• dolmuş şoförleri hakikaten bu otobüste çalışanların yanında kibar kalmaktadır. muavin sürekli arkasındaki ve önündeki otobüsün muaviniyle iletişim içindedir. bu yüzden duruma göre hızlı ya da yavaş gitmektedir bu otobüs.
    bu otobüsün koltuk aralığının da kontrol edildiğini düşünmüyorum. kimsenin bacakları sığmıyor bu koltuklara.
    muavinler ayaktaki yolculara talimat veriyor bu otobüslerde sen şuraya dur sen buraya dur. bildiğin yerleştiriyorlar sizi eşya gibi. ben bir keresinde muavinin, iki eliyle de iki farklı demirden tutunan amcaya çok yer kapladığı için bir elinle tut amca dediklerine bile şahit oldum.
    böyle rezil insanları ankara halkına musallat eden melih gökçek'e selam göndermeden edilmez tabi.
  • talep etmezseniz bilet vermiyorlar, vermemek için direniyorlar. kayıt dışı ekonomi bu olsa gerek.
  • öğrenci bileti istediğinizde, ' zaten hep öğrenciler bize, tamlar belediyeye' gibi abuk sabuk bi tepki alabilirsiniz bu otobüslerde. şoförlerinin, muavinlerinin gözlerinde dolar işareti parlar.
  • şöyle ifade edeyim, taksiciler veya dolmuşçular bu otobüsleri kullanan şoförlerin yanında melektir. taksici ve dolmuşçunun kibar olanını gördüm ama bunlarda ufacık bir ters bakışınızda muaviniyle beraber kavgaya inmeyeni görmedim. trafik kuralları yokmuş gibi davranmalarından hiç bahsetmeyeyim. (bkz: 413)
  • kurban olunması gereken otobüs türü. düşünün, durum o kadar vahim ki bu otobüsler tercih edilebilir geliyor. ne açıdan derseniz cevap vereyim: kalabalık değil. elbette sabah erken saatlerde işe gidenler olduğu için dolu oluyor. normal. ama gün içinde çok rahat yolculuk yapabilirsiniz.

ego'lar böyle değil maalesef. belli bir yaş üstüne bedava. haliyle işi olmasa bile fingir fingir gezip kalabalık yapan bir kitle çıkıyor ortaya. bedava olmasın abicim. niye bedava? biz 2,50 lira ödüyoruz. onlar da 1 lira ödesin mesela. ama ödesinler yani. sırf bu yüzden dolmuş veya öho verilen hatlar bir süre sonra kaldırılıyor. çünkü beleşe binmek varken onlar diğerlerini tercih etmiyor. biz de yeterli çoğunluğu i. melih gökçek'in gözünde sağlayamadığımız için ışık hızıyla kaldırılıyor. sonuç? arada tost olan, kalabalık ayağına türlü tacize uğrayan biz oluyoruz.

yatacak yerin yok i.m.g.
  • hani orospu çocuğu taksici diye bişey var ya, bence aynı sıfatı hak eden bir diğer grup da bunlar. tüm koltuklar dolu, 4 yolcu ayakta iken bomboş gidiyorum diye yakınanı; otobüsü kullanırken aynı hattın bi öndeki arabasının şoförünü arayıp erken çıktın yolcu çaldın diye tartışanı; insanlardan birbirlerinin üzerine çıkmasını isteyip, biri karşı çıkınca da seviyesiz şekilde cevap vereni; liseliden pasosu yok diye tam para alanı(paso ne için var öğrenci olduğunu kanıtlamak için, lan çocuk lise formalı, çantalı öğrenci işte); yolcular inmeden hareket edeni; son olarak da tecavüz edeni. ne çeşit manyak isterseniz şoför ya da muavin olarak bulabilirsiniz beyaz ankara otobüslerinde. hani ülkenin medeniyet yoksunluğu ne seviyede merak eden olursa, başkentteki toplu taşıma araçlarını kullansın cevabını fazlasıyla alır.
  • ego otobüsleri gibi 'aa ben burada indirmem' gibi tripleri yoktur, nerede istersen zınk diye indirir. tabi bunda cinsiyetin, boyun posun, sürülen rujun etkisi büyüktür.

ha bir de amerikanvari kovalamaca sahnelerini aratmayan süratte ve coşkuda otobüsü kullanmaları yok mudur, sanki 100 m ötedeki sıhhiye durağında yolcu almayacak.
  • araç sürerken bunlardan gördüğün zaman iki kat dikkatli olacaksın.

bakın çok ciddi söylüyorum çoğu şoför psikopat kural tanımaz ve kaybedeceği bir şeyi olmayan adamlar. sana çarpmış sürtmüş sıkıştırmış umurunda olmaz. kaç defa bu mavi otobüsler yüzünden kazanın kıyısından döndüm.

bunları gördüğünüz zaman dikkatli olun.
  • ankara trafiğinin en büyük sorunlarından biri. diğerleri de dolmuş ve taksiler. şöförleri kural tanımaz ve terbiyesiz. annem bu akşam üstü halk otobüsünden inerken şöförün hareket etmesiyle yere düşmüş ve sürüklenmiş. vücudunda ve kafasında ezikler var. şu an acildeyiz ciddi birşey var mı yok mu öğrenmek için. gereken yerlere de şikayetler yapıldı. o şöför ceza alana kadar da peşini bırakmam bu işin. ama asıl bu otobüslerin bu derece terör estirmesini çözmesi gereken kişi mansur yavaş. kendisi bunlarla ilgili birşey yapmak için ölümlü kaza mı bekliyor acaba?

peşin edit: sen de otobüse binme, kendi arabanı kullan vs diye yazan olursa kalbini kırarım.
  • gittikleri güzergaha göre insanlıkları doğru orantılı olarak değişir.

eğer lüks semtlere giden bir tanesine bindiyseniz iyi huylu, güleryüzlü yazın kliması, kışın kaloriferi çalışan bir otobüse ve şöförüne denk gelebilirsiniz.

ama görece olarak daha kötü bir semte giden bir tanesine bindiyseniz o zaman geçmiş olsun. kışın klima, yazın kalorifer çalışır. şikayet etseniz şoför sizi dövmekle yada öldürmekle tehdit edebilir. iğne düşmeyecek kadar dolu olan otobüse hala birilerini almaya çalışabilir kısaca hayattan soğutur gününüz mahvolur.

hiç bir belediye başkanıda bu soruna bir çözüm bulmaz çünkü bu otobüsler büyük bir rantın döndüğü bir oluşum tarafından işletilir.
hesabın var mı? giriş yap