• aynı zamanda şiir sanabileceğimiz şarkı sözlerini barındıran masallar bütünü. 1987 yılında ronnie james dio düşünde beyaz kurtlarla koşan bir kız gördü. ardından, heavy metal tarihinin en unutulmaz albümlerinden birini yarattı. 80li yıllar sona eriyor, dünya değişiyordu. ronnie james dio, tüm eleştirilere rağmen düş görmeye devam etti, sayfaları tozlanmış kitaplardan hikayeler anlattı.
  • dio ! iyiki doğdun adamım. içime ruhuma iliklerime kadar işleyen bu albümünle anıyorum seni. kesinlikle başucu eserlerden biridir. duygulandıran, üzüntüye sokan, yeni doğan güneş gibi birden bire içini ısıtan, huzur veren, coşturan, kızdıran kısaca hayata dair tüm duyguları bir albüme sığdırabilmiş bu adama hayranım. albümde emeği geçen herkesin ruhuna sağlık. parçaları tek tek ele almaya gerek yok. müzisyenler hakkında bir kritiğe gerek yok. dinleyin ama muhakkak dinleyin. eskilerin ruhunu bilenler bilir zaten, yeni rock dinleyen arkadaslara da öneriyorum. bunlarla kulaklarınızı doldurun, yeni tarz müzikle değil. kaliteyi eskilerde arayın. dio bunların en iyi örneklerindendir. fazla söze gerek yok, kalite her zaman kendini belli eder
  • yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 6 yıl önce keşfettiğim ama hâlâ nasıl keşfettiğimi hatırlamadığım benim için ilk albümüne ait tüm parçaların nasıl da müzik zevkime hitap ettiğini tahayyül edemediğim, her parçası için sanırım bir sonrakini duyana kadar en iyisi bu dediğim heavy/power metal grubu.

yine de, kendime göre, favorilerim;

chasing the dragon, the chosen ones, losing you ( album:dragon slayer)

forevermore (album: evilized)

ınto the moonlight, only for the night, crusader’s anthem, tired ( album: the book of heavy metal)

love is blind, let me out(album: united)
  • the book of heavy metal ile gönüllere giren metal grubu. "indim dereye kanadından avladım dragonu" adlı parçalarını çok beğeniyorum.

gerçek efsane olanı ise dio albümüdür. karıştırılmasın.
  • sadece "the prophecy" şarkısını bildiğim, o şarkı bazıa ise vokalin sesini ve soundunu yer yer pentagram'a benzettiğim grup..

ama tabi yemişim grubu da, dream evil açık ara en muazzam ronnie james dio albümüdür.. zira all the fools sailed away isimli dio denen büyücünün en mükemmel şarkısını içermektedir.. kaset devri kapandığından beri geçen yaklaşık 10-12 sene boyunca dinlememenize rağmen, akşam eve dönerken caddede kendinizi "sanseet supımeeeeennn... ooooğooooğooooo.." diye yürürken bulabilirsiniz.. öyle bi albümdür işte..
  • ronnie james dio'nun 1987 yılındığı çıkardığı albümüdür. ayrıca the last hard man'in kendisini tanıdığımız nickidir; ki o da bir büyük bir dio hayranıdır. bu hatrı sayılır eserin içinde şu şarkılar bulunmaktadır:
    01) night people
    02) dream evil
    03) sunset superman
    04) all the fools sailed away
    05) naked in the rain
    06) overlove
    07) i could have been a dreamer
    08) faces in the window
    09) when a woman cries
  • chasing the dragon gibi gayet başarılı bir şarkıya imza atmış grup.
  • dragonslayer isimli bir debut albümleri bulunan isveçli heavy metal grubu. grubun keyboard çalan elemanının favori içeceğinin bira ve kan olması ne kadar sıkı ve tavizvermez karakterde insanlar olduklarını anlatmaya yetecektir sanırım. ek olarak maço kişiliklerinin giyim tarzlarına ve genel görünümlerine de yansıdığını belirtmeliyim.(official website'ları http://www.dreamevil.se/)
  • kapak çalışması mükemmel ötesi olan dio'nun bu mükemmel albümünde emeği geçen müzisyenler şöyledir:

ronnie james dio vocals
    craig goldie guitars
    jimmy bain bass
    vinny appice drums
    claude schnell keyboards
hesabın var mı? giriş yap