• ziraat bilmine dair iç burkan bir detay bu.

gidiyorsun pazara, diyalog hep şöyle.

-abi biberler acı mı?
    +karışık.

ya da alıyorsun tatlı denen biberi, hop içinden mutlaka bir sürü acı çıkıyor.

aga, niye bunu ayrı üretmiyonuz? lan teknoloji kurbağadan domates üretme seviyesine gelmiş, biberler hala karışık.
  • bunun daha kötüsü garanti tatlı yazan biberin içinde bir tane bile tatlı biber olmamasıdır.
  • mağduru olduğum durum. hacı benim gibi bağzı insanlar acı yiyemiyor ve özellikle gidip tatlı biber soruyor ama ne oluyor eve geliyorsun biberi tatmamla evden aya uçmam bir oluyor.

arkadaş acı yiyememek gibi bir durum var senin ağzına acı gelmeyen şey bak tat acı değil diye ikna etmeye çalıştığın şey benim bünyem için acı. ayır biberleri ne kadar zor olabilir ki?
  • on sene kadar oluyor, annem aydin'dan finlandiya'ya beni ziyarete geldiginde alisveris icin markete gitmistik. markette domatesin fiyatini görüp dudagi ucuklamis, kadincagiz "bizde domates tarlalarda cürüyor, bir yolu olsa da getirilip buradaki insanlar nasiplense" diye naif bir sekilde söylenmisti.

ben de ona basliktakiyle hemen hemen bire bir ayni sözü söyledim. elin avrupalisinda standart diye bir sey var. bizde yok. avrupali üzerinde "tatli" yazan biber paketine yüksek fiyat öder, ama alinca bilir ki onun icinden aci biber cikmaz. "seker sogan" normal sogana göre epey pahalidir, ama avrupali üzerinde "seker sogan" yazan paketi alinca bilir ki icinden aci sogan cikmaz. bu standartlara uymadikca da o mali almaz. bizde pazardaki satici daha sattigi biberi ayirmaya üseniyor. halbuki ayir kardesim sunlari, (ayir derken, tarladan toplarken hepsini birbirine karistirmadan topla demek istiyorum) de ki "bu taraftakiler aci, fiyati 1 lira, bu taraftakiler tatli, fiyati 2 lira". ugrasmiyor adam. ikisini karman corman 1,5 liradan satiyor. sen ister aci biber ister tatli biber alacak ol, yari yariyadan hesap etsen kilosu 3 liraya geliyor.
  • hem acı yiyeyim hem tatlı sıçayım zihniyetindeki mühendis serzenişidir.
  • geçen hafta bol biberli yemeğe tatlıdır diye katmam sonucu 2. günün sabahına el bombası sıçmama sebep olan durumdur.

(bkz: el bombası sıçmak)
  • ecnebilerin 1912 scoville acılık ölçeği ile çözdüğü hadisedir dereceye göre biber satarlar marketlerinde
  • ben de ilk tek başıma biber aldığımda bu gerçeği fark edip şoke olmuştum. önce manavdaki adama sordum hangisi acı hangisi tatlı diye; net bir ''karışık işte'' yanıtı geldi.

ben de buna güvenmedim kesin uğraşmak istemedi diye. çakalım ya, bir ablaya sordum; ''siz anlarsınız, hangileri tatlı?'' ''karışıktır, şunlar daha iyi gözüküyor'' dedi.

yok uzay çağıymış, googleglassmış, her şey yalan oldu gözümde. nasıl ayrılamaz lan acı tatlı? verin bana battaniyemi.
  • ziraat mühendisleri yıllar önce sadece tatlı biber veren tohumları zaten ürettiler. ama acıları satılsın diye piyasaya çıkarmıyorlar.

bilgi: yeşil biberler eğer gdo değilse içinde mutlaka acı biber çıkar.
hesabın var mı? giriş yap