• fikir iyi ama film kötü.

--- spoiler ---
    aslınd adam suikastçıyken, izleyiciyi adamın haksızlığa uğradığına, kimliğinin çalındığına inandırmak oldukça başarılı. ama gerisi için aynı şeyi söyleyemiyorum. teknik yönden bir analiz değil bu, sadece kurgu ve hikaye yönünden eleştiriyorum.

şimdi o hemşire hanım kızımız olmasa bu eleman jurgen ile tanışamayacaktı. biz buna senaryo yazma terminolojisinde zorlama tesadüf diyoruz *.

bir de şimdi o kadar şeyi sırf bu bilim adamının planını çalmak için ayarlamışlar. ama planın başarısı, yalnız ve yalnızca bilim adamının laptop'unu vestiyerde bırakmasına bağlı. yani adam çantasını hiç bırakmamış olsa, plan direk başarısız olacaktı.

iki ajanın filmin sonunda birbirlerini öldürmeye çalışması ise çok mantıksız. olan olmuş, bomba patlamış, mission failed olmuş, bilim adamı kurtulmuş filmin kahramanı hafızasını büyük ölçüde geri kazanmış ve yerini dolduran diğer elemanın sadece işini yaptığını biliyor ama yine de ona karşı kin güdüyor ve öldürmek istiyor. saçmalığın daniskası.

liam neeson'ın oynadığı karakteri öldürmeye çalışmalarını da anlayamadım. adam sonuçta hafıza kaybına uğramış, yerine başkasını koymuşsunuz. yakalayın, olan biteni anlatın "bak böyle böyle oldu, seni görevden aldık şimdilik, hadi dön amerika'ya da dinlen" deyin. inanmazsa hapsedin hafızası dönene kadar. bir sonraki görevde tekrar kullanırsınız. öldürmek niye? kısacası beğenmedim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    mirim istirham ediyorum liam neeson'ı bir daha salmayın evropanın herhangi bir kentine. karısına, kızına da bulaşmayın. adam dağıttıkça dağıtıyor. durduramıyoruz.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • ufak bir detaydan kaynaklanan büyük bir mantık hatasına sahip 2006 yapımı james caviezel'in başı çektiği film.

öncelikle : http://i.imgur.com/pwvvvwn.jpg

yukarıdaki screenshot'da görüldüğü gibi kapı kilidinin şifresi 4 hanelik bir rakam. toplam 9999 ihtimal var. 2 saniyede bir şifre deneyebilme orantısı ile şifre en sonuncu olan 9999 da bulunsa bile (9999 / (2 sn * 60)) hesaplamasıyla 1 saat 23 dk içinde kapı açılacaktır. bina içerisinde film saati ile 5 saatten fazla zaman geçiren elemanların bunu denemek yerine diğer yöntemlerle uğraşması mantıksız olmuş. şifre en azından 6 haneli olmaylıdı ki bu da tüm kombinasyonları denemek için eğer parmaklar hâlâ çalışır durumdaysa 138 saat gerektirsin.

edit: niye kötülüyorsun arkadaşım? filmde hata olması benim suçum mu?
  • türkün dünyayı kurtardığı başka bir diğer film

--- spoiler ---

söyle izleyici, eğer filmin başındaki odun taksici türk, martin harris'in çantasını unutmasaydı ne olacaktı ? martin harris normal olarak otele gidecek, başını bir yere vurmayacak ve suikasti yapacaktı. böylece gıda fiyatlarında olacak olan ucuzlama gerçekleşmeyecekti. hey gidi..

--- spoiler ---
  • türkce konusmalar konusunda cok yüklenilmis film. basroldeki elemanlar (daha filmin basinda) berline gelip bir taxi tutuyorlar ve taksici türkce muhabbete basliyor. gayet normal bir durum. neticede almanyada taksicilerin % 70 i türk. dikakt ederseniz küsüratli sayi vermedim. cünkü sallamiyorum.
  • yurtdışında izlendiği takdirde daha ilk sahnesinde oha lan türkçe mi konuşuyor bu taksici dedirtip bir anda anlamsız bir şekilde mutlu eden film. filmin başında bir çok detayı kaçırdım çünkü taksicinin telefon konuşmasına verdim tüm dikkatimi, gerçi kendisi havadan sudan ve gayet temiz istanbul türkçesi ile konuşuyordu ama olsundu, türktü,candı. film boyunca da alamancı dostlara selam çaktı film ve kahvehane sahnesinde çorbalar menüsünü duvarda görünce gece gece sinemada canımı mercimek çorbası çektirdi.
  • beklediğimden güzel bir film çıktı. hikayesi alışılmışın dışındaydı ve sürükleyiciydi.

--- spoiler ---

yalnız tek bir konuya takıldım, hafızasını kaybetmiş biri suikastçi olduğunu öğrendikten sonra neden kendi grubunu öldürür. neden umursamayıp olay yerinden uzaklaşmaz?

--- spoiler ---
  • 2011 yapimi filmde bol bol turkce duyabileceginizi su ana kadar ogrendiniz. peki, ya turk erkegini itin gotune sokan bir film oldugunu? yapmiyorum spoiler filan, izleyin sahne denk gelince gulersiniz.

hint: 6 saniyede boşalan erkek.

biz yazinca tepki veriyosunuz. hadi gidelim simdi hollywood'a cemkirelim.
    (bkz: turk penisi/@procrom)
  • --- spoiler ---

açlığa çare bulmak için çırpınan arap prens, onu kurtaran amerikalı, amerikalıya yardım eden boşnak kız, ve bir de ölüp giden bir afrikalı.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap