• aradığı beş senelik tecrübesi olan elemanın anasının karnında tecrübe edindiğini ve doğduğu günden beri bu iş pozisyonunda çalıştığını varsayan müdürdür. be amına koduğum o aradığın eleman, üniversite mezunu olduktan sonra başladığı ilk işte tecrübesi var mıydı? peki sen müdür olmuşsun, masanda kahveni yudumlarken artist artist o soruları bana yöneltirken işe başladığın o ilk günü hiç aklına getirdin mi? sen gibi o masada oturan personel müdürünün karşısında, o gün ürkek tavırlarla acaba beni işe alacaklar mı diye kendi kendine tedirgin bekleyiş içerisinde o adamın suratına baktın mı? nedir lan bu sizin tecrübe merakınız? sanki türk hava yollarına pilot alıyor amını siktiğiminin godomanı. sanki hergün istanbul'dan roma'ya uçak kaldırıcaz... sanki futbolcu olup ilk maçımız olan el clasico'da barcelona'ya karşı defans oyunculuğu yapacaz... her yıl onlarca üniversitenin çeşitli bölümlerinden mezun olan adam nerede iş bulacak? hangi iş ilanını açsam en az 2 senelik tecrübe arıyorsunuz. sonra 2 milyon genç, kpss'e girince özel sektörde iş bulamayan, vasıfsız insan muamelesi görüyor. sen işe almazsan, diğeri almaz ise hayatta kalmak için napacak bunca adam, otobanda kamyonculara göt mü verecek...

allah'a çok şükür karşıma 6 ay evvel adamın hası bir müdür çıktı. beyfendi bakın ben yeni mezunum, hiç tecrübem yok dememe rağmen ben anamın karnımda mı öğrendim delikanlı bu işi diyip işe aldı beni. işte bu mantıktaki insanlar müdür olsun, ülkede ne işsizlik kalır ne gelecek kaygısı... hay senin daşşaklarını yiyim, birazdan işe gelsin gidip elini öpecem.
  • -profesyonel iş hayatına ne zaman başladınız.
    -12.5 falandım ben.
  • hazırcı müdürdür.. armut pişsin ağzıma düşsün diyendir.. *
  • yeni mezunlara has bir iş kolu olduğunu öğrenmemizi sağlamıştır. yeni mezunlar için bir iş kolu nedir arkadaş... büroda çay taşıyıp, fotokopi çektirmek midir? zaten o işleri yol ve yemek masrafı karşılığı stajerlere yaptırmıyor mu bu adamlar...
  • kendisinin yanında sütlü kahve de isteyip istemediğini merak ediyorum.
  • 5 senelik tecrübesi olmadan 5 senelik tecrübe isteyen pozisyona başvuran ve ilan veren firmada gereksiz işgücü kaybına sebep olan denyoya ne dese haklı olacak insandır..
  • beş değil, sekiz arıyorsa kendisine birisini önerebilirim, çok azimli ve çalışkandır. diyerekten girizgah yapıp yardımcı olmak istediğim personel müdürü.

gel amk gel şöyle bakayım sen...

aramakta olduğun arkadaş kesin bu, bak verdiğin ilana başvuru yaparken ön söze ne yazmış:

"yirmi kişiynen kalkıp oturmuşsun sekiz yapmışsın, o yirmi kişiynen sekizi ben yaparım. yirmi kisiyle sekizi ben yaparım. hemi de sekiznen doymam. deli divane oluyorum sekiz için, arıyorum ama bulamıyorum, bulduğum da eyi değildir çirkindir."

üstelik arkadaş kartal maltepe civarında oturuyor.

zöge: genç personel müdürleri rahatsız
  • 5 senelik tecrübe ile 30 yaşlarında birini arıyorsa neden bu kadar üstüne gidildiğini algılayamadığım müdürdür. yahu adam 25 yaşında çalışmaya başlasa bile beş yıllık tecrübesi olur zaten. kaldı ki bu iş ilanlarında 5 yıllık tecrübe diye atıp tutanların aslında 3 yıl ve üstüne fit oldukları bilinen bir şeydir.
  • son derece haklı bir eylemdir, ucuz popülizmin anlamı yok. ilgili sektörde müdür pozisyonuysa kusura bakmayın da istemeyip ne yapacak adam? ben üniversiteden mezun oldum hadi beni şirketinize financial controller olarak alın mı diyorsunuz anlamıyorum ki. dersin ki yeni mezun alımları kısıtlı, insanlar yetişmiş adamların peşinde koşuyor onda haklısın da, başvurduğun pozisyona da bi bak derim.
  • iş hayatı rutinlerini sindirmiş çalışana ihtiyaç duyuyordur.
    üniversiteden mezun olduğu gibi kendisine şirketin anahtarının verileceğini sanan yeni mezunlardan bıkmıştır. tabii 5 yıl diye zorlamak yerine 1-2 yıl tecrübe sayesinde üzerindeki heyecanı atıp sorumluluk kavramı ile tanışmış birilerini arasaydı hem beklentileri de düşürmüş olurdu.

çok kapitalizmin uşağı gibi oldu, amerika'nın köpeğiyim ondan 5 senelik tecrübe arıyorum?
hesabın var mı? giriş yap