• bim'in, a101'in çıkıp da alışverişinizin sonuna "çalınan mal bedeli" olarak %10 eklemesi gibi bir durum bu.. elektrik tamamen özelleşti, devletin bir kurumu elektrik üretmiyor ama ben insanlarin çaldırdıklarının bedelini ödüyorum. kardeşim çaldırma o zaman? kar ettiğinde "kar payı" veriyor musun ki zarar ettiğinde zararını benden tahsil ediyorsun?
  • son dönemlerde elektrik faturalarında yer alan ve faturanın yaklaşık % 10'u nispetinde kullandığınız elektrik miktarı üzerine eklenen kayıp- kaçak kullanım bedeli ifadesidir. aynı zamanda, özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgesindeki engellenemeyen kaçak elektrik kullanımının cezasını tüm ülke genelindeki abonelere ödetmenin de ifadesidir. siz kayıtlı bir abone olarak ne kadar çok elektrik tüketir iseniz ülke genelindeki kaçak elektrik kullanımından payınıza düşen ödeme miktarı da o nispette artmaktadır efendim. örneğin 20 tl fatura 2 tl kk bedeli, 350 tl fatura 35 tl kk bedeli.. ahh benim sosyal adalet timsali devletim ahh..
  • sokaktan geçen sütçüden 1 litre süt istemişsiniz. arabada doldurmuş, sizin kapıya kadar çıkarken de birazını dökmüş. ya da apartmanın piçleri dadanıp üstünden biraz içmişler. buna rağmen sizden 1 litre parası istiyor. olay budur.
  • bir nevi, devletin efendi elektrik kullanıcısı yerine piç tercihi. ulan bu piç her yerde işini biliyor.
  • tipi sikik akköpeklerin elbet savunacak bir şey bulacağı bedel, misal cehape 90 sene önce camileri ahır yaptı, dünya savaşı varken karneyle ekmek verdi, gılıçdaroğlu sin mirdivinlere tirs bindin bizidi bindirttirimizsin. bu memlekette yaşayan bütün koyunlara kol gibi girse bile az olan bedel.
  • devletin tefeci mantığı ile vatandaşı düdüklediğinin kanıtı.
  • mardin'de %79 olduğunu bildiğim kaçak kullanımın yurt sathına yedirilmesidir.
  • bakanlar kurulu adını enerji bedeli olarak değiştirecekmiş. trt payı ve diğer giydirmeler gibi kayıp kaçak bedeli de elektrik faturalarında ayrıca gösterilmeyecekmiş.
    çok felsefik buldum, tebrik ederim. a bak elektrik faturası. şimdi kapa gözünü. aç şimdi. tekrar bak faturaya. kayıp kaçak bedeli var mı? yok. şahane.
  • işin daha da çirkin olan tarafı, 2016 tarihli, berat albayrak yasası ile bu bedeller artık faturalarda görülmemekte.. yani sizden parasını aliyorlar ama ne kadar aldıklarını göstermiyorlar.. kayip - kaçak bedelini geri istediğinizde anayasa mahkemesinin kararıyla karşılaşıyorsunuz.. devlet, özel enerji şirketlerini halkina karşı koruyor.. https://www.anayasa.gov.tr/…enelkurul/detay/33.html
  • mantığını anlamadığım bedel.

şimdi, elektrik dağıtıcı firma malın bedelini bi kesimden tahsil edemiyor sonra o bedeli bizlerden tahsil ediyor.

arkadaş! ben şimdi bi mağaza yönetsem, mağazada mağazadaki ürünlerin bazıları çalınsa sonra ben tutup desem ki gelen müşteriye. sizin 1 pantolon 15 lira ancak bu hafta 8 tane ürün çalındı onların parasını da siz ödemek zorundasınız. böyle bir mantık olabilir mi?

ürünü hazırlayan, dağıtan, satan sensin. ben müşteriyim. bana ne malına sahip çıkamıyorsan? ticaret yapan sensin. risk alan sensin. ben son kullanıcı olarak nasıl bi sorumluluk sahibiyim? saçmalık.

acaba hukuk düzeninden anlayan bir arkadaş yardımcı olabilir mi? mahkeme kararı falan çıkartıp iptal ettirebilir miyiz?
hesabın var mı? giriş yap