• seyircisiyle nam salmış, geçen sezon birinci lig'deyken ana haber bültenlerine konu olan seyirciye sahip takım(dı).

süper lige çıktı ve beklendiği gibi endüstriyel futbola yenildi.

dün kendi evinde oynadığı bursa maçında gördük ki tavan yaptırdığı bilet fiyatları sonrası seyirci çekememiştir. çektiği seyirci ile de mersin burjuvazisine haftasonu eğlencesi olmuştur.

oysa bu takımın ateşli taraftarı orta ve alt sınıf ailelerin çocuklarıdır. onlar da dün ekranları başından izlediler maçı.

çok değil, geçen sezon yanan stadın boş olduğunu görünce hüzünlendiler belki de.

nitekim teknik direktör nurullah sağlam da ''birinci ligdeki tribün desteğini süper ligde göremedik.'' diyerek durumu özetlemiştir.

daha çok göremezsiniz.

bu takımı şehrin petrol zenginlerinin, ağaların değil; yeniden mersin halkının takımı yapmazsanız destek falan göremezsiniz.
  • şayet haberin resmi doğru ise,

stadyum bakım ve onarım çalışmalarını son derece profesyonel bir ekibe emanet etmiş gibi gözüküyor..

http://www.ntvspor.net/…231/mersinde-cimler-bakimda
  • zaten bulunduğu her lig süper olduğu için farketmeyen cağnım memleketimin takımı.
  • bir rivayete göre bolusporla yaptıkları lige çıkış maçında, stadyumdan çıkan gol sesi limandan duyulmuş
  • 1. hafta: mersin-0 beşiktaş-1
    6. hafta: trabzon-3 mersin -1
    14. hafta: galatasaray-3 mersin-2
    15. hafta: fenerbahçe-1 mersin-0
    18. hafta: beşiktaş-2 mersin-1
    23. hafta: mersin-1 trabzon-5
    31.hafta: mersin-0 galatasaray-1

türkiye kupası:

mersin:1 - fenerbahçe:2
    fenerbahçe: 4 - mersin:1

harbi lan mersin idman yurdu. millete gelince köpek gibi top oynuyorsun, puanları 3'er 5'er topluyorsun, galatasaray'a gelince yatıyorsun.
  • mersin'e yeni tasinmisiz. 90'li yillarin basi, yer mersin tevfik sirri gur stadi, mersin idman yurdu-galatasaray karsilasmasi.. ozel bir karsilasma, jubile maci.. ilkokuldayim. futbola ilgilisi olan ufacik bir kiz cocuguyum (bkz: #14925447) babam hasta galatasarayli, tuttu ellerimden goturdu. nasil heyecanliyim. mactan hatirladigim kare kare goruntuler hafizamda: ugur tutuneker -bizim tabirimizle sumuklu ugur- saclarini havalandirarak kosuyor, cosku dolu tezahuratlar kulaklarimi dolduruyor, mac bitiminde futbolcular tribunlere cezerye atiyor! bi tanesi tam da kucagima dusuyor, cok seviniyorum. cocuk aklimla yesem mi saklasam mi bilemiyorum o an. ve tribunden izledigim o ilk maci hic ama hic unutmuyorum.

yillar yillari kovaliyor, ben buyuyorum, mersin idman yurdu yerinde sayiyor. o zamanki adiyla 1. lig, simdiki adiyla super lig olan bir ust lige bir turlu cikamiyor, cikamadigi gibi bank asya'dan 2.lige bile dustugu oluyor. sevdigim is arkadaslarim var. mersin idman yurdu'nu olesiye destekliyorlar. onlar, şeytanlar. klasik tabirle yagmur, camur, kar dinlemeden her deplasmana kosuyorlar. her pazartesi sabahi mesaiden calarak mac muhabbeti yapiyoruz, arada acip bank asya fiksturunu ve puan durumunu yokluyorum, yok pek umut. yine de soruyorum onlara: ''bu sene mersin idman yurdu super lige cikar mi?''. forma aliyorum, arkasina mersin'in plaka numarasi 33'u ve ismimi yazdiriyorum. olur da bir gun mersin idman yurdu macina gidersem formam hazir olsun diye. babama da gosteriyorum formayi, gulumsuyor.

derken yil oluyor 2011. mersin idman yurdu ligin ikinci yarisinda, ilk yarisindaki goruntusunden cok uzakta, basarili bir form grafigi tutturuyor. ''acaba mi?'' diyorum. bu sefer sahiden umutlaniyorum zira bir hayal gercege donusmek uzere. son 180 dakika diyerek geri sayim yapilmaya baslaniyor sehirde. kartalspor macini aliyor mersin idman yurdu. geriye son bir 90 dakika kaliyor. mersin sehri karnavala hazirlaniyor, dile kolay tam 29 yil sonra takimlari super lig'e donuyor! aklimdan tuhaf tuhaf dusunceler geciyor: futbol bu, ya son macta berabere kalirlarsa diyorum ya da kaybederlerse? kime sorsam ''mumkun degil, alicaz maci!'' diyor. mersinli bir tek kisinin bile aklinda kaybetmek yok. o kadar inanclilar ve o kadar guveniyorlar ki takimlarina. suphe duydugum icin kiziyorum kendime. ''herkes bu kadar eminse vardir bi bildikleri, kotu dusunceleri uzaklastir kafandan, alacaklar bu maci!'' diyorum.

mac saati geliyor, formami giyiyorum, televizyon basina geciyorum. ilk yari pek tat vermiyor son 5-10 dakikaya kadar, son dakikalarda mersin idman yurdu sagli sollu ataklarla boluspor kalesini yoklamaya basliyor, enisteme donuyorum, ''gol geliyor'' diyorum ve evet 29 yildir beklenen o gol sonunda geliyor! coskuyla bagirip kucaklasiyoruz. ilk yari bitiyor, arkadasim tribunden ariyor, seytanlar'in tezahuratlarini dinletiyor, stad adeta yikiliyor!

mac sonucu malum: mersin idman yurdu, ceyrek asiri gecen hasrete son vererek yine ve yeniden super lig'e merhaba diyor. umarim uzun, upuzun yillar boyunca super lig'de namini yuruten, kalici bir klup olmayi basarir. ki bu cosku ve destege teknik ve idari acidan akilli yonetim eklendi mi olmayacak sey degil diyorum.

simdi mersin'de solen zamani. muthis taraftari ve mersin halki bunu sonuna kadar haketti. ne kadar sevinseler az, kutlu olsun!

yeni sezon maclarini buyuk bir heyecanla bekliyoruz, layik oldugun lige bir kez daha hosgeldin mersin idman yurdu.
  • açık futbol oynayan, vakit geçirmek için oyunu çirkinleştirmeyen, gereksiz sertlikten uzak oyunuyla kasaplar ve çirkefler liginde zayıf kalabilse de bir mersin'li olarak her zaman gurur duyduğumuz takımımız. inşallah düşmezler ama düşseler de o düşüşünü zevkle izleyen futbol düşmanlarının, paranoyakların, karaktersiz trollerin değil; 29 yıldır ikinci ligde desteğini esirgemeyen güzide bir taraftarının yine yanında olacağı şanslı ve güzel takım. seviyoruz.
  • süper lige yükselerek adında spor eki olmayan takım sayısını artırmıştır. elbette her şehrin bu sevinci yaşamaya hakkı var ancak 100 yıla yakın geçmişi olan takımların ligde mücadele etmesi daha fazla keyif veriyor.
  • 11. hafta itibarıyla maç fazlası ile liderin 2 puan arkasında yer alan takımım. memleketimin kırmızısı, laciverti.

beşiktaş maçını tamamladığında kazansa bile liderin 3 puan gerisinde olacak. inanılırsa avrupa hayal mi, bence değil. oyuncuların parası ödenir, yeterli destek sağlanırsa, bir de yaşlı kadro yorulup ligden düşmezse olur. hedef bu olmalı. yeni çıkan bir takım değiliz, yeni bir araya gelmiş de olsak yönetimin, taraftarın, 3 sezon önceden başlayan bir süper lig tecrübesi var. geçen yıl ptt 1. lig'de de bu havadaydık, misafir gibi, düştük, geri geldik. bu yolda bu duruşla devam ederken asıl hedef avrupa olmalı, taraftar bunu dile getirmeye başladı tezahüratlarda ama bence daha erken. gaza gelmek çok kötü olur. rıza hoca hep ilk 10 diyor. biliyorum aklında ilk 5 var ama 10 diyor, takımı strese sokmaya gerek yok. şu ana kadar canavar gibi top oynayıp yola devam ediyorlar zaten. sakin. olabilecek olanın en iyisini yapmaya devam edin, ilk 5 gelir zaten. gelmese de canınız sağ olsun.
  • şampiyonluğunu kıskanmaktan bir yerlerinde sivilceler çıkaran bazı demirsporlular tarafından ilginç ve komik şekilde eleştirilen takım.

eleştirilerden birisi taraftar topluluğu ile ilgili. taraftarların çapulcu olduğu söyleniyor. demirsporun taraftar grubu ne kadar çapulcu ve serseri ise idman yurdunun taraftar topluluğu da öyledir. bu iki takım taraftarlarını,çapulculukta birbirleriyle kıyaslanamaz,berabere kalırlar. pazar günleri demirspor maçlarında,dışarı çıkmamayı tercih eden adanalılar(stad çevresinde vs oturanlar) bu durumu iyi bilir. aynı şekilde idman yurdunun maçına giden kitleye bakarsanız her 5 kişiden 7'sinin mersinli olmadığını görürsünüz(bu durum maalesef demirspor için de geçerlidir). mersin şampiyon olduğunda,meydana kutlamaya gelenlerin genelde hangi mahallelerden geldiğini tamin etmek pek güç olmadı.

diğer gerzekçe bir eleştiri ise başkanla ile iligi. bu konuda bir yorum yapmaya gerek yok.
    (bkz: macit özcan)
hesabın var mı? giriş yap