• ağlayan çocuğunu susturmaya çalışırken topu başkasının üstüne atan kadındır. bazen bu "abi" kısmına amca, teyze, abla da gelebilir ama genelde abi diyorlar sanırım.

ağlayan çocuğunu susturmaya çalışan kadın, "bak abi kızıyor" diyerek şaşkın bebek suratını, yüzüne çevirdiğinde at hırsızı gibi hissediyor insan kendini. ben de "ehe yok ya kızmıyorum" diyorum böyle durumlarda. sıçsın ağzına, bana ne; ben niye kötü polis olayım. bak abi kızıyor bak abi kızıyor diyerek bebeğin suratını iyice yaklaştırıyor suratıma. şaşkınlıktan gözbebekleri iri iri olmuş bebekle birbirimize bakakalıyoruz. diyecek bir şey de bulamıyorsun; tam bire epic fail.
  • insanımızda korku kültürünün temellerini atan cümle. yaptığımız hareketin etrafımıza verdiği zararı irdelemeyen, hareketi yapana çevreye duyarlı olmayı öğretmek yerine, sadece kork bunun için yapma, mesajını aşılayan ve etrafta kızacak kimse olmadığı an ne dilersen yap anlamına gelen cümle.
  • sizi o çocuğun öcüsü yapan kadın. düşünsenize kabusların ana konusu olduğunuzu. seneler sonra çocukta ortaya çıkacak erken boşalma sorununda payınız olduğunu. bence kadın böyle diyorsa direkt gülümseyin ve hatta öpün. çocuğu yani *
  • daha geçen hafta başıma gelen olayın çocukla birlikte kahramanı olan kadın. tabi ben kadını duymamazlıktan gelince çocuk yaramazlıklarına devam etti.
  • abiyi durup dururken strese sokar, sert mi bakayım n'apayım bilemezsin. her türk genci hayatında en az bir defa "o abi" olmuştur sanırım.
  • bahsi geçen abi açısından uzun süreli negatif efektler doğurabilir. şöyle ki; bu abi ben oluyorum efendim hemde uzun soluklu bir şekilde. kardeşim doğduğundan beri yemek yerken olsun, bi yere giderken olsun bak abi yiycek, bak abi gidicek sen gelme .... kızım gelicek vs. sonrasında ne mi oldu? kardeşime yaklaşmaya çalışsam çığlık atmaya başlıyor. salonun kapısında beni gördüğü anda gözleri beni takip etmeye başlıyor ve her adımımda aaaaaannnnnnneeeeeeee diye çığırmaya başlıyor. ve bu ses yaklaşma mesafeme göre değişiyor. inşallah değişir ilerde yoksa çocuk beni düşmanı belledi vallaha.

edit: imla
  • kardeşim gibi çocukların ağzının payını vereceği annedir. küçükken kendisi pek huysuzdu ve anneme çok eziyet ederdi, özellikle de dışarıdayken. yine sokakta arıza çıkardığı bir gün (sanırım 4-5 yaşlarındayken) annem çareyi yoldan geçmekte olan dedeyle korkutmakta bulmuş. dede de sağ olsun katılmış oyuna, 'bak kızarım sana, sus bakıyım' falan demiş. kardeşim bu kez dedeye sararak 'sana ne be, defol' diye bağırıp tükürmüş. (ne biçim terbiye vermişsiniz demeyin, cidden ayrı bir vakaydı) zavallı dede şok olmuş, anneme dönüp 'kızım allah sana sabır versin' deyip gitmiş. annem bir daha da böyle tehdit etmedi çocuğu rezil olmamak için. terbiyeyi kim kime veriyor belli değildi bizim evde. eheheh.
  • ileride çocuğu onu dinlemiyor diye yakınacaktır.
  • amca kızıyor, teyze kızıyor falan daha sık kullanılıyor zira onlar daha korkutucu.
    ben hiç maruz kalmam sanmıştım böyle x kızıyor, y döver muhabbetlerine, yaramazlığa teşvik edebilecek lakaytlıkta komikli bi insanım çünkü.
    bir gün çocuk hastalıklarında bir dönem arkadaşım ile nöbet tutarken. bi tane afacan getirdiler, yanımdaki diğer doktor arkadaşı(yaş:24) kastederek annesi sus bakiim doktor amca kızıyor dedi. bizimki bir bozuldu falan, ben de bütün gece makaraya alıyorum, çocuklara falan gidin bi doktor amcanıza görünün falan diyorum, zaten nöbetten sıkıldım diye suyunu çıkarıyorum kısaca.
    neyse sonra sabaha doğru bi hasta geldi. annesi bu sefer kızım sus bak teyze kızıyor dedi ki ben de 24 yaşındayım. sonra zamanında yeterince çabalamış olsam şirinleri görmüş olabileceğim gibi, bu tarz bir aktivite içine girmiş olsam bu yaşlarda bir çocuğum olabileceğini düşünerek kendimi sakinleştirdim. sonra bıdıka dönüp kızmıyorum ahbap ağlayabilirsin dedim, çocuk sustu. genelde bunu desen de susmazlar, çocuk bu hikayenin daha etkileyici olması için biçilmiş kaftan olduğundan da susmuş olabilir.

tanım: bir çeşit korkutma söylemi.
  • farkinda olmadan cocugunun geleceginin icine eden kadindir. kompleksli bir birey yetistirmenin ilk adimini atmistir.
    (bkz: avrupalı çocuk ve türk çocuğu arasındaki farklar)
hesabın var mı? giriş yap