• - avantajlarını sayıyorum işte hiç dinlemiyorsun ki?
    - istemiyorum ben
    - senin isteğine göre olsaydı peeee
    - istemiyorum
    - ben de çok şey istemiyorum, mesela 11’de yatmanı istemiyorum
    - tamam
    - bok tamam, iki gün öyle sonra bilmiyorum ben sanki… alacaz sana kardeş
    - ben istemiyorum
    - oğlum oyun falan oynarsın, büyünce gezersiniz beraber
    - istemiyorum
    - bana bir tane haklı gerekçe söyle allah aşkına
    - istemiyorum
    - tamam istemiyorsun da niye, var mı sebebin? yok, boşu boşuna kendini de üzüyorsun bizi de
    - …
    - kız olsun mu?
    - istemiyorum
    - erkek? senin gibi, böyle top falan oynarsın
    - istemem
    - ….. sana inadına ikiz alacağım göreceksin

uzmanlar bin türlü yol öneriyor, yok şöyle söyleyin, yok onu da sürece dahil edin, yok onun istemesini sağlayın falan diye ama arkadaşım bir uzmanın dedikleri de gerçek hayat ile örtüşsün rica ediyorum. bunlar bu verileri hangi çocuklardan elde ediyorlar inanın bilmiyorum. sırf bilim dünyasının bu çaresizliğine bir son vermek için oğlumu çocuk psikologlarına bağışlamayı düşünüyorum.

tek miyim bilmiyorum ama bu ebeveynlerden biri kesinlikle benim. henüz konuya tam girmedik ama ne zaman kardeş konusu açılsa bizimki ile kavga ediyorum. çocuktan mantıklı gerekçeler isterken buluyorum kendimi ki çocuk daha 6 yaşına girdi girmedi. açık oturum düzenler gibi kardeşin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsediyorum, olması halinde hayatımıza katacağı güzellikleri maddeler halinde anlatıyorum ama adam akp vekili gibi ne dinliyor ne konuşuyor arkadaş. el kadar çocukla böylesi tartışmalar yapmayı ben de istemezdim ama ne sürece dahil oluyor ne kardeşinin ona hediye getireceği bisiklete pas veriyor arkadaş. uzmanına baksan iki saat içinde çocuğun ağlayarak kardeşimi verin bana demesi lazım ama bizimki kati bir dille reddediyor.

arkadaş çocuk yetiştirmenin her adımı zor olmak zorunda mı anlamıyorum ki? ne psikolojiymiş bilemedim gitti. göt kadar bebede psikolojinin işi ne onu hiç bilmiyorum. yeri geliyor altına sıçıyor yahu.
  • kavga etmemesi gereken ebeveyndir. oturup çocuğu dinlemelidir aslında " kardeş istemiyorum ben yeaaaa" sözünün altında binbir türlü subliminal mesaj yatar. aslında kardeş istemiyorum sözü ile size anlatmak istediği şeyler var. her türlü kardeşi olmamasının avantajı ağır basar.
    bu subliminal mesajlar neler mi ?

- ulen zaten karı - koca taoplaşsanız 3.000 tl maaş alıyonuz yarısı mortgage a gidior 500 ü elektriğe suya faturaya gidiyor. anca geçinip gidiyoruz bu bebek işi acayip masraflı değil mi ?

- ben neyinize yetmedim yeterince hevesinizi almadınız mı ?

- yarın öbür gün özel üniversiteye gitsem neyle ödiyceksin parasını ? oysa kardeşim olmasa kenara benim için 3-5 birşey daha atabilirdiniz.

- sizin şu çocuk yapma sevdanız yüzünden hiç bir öğrenciliğim rahat geçmiycek en basit isteklerim bile hep ertelenicek para yok diye bahane edilicek.

- 18 yaşından sonra devlet ikimizide çatır çatır sikicek onun vergisiydi şunun otuydu bokuydu diye. zaten istatistiklere 20 milyon genç nüfus iş gücü varmış her yıl 500.000 öğrenci mezun oluyormuş üniversiteden. devlet bizi pazarlıyor anne avrupadaki en ucuz iş gücü bizde gelin diyor almanlara - fransızlara bizi orospu gibi kullandıtıcaklar. en azından birimizin hayatı mahvolsun.

- 3 kere okuldan mezun olucaksın anne. şimdiden haberin olsun önce okulda benim derslerime yardım ediceksin bir öyle tekrar ilkokuldan - lise den mezun olucaksın. birde aynı yoldan kardeşim ile geçiceksin hiç s.kimde değil yardım falan zor beklersin...

--- spoiler ---

ben sana maddeleri saydım abicim/ablacım sen hala böyle geleceği olmayan gençlerin kafasında 1001 soru ile dolaştığı bir yerde 2.ci bir çocuğu dünyaya getirmek istiyorsan kusura bakmada o senin aptallığın olur ancak. bunu ana sevgisiydi baba yüreğiydi teması ile açıklayamazsın. ha iskandinav larda yaşasaydın üre .mk 1000 tane çocuk yap zaten ülkede nufus yok adamlar bağırıyor genç nufus genç nufus diye. hatta çocuğu resmen devlet büyütüyor bile sana birşey kalmıyor. ayrıca dünyadaki en kaliteli eğitimide veriyorlar.

--- spoiler ---
  • "kardeş yapmak" gibi önemli bir kararın sorumluluğuna 6 yaşındaki çocuğu dahil etmemesi gereken ebeveyn.

bu gibi kararları anne-baba alır, çocuğu zaman içinde duruma hazırlar. 6 yaşındaki çocuğun herhangi bir uzun vadeyi veya ciddi gerekçeleri hesap etmesi olanaksız. kimbilir kafacığından hangi çocukça ve belki de kardeş gelmesiyle doğrudan alakalı olmayan anlık bir şey geçtiği için itiraz ediyordur. "kardeş yapma kararını illa evdeki küçük çocuk da onaylamalı" diyen uzmanın da kafacığına ben...

hep çok gülmüşümdür "filanca kardeş istiyor da o yüzden çocuk yaptık" veya "filanca kardeş istemedi de o yüzden yapmadık" laflarına. iyi valla, madem bu kadar sorumluluğu yıkabiliyorsunuz üzerine, verin aile bütçenizi filan da idare etsin el kadar bebe.
hesabın var mı? giriş yap