• turkce dil bilgisi bakimindan tam bir cennet olan sarki. turkce hocasi olsam kesin kullanirdim.

bak atının terkisine de atmış
    gözleri şaşı gelini
    mor kaftanlara sarmış
    haspam odun gibi belini
    ah verin elime de
    kırayım cadının derisi kara elini

seni gidi dilleri fitne fücur
    kıyametin gelsin

sen o alacası içinde fesatla
    hangi günü gün edeceksin
    ah o kaditin üstüne
    bir de atlas yorgan sereceksin

soru: yukaridaki metinde
    a) sifat tamlamalarini
    b) isim tamlamalarini
    c) adlasmis sifatlari
    bulunuz.

cevap:
    a)
    gözleri şaşı gelin
    mor kaftan
    odun gibi bel
    derisi kara el
    hangi gün
    o alacası içinde fesat
    o kadit
    b)
    atının terkisi - belirtili isim tamlamasi (b.li)
    cadının derisi kara eli - (b.li)
    atlas yorgan - takisiz isim tamlamasi
    c)
    dilleri fitne fücur
    alacası içinde fesat
    kadit

ozellikle anlamini bilmiyorsaniz kaditin adlasmis sifat oldugunu gormek kolay degil.
  • sezen aksu'nun ana avrat düz gittiği şarkısı..
    kendi yöntemiyle tabii..
  • sezen aksu'nun ışık doğudan yükselir albümünden, hoş, eğlenceli bir şarkı.
    klibine hasta olmuştum ben. sezen aksu'nun boynunda kırmızı püsküllü bir şey vardı. çok eğlenceliydi. oyuncuların giysileri ve dekor ilginçti.
    girişi anadolu rock şarkılarını andırır. bol bol geleneksel söz içermesiyle, barış manço şarkı sözlerine benzer.
    sezen aksu'yu hiç sevmeyenler bile bu şarkıyı sevmektedir. çıktığı dönem, kanallarda gösterilirken, radyoda çalarken, milletin diline gerek sözleriyle, gerek müziğiyle yerleşmişti. böyle şarkılar yapmak zordur. ağza yerleşti dedim ya, ağza dolanan iğrenç şarkılardan değildir bu. neşelidir. seneler sonra dinlerken, tekrar eğlendim. klibi gözlerimin önüne geldi.
    sözleri şöyledir:

bak atının terkisine de atmış gözleri şaşı gelini
    mor kaftanlara sarmış haspam odun gibi belini
    ah verin elime de kırayım cadının derisi kara elini
    seni gidi dillere fitne fücur, kıyametin gelsin

sen o alacası içinde fesatla, hangi günü gün edicen?
    ah o kaditin üstüne, bir de atlas yorgan sericen

amanın amanın, yansın
    ocağın barkın utansın
    ağan emmin herbir yerine
    kırmızı kınalar yaksın

varsın bize vursun felek,
    ne çeyiz düzdüm emek emek
    allah bildiği gibi yapsın.. ah..

böyle de nispet olmaz ki
    seni gidi zalim yar
    e zorla da kısmet olmaz ki
    seni gidi hain yar

bana ne, bana ne, bana ne,
    beni al, beni al, onu alma
    bana ne, bana ne, bana ne,
    beni al, beni al, onu alma

bende bu yetim kirazlar ala al dururken
    tek başıma kara gecelerde zar zor uyurken
    yar eteğimde çakallar, kurtlar ulurken
    içine sinerse * senin de kıyametin gelsin

sen o alacası içinde fesatla, hangi günü gün edicen?
    ah o kaditin üstüne, bir de atlas yorgan sericen

amanın amanın, yansın
    ocağın barkın utansın
    ağan emmin herbir yerine
    kırmızı kınalar yaksın

varsın bize vursun felek,
    ne çeyiz düzdüm emek emek
    allah bildiği gibi yapsın.. ah..

böyle de nispet olmaz ki
    seni gidi zalim yar
    e zorla da kısmet olmaz ki
    seni gidi hain yar
  • bir rivayete göre şarkıda kadit ve derisi kara eli olan kişi yıldız tilbedir.*
  • yanlış anlaşılan şarkı sözlerinde benim adıma çığır açmış şarkıdır.

geçen gün farkettim ki şarkıyı komple yanlış biliyormuşum.

yine de benimki daha güzeldi lan.

"aleeem bilinen bir yerinee kırmızı kınalar yaksın."
  • hakkindaki rivayetlerin tamamiyle gercek oldugu sarkidir. zira yamulmuyorsam alkolun su gibi aktigi bir gece uzay hepari ve yildiz tilbe temel icgudulerine gem vurmayip geceyi beraber tamamlamislardir. bunu ogrenen minik sercem ise o siralarda kendi evinde besledigi yildiz'i kapi disari atmistir. uzay'la iliskisi tabi ki bu ufak detaydan bitmeyecektir cunku onlarınki iki karsi cinsin birbirine hissettigi siradan ask degildir. o yuzden nasil onno ile her küsüp barismada yüregimizi daglayan sarkilar çikmissa (bkz: git) (bkz: geri don) (bkz: beni unutma) bu olaydan da "onu alma beni al" cikmistir. yani haspa da cadi da kadit de yildiz tilbe'dir.
    not: hikayeyi bi tarafimdan uydurmuyorum 3-5 yil once aktuel dergisinde uzay hepari hakkinda yazilan makaleden aklimda kalanlar ve sezen'in bilimum konserlerinde annatigi anektotlardan derledim.
    not2: hatta uzay o gecenin sabahinda soyle bir laf bile etmiş "o kadar alkolden sonra karsimdakini brooke shields zannettim" (yorumsuz)
  • sezen aksu'nun aşırı sayıda deyim, atasözü ve yerel kelimeyi nükemmel harmanladığı müthiş eğlenceli şarkısı. üstüne arto tunç bestelemiş, onno tunç düzenlemiştir.
  • bu topraklarda yazılmış en başarılı diss şarkısıdır. 96 senesinde okyanus ötesinden 2pac hit em up'ı yazdıysa yazdı, biz türk kadınlarının da minik serçesi var ne olmuş? yalnız ben bunu bizim jenerasyonun çiğ kızlarına yakıştıramıyorum. bakın bakalım tek bir orospu veya varoş lafı geçiyor mu? geçmiyor ama o laflardan beter saydırıyor. şu söz yazarlığı bizim çok üzerimizde bir seviye övmek için kelime bulamıyorum.

şarkının yıldız tilbe'ye yazıldığını bilsem de bu şarkı benim hayallerimde 90'larda vefa veya galata'da geçmiş bir aldatılma ve yarıda bırakılma hikayesi olarak yaşıyor. şöyle mahalleyi karıştıran, çok ah alan bir skandaldan sonra söylenmiş gibi, çok zevkli.
  • ilk kez ali kırca'nın sunduğu* atv ana haber'de klibi gösterilip tanıtımı yapılmıştı bu şarkının. hatta sezen aksu da canlı yayın konuğu falandı.

şu an yazınca biraz tuhaf geliyor kulağa ama o zamanlar ziyadesiyle yaygındı şarkıcıların ana haber bültenlerine çıkıp klip/albüm tanıtmaları. hani sadece yıldız isimler (ki 1996'da sezen aksu'nun şimdiki efsane statüsü yoktu. hatta bundan önce deli kızın türküsü ve ışık doğudan yükselir gibi son derece anti-ticari işler yaptığı için popülarite açısından ciddi bir duraklama döneminde olduğunu iddia edebiliriz - 99'da patlama yaptığı adı bende saklı'ya kadar) değil yeni çıkan tıfıl şarkıcılar da yapardı bunu. mesela, kim olduğunu dahi kaç kişi hatırlar bilmiyorum ama, ayşen'in haber bülteninin orta yerinde gülgün feyman'la söyleşi yapıp bir kuple şarkı söylediğini falan anımısyorum star'da. kendisi o zaman yeni çıkmıştı mesela -- ki hiçbir zaman da pek iddiali bir şarkıcı haline gelemedi. veya örneğin hülya avşar, habire talk show yapıp dizi çektiği ve bir nevi kadrolu celebrity'si olduğu show tv'nin ana haber bültenini işgal ederdi ne zaman bir şey çıkartsa.
  • neredeyse bir seneden beri içten içe söylediğim duamsı, bedduamsı sezen aksu klasiği. sonunda "o" da "ben" de tekmeyi yedik, o başka*
hesabın var mı? giriş yap