonra hiç bir görevi yokken nasıl hastaneye girip ordakilere tecavüz edebiliyor?
    .doktor ve şerif çok küçük yaştan beri arkadaşlar, halle berry doktorun karısı ve halle berry şerifin dövmeleri olduğunu hiç bilmiyor,
    .her yerde çıkan "not alone" yazısından halle berry'nin nasıl tecavüzcülerin iki kişi olduğunu çıkardığını anlamadık, bu gizemli hayaletler
    madem dertlerini anlatmak istiyorlar "not alone" yerine "iki kişiler" gibi bir şey neden yazmıyorlar?
    .olay açığa çıktıktan sonra deli olduğu bilinen penelope cruz birden iyileşiveriyor ve serbest bırakılıyor,
    .şerifin penelope cruz'a tecavüz ettiğini halle berry görmüştü, penelope cruz neden kimseye kendine tecavüz edildiğini söylemedi, ayrıca doktor muayene ettiklerini ama tecavüz olmadığını söyledi, filmin bu kısmıda tamamen kopuk ve bağlanamamış şekilde kalmış.
    daha dikkatli seyredilince belki daha fazlasıda bulunabilir.
    --- spoiler ---
  • siradan bir gerilim filminden oteye gidemeyen,guclu oyuncu kadrosuna yazik etmis gibi gozuksede kanimca robert downey jr ve alkolik tipli rohan krali haricinde baba oyuncusu olmayan,bir kassovitz filmi olarak uzen
    vasat bir korkutuculuk denemesi.
  • insanı izlerken koltuğunda germeyi başarsa da "vasat" seviyede, ortalama bir korku filminden öteye gitmeyen bi yapım.
  • insanoğlunun korku konsepti belliyken, korku öğesi olarak orjinal ne aranıyor, ne özleniyor bilmiyorum. ne yapsın ki artık senaristler bizi korkutmak için? mezardan ölü hortlatsalar "aman çok klişe", makineleri canavarlaştırsalar "olmadı", vampirler artık pembe dizi niyetine izleniyor, sineklerin örümceklerin istilası ise saçma sapan. bu saatten sonra korku filmi konseptine kuş kondurulmasını beklemek, ummak biraz naiflik, biraz da bilinçsizlik kokuyor bence. kaldı ki eğer bir şekilde kondurulacaksa, gothika'da söz konusu kuşu halle berry mükemmel oyunculuğuyla kondurmuş.

korku oldukça da subjektif bir kavram aslında, kimisi hayaletten korkar, kimisi kuştan böcekten. ben şahsen the ring'i türk filmi seyreder gibi seyrettim, özellikle chain letter mantığı komik gelmişti. ama bu filmde gizliden irite eden pek çok detay vardı bence. belki başrol oyuncusu halle berry olmasa bu film hakkında çok başka şeyler söylenirdi ama ne diyebilirim, kadın tek başına her şeyi değiştirmiş.

ayrıca son olarak eklemek isterim ki bu filmle ilgili "aman sonu çok tahmin edilebilirdi, ben biliyodum böyle olduğunu işte" diyen arkadaşlar sanırım günde 18 saati beyin cimnastiğiyle geçiriyorlar zira bu filmin sonunu tahmin etmek, "tabii canım belli işte katilin uşağın amcaoğlu olduğu ve eski sevgilisinin kuzeniyle beraber uyuşturucu işinde kâr edemediği için beyaz kadına geçip mafyayla kapıştığı" demek gibi bir şey benim için.
    aramızda bu kadar öngörü sahibi insanlar olduğu için sevinmeliyim aslında galiba.
  • klişelerle dolu ve vasat bir film... sonu çok rahat tahmin edilebiliyor. korku amaçlı ayrıntılar da pek suni olmuş kanımca. örneğin son derece gelişmiş ve sıkı korunan, otomatik kapıların, kameraların, bilimum teknolojinin olduğu akıl hastanesinde, bir türlü elektrikler tam düzgün çalışmıyor. cızır cuzur tüm film boyunca bir açılıp bir kapanıyor... olmasın böyle şeyler. bu zamanda kimse yemez bunları ama sinemada korkup çığlık atanlar da olmadı değil.
  • robert downey jr faktörünün kulaktan tutup götürmeye yeteceği film, gelse de izlesek.
  • insani sıkıntıdan geren bir film.
hesabın var mı? giriş yap