• son açıklamalarından sonra, bana "yahu bu adam değişti mi ne?" dedirtmiştir.

(bkz: değiştim geliştim)

bir de şöylesi var tabi

(bkz: aldım verdim ben seni yendim)
  • siyasi parti liderligi,basbakanlik,cumhurbaskanligi* ve hatta bir ara ombudsmanlik dahi yapmis olan unlu turk coban.

mukemmel bir kariyer planlama ornegi.
  • uzun zamandır piyasada yoktu demirel, yine sağdan sağdan geldiler sanırım kendilerine, yine televizyonlarda baş köşeye oturmuş gördüm. dedikleri hakkında doğrudur yanlıştırı birçok kişi söylemiştir. benim takıldığım nokta, türk siyasetinin ne hallere düştü. eski cumhurbaşkanı, demokrasi ve cumhuriyetin en tepesinde bulunmuş kişi, çıkıp gerekirse askerin gerekeni yapacağını söylüyor. siyasi iktidarın durumu ne olursa olsun avrupa birliğine girecek bir ülkenin eski cumhurbaşkanı bunları söylüyor. çok yazık
    koltuğa yapışmak diye buna denir sanırım, demirel "gerekirse meydanlara inerim" diyor. türkiye'de siyaset, muhalefet yapacak başka hiç kimse mi kalmadı? o kadar büyük bir boşluk, belirsizlik var ki demek ki, bir anda herkesi kurtarıcılığını ilan edebiliyor, demirel de bundan en güzel şekilde hem siyasi yaşamı boyunca hem de emeklilik döneminde(!) faydalanabiliyor.
    buyrun efendim, türkiye sizden vazgeçemiyor, onca sene hizmet verdiniz ama "sizsiz" olmuyor işte, televizyon ekranlarının, haber bültenlerinin tadı kaçıyor, hani bir yanımız boş kalıyor...
  • siyaseten bitmiş bir aktördür kendileri, 28 şubat sonrası netameli dönemdeki tavrıyla koca bir yalan olmuş, yedi uyurlara katılmış, kırklardan el almış, yan yatmış çamura batmıştır. o yuzden derim ki, kendiside durumunun farkındadır zira zerre kadar umudu olsa, parti kurar yada bir partiye dahil olur bir şekilde siyasete girerdi. ancak son tahlilde! artik partilerle ilişkisi çay partisinden öteye geçemez.
  • ülkede demokrasi peyzajının sıvandığı dönemlerde, "ecevit kıbrıs'a çıkarma yaptıysa ben de üslere el koyacağım" diyerek tarihe çentik atmayı düşünmüş planlamacı/politikacı. incirlik dolaylarından uçan türbanlar onun başının altından çıkmıştır.
  • kendisinin turban sorununa onerdigi cozum bizlere diger tum sorunlarimizin cozumunde de yardimci olacak dahiyane bir yaklasimdir. soyle ki,

- sayin demirel turban sorunu varmis..
    - turban takanlar arabistana gitsin..
    - guneydogu karisik bu aralar..
    - kurtler irak'a gitsin..
    - saglik sistemimiz berbat..
    - hasta olanlar isvec'e gitsin..
    - egitim sistemimiz icler acisi..
    - gencler amerika'ya, avustralya'ya, kanada'ya gitsinler..
    - halk aclik sinirinda yasiyor..
    - karni acikan italya'ya gitsin..
    - vatandasin cebine maas girmiyor..
    - paraya ihtiyaci olan isvicre'ye gitsin..
    - sayin demirel iyi misiniz..
    - iyiler cennete gitsin..
    - allah allah adamin kayis koptu sanirim..
    - allah iyiligine gitsin..
    - deli bu..
    - manisa..
  • partiden elini eteğini çekince acaba dikkat çekmek için mi böyle konuşuyor dediğim politikacı.politika ile uğraşan herkesin kendisinden birşeyler öğreneceğini düşünüyorum.o kadar çok darbe gördüğü halde siyasi hayatına hiç birşey olmamış gibi devam etmeyi başarmış,seçmeni her darbeye rağmen ona oy vermeye devam etmiştir.bu yaştan sonra tekrar politikaya atılmayacağı düşünülürse bu ani çıkışı acaba neye borçluyuz?yoksa hala süren yeğen davaları acaba çok mu canını sıktı?
  • kötüdür. iyidir. hem kötüdür, hem iyidir; ne iyidir, ne kötüdür. hayatın kendisi gibi gridir.

hırslıdır, ihtiraslıdır, inatçıdır, zekidir, müthiş bir hafızası vardır, eline su dökebilecek hatip zor bulunur. bülent arınç, keşke meydan okumasını kabul etse de, karşı karşıya otursalar. yüzyılın tartışması olurdu - bir nevi yıldız savaşları.

gericiliğin alıp yürümesinde dahli vardır. vurdumduymazlığıyla, inatçılığıyla, arş-ı alaya vurmuş egosuyla 12 eylül'ün baş müsebbiblerindendir. 13 eylül 1980'de sorsalardı, "asılsın" diyeceğim adamdır.

ama, bütün bunların yanında, bu memlekete çivi çakmış adamdır. yıllarca başbakanlık yapmış, köşebaşlarını tutmuş, hakkındaki onca eleştiriye, nüfuzunu kullanan yahya'ya, şevket'e, cavit çağlar'a, "verdimse ben verdim"e rağmen, kimsenin uzun boylu "bal tutup, parmağını yaladı, servetine servet kattı" diyemediği adamdır.

13 eylül 1980'de sorsalardı, "asılsın" diyeceğim adamdır. ama bugün sorsalar, etrafıma bakınıp, yutkunup, "kurtar bizi baba" diyeceğim adamdır.

kurtar bizi baba. allah kerim, sonra senden de nasıl olsa kurtuluruz.
  • bugün radikalde hakkı devrim demirelin son türban söylemleri için "kendinden harcayarak birilerine uyarı vermek istedi" yorumunu yapmış.bir sürü "tepkisel" yazıları aktardıktan sonra. yani bence de demirel cidden türbanlıların arabistanda okumasını düşündüğünden değil, tepkilerin şiddetini deşifre etmek istemiştir..bu deşifreyi ikinci hamlesi için yapmıştır..erdoğan "arabistana sen git" cevabını verince demirel esas hamlesini yapmış ve "ee o zaman çöz yalancı pehlivan gibi ne dolanıyon" demiştir.. işte bu hamle, demirelin cingözlüğünü de, ustalığını da belli eder nitelikte.. yani diyor ki "hem bu kadar sert tepki gösteriyorsunuz, hatta aranızda sazanlar da var, ee peki o zaman neden çözmüyorsunuz da yalancı pehlivanlık yapıyorsunuz?"
    yani "cumhurbaşkanları emekli olmaz" diyen demirel, bence deniz baykalın ırak savaşı sırasında "tavşana kaç tazıya tut diyerek dış politika izlenmez" söylemi gibi acizliği refere ederek gizli bir "ayar" vermiştir..evet, yaptığı bel altı vurmak olabilir..ama alkış gerektirmektedir..
hesabın var mı? giriş yap