• --- spoiler ---

görüntü, müzik* ve oyuncuların mükemmel** olduğu, ferzan özpetek'in en başarılı filmi. beylik bir ana düşünce çıkarılabilecek sıradan bir hikâye ama üslup farklı. karakterler tüm zaaf, yenilgi ve esneklikleriyle çizilmiş; hiçbiri mükemmel değil. iki paralel hikâye arasında gidip geliyorsunuz, ikisi de sürüklüyor sizi kibarca; bir simone oluyorsunuz, bir giovanna. yine de seyirciyi asıl saran simone'nin aşkı denebilir. öyle mendillere sarılmalı bir film değil ve evet, uzun uzun düşünmenize de gerek yok seyrederken. seyirciyi çarpmadan, dizine yatırıp saçlarını okşayarak anlatıyorlar hikâyeyi. susup seyredilecek, sonra kalkıp pasta yapılacak bir film.

--- spoiler ---
  • 'sadece hayatta kalmakla yetinmeyin, daha iyi bir dünyada yaşamayı istemelisiniz. sadece düşlemekle olmaz..' - davide veroli (en can alıcı repliktir filmden)
  • sözleri aşağıdaki gibi olan parçadır.

ann na ilne ılayra ınde
    hrrin narrin nara
    heyreta reri reeeeee

taril lari rara ruri rara
    harin gariğran tarara
    tiroy rıri rıri ruri rota
    hılla ruri rurilun tılala

hilan duri ruri rura ruda
    hilan nururi taun tarara

hınnnnnnneyri hinnara hınnne hınnee
  • tam ve dogru sözleri söyle olan sarkidir:

lan na hilaa hileyra nndee
    lin larinnara heyreta rari reee

daril lari rara ruri rare
    halil lari ran tarare
    tiroy rori rari rura rate
    hilla rari roran tirara

ilan duri duri duda duda
    ilan lululi taguuun tarara

hinnneyra hinnana
    hinneee hinnnee
  • kendi penceremizin körlüğünden fark edemediğimiz, düş dünya.

film:karşı pencere kadar şiir. daha da izlemem.

içimi acıtmada.
  • filmden akılda kalan replik:
    “sadece hayatta kalmayı düşünme. talep de etmelisin. sadece hayalini kurmayıp, daha iyi bir dünyada yaşamayı.”

ferzan özpetek filmi. serra yılmaz'ı çok özlemişim. sezen aksu'nun da şarkılarıyla eşlik etmesi tebessüm ettirdi. ayrıca aklıma şu şarkı sözlerini getirdi.
    “ne gemiler yaktım, ne gemiler yaktım, o kadar yandı ki canım sonunda karşıdan baktım, ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım.”

kendine karşıdan bakabilme filmi.
  • altin pencereli ev'dir bir bakima.. her zaman diger tarafi daha cekici gorunur hayatin..
hesabın var mı? giriş yap