• romanı okurken başta elizabeth adlı karaktere 'lizzy, liz ve elizabeth' diye hitap edildiği için kişi karmaşası yaşadığınız ama sonrasında toparladığınız ve romantik akımın en güzel eserlerinden biri olan bir romandır. akıcılığı ve tatlılığı ile okuyucusunu sürüklerken aşk, gurur, zeka ve ingiliz ariktokrasisini okuyucusuna anlatmaktadır.

elizabeth ve favori karakterim olan darcy arasındaki aşkı ve gururu çok güzel ifade etmektedir. (aynı anda farklı bir aşkı ablası jane ile bingley arasında da anlatmaktadır. tabi bingley'in cadaloz kız kardeşi cathrine'in yaptığı şerefsizlikler de dahil olmak üzere) dışarıdan kibirli, yakından gururlu, içeriden ise aşk dolu bir karakter olan darcy, favori karakterlerim arasında ilk sırayı almaktadır. darcy kibirlidir çünkü sevgilisine çok derinlerden aşık olmakta ve dostlarına da çok derinden bağlanmaktadır. bu sebeple soğuk maskesi yüzünde dolaşmaktadır. zaten kırılgan insanların tam tersi tepkiler vermesinin en güzel örneklerinden biridir.
  • çok geç okuduğum varlığından sözlük sayesinde haberdar oluğum bi kitap. okurken kendimi kaybettim sanki darcy ve eliza konuşuyorlar bende onları dinliyorum. bu kadar güzel diyaloglar okumamıştım hiç.
  • bir zamanlar adını tek seferde söylemeyi bir türlü beceremediğim roman,film vs.* * *
    filmin müzikleri harikaydi bence*özellikle darcynin evlenme teklifinden önce çalan müzik...*
  • ingiliz yazar jane austen'in romanı. keira knightley ve matthew macfadyen'in baş rollerini paylaştıgı romandan uyarlama filmi de en az roman kadar güzel. ayrıca filmde bir çok sahnede duyabileceğimiz "dawn" isimli parça, filmi tamamlayan unsurlardan birisi.
  • kitabını okuyup, üstüne filmini de ağzımın suları akarak izlediğim başyapıt. özellikle filmdeki mark darcy nin ingiliz aksanı içimi titretmişti..
  • o güzelim romanın içine eden bir çeviriye sahip olan kitap. 3 gündür çevirinin berbatlığı ve kurgunun güzelliği arasında savaşıyorum.
    çevirene selam olsun
  • türkçeye daha çok aşk ve gurur olarak çevrilmesine rağmen, türkiye iş bankası kültür yayınları - hasan ali yücel klasikler dizisi' nden yayınlanan ve çevirisinini hamdi koç' un yaptığı kitap gurur ve önyargı olarak basılmıştır.
  • romanını okumamış fakat filmini izlemiş bir erkek olarak, oyunculuğundan senaryosuna kadar hayran kaldığım yapıttır. film bir kere baştan sona eğlenceli. mrs. bennet'in her sözü sonrasında ya gülüyorsunuz ya da utanıp kafanızı bi yerlere sokuyorsunuz. mrs. bennet'in görüşleri dönemin fakir-orta halli sınıflarına mensup kızların genel zihniyeti hakkında da bir fikir veriyor izleyiciye.

bugüne kadar oyunculuğunu çok beğenemesem de keira knightley, bu filmde tüm olumsuz görüşlerimi bana yutturmuştur. kendisini çok çok çok başarılı buldum. diğer kardeşleri de ( özellikle erkek deliliğinde sınır tanımayanları ) inanılmazdı. elizabeth bennet rolündeki keira knightley'nin mr. darcy rolündeki matthew macfadyen ile beraber oynadığı sahneler filmin en zevkli kısımlarıydı diyebilirim. hele o birbirlerine inceden laf attıkları sahneler başa sarılıp sarılıp tekrar izlenecek düzeydeydi.

mr. bennet rolündeki donald sutherland'in, romandaki karakterinden farklı bir kurguya sahip olduğu söylense de, filmdeki destekçi ebeveyn boşluğunu oldukça iyi dolduruğunu düşünüyorum.

mr. bingley rolündeki simon woods zaten rome dizisinde augustus caesar rolünü oynayan zat olduğudan, kendisini görür görmez iyi bir film izleyeceğime ikna olmuştum. arkadaş saolsun utandırmadı beni.

tabi ki filmin en güzel bayanını unutmak olmaz : caroline bingley rolündeki kelly reillyhanımefendi zaten muhteşemdir, bu filmi de muhteşem yapan oyunculardan birisidir. rol yapmasa bile doğuştan soylu tavırlara sahip olduğuna emin olduğum bu bayan, sanıyorum ki filmde de çok zorlanmamıştır.

sonuç itibariyle; aşk ve komediden biraz olsun hoşlanıyorsanız, ailecek izleyiniz, izlettiriniz..
  • internette kendisiyle ilgili bilgi toplarken facebook iletileriyle yapılan bir özetine rastladığım kitap. abinin ya da ablanin biri hiç üşenmemiş, romanı facebook diliyle özetlemiş. baştan sona. bir cinnet anında gençlere roman okutmanın tek yolunun bu olduğunu düşünmüş olabilir. romanın hazin sonu bu mu olacak dersiniz?

işte o site ve facebook diliyle pride and prejudice:

http://www.much-ado.net/austenbook/
  • hiçbir beklenti olmadan sıcak evimde bir gece saatinde izlediğim ve etkisiyle uykularımı kaçıran film olmuştur (2005 versiyonu). keira knightleyve matthew myfaydenfilme, karaketlerine, o döneme çok güzel yakışmışlar ve beni benden almışladır. hemen ertesi gün gidip oda yayınlarından çıkan versiyonunu aldım, çevirisini çok fazla beğenmesem de yine de beklediğim etkiyi yarattı bende sanırım. yine de ingilizcesini de okumak ve tüm cümlelerin gerçekten hakkını vermek istiyorum. şimdi de colin firth üstadımın olduğu 1995 versiyonunu bir şekilde bulmak ve izlemek niyetindeyim, çünkü romanı çok sevdim, çünkü jane austen'ı çok sevdim, çünkü filmi çok sevdim, çünkü mr darcy'yi sevdim. çok sevdim.
hesabın var mı? giriş yap