• "filmlerim benim cevaplarım değil sorularımdır " demiş.
  • agora'da bir şahesere imza atmış olan yönetmen.
  • bir ba$ka baba alejandro icin (bkz: alejandro gonzales inarritu)
  • hemen her filminde hıristiyanlığa inceden güzelce giydirir, iyi ki de giydirir.
  • ilk filmi ''tez' (tesis)
    ikinci filmi '' aç gözünü (abre los ojos)
    bu iki filmle bile kendisini tanıtıp bırakabilirdi ki,o bırakmadı javier bardem'in kendini rezil etmeye başladığı filmlerden önceki belki de en iyi filmlerinden birine imza attı - ''içimdeki deniz (mar adentero).
    ilk ingilizce filmi malesef nicole kidman'ı oynattığı fakat ona rağmen o kadar da kötü olmayan hatta bazı kısımları şimdiye kadar çekilmiş en iyi hayalet filmi galiba dedirten ''the others'''dır
  • karanlık filmler yapmayı seven bir yönetmen. amenábar, filmlerinde ele aldığı enteresan konuların çıkış kaynağı olarak kendi hayatındaki korkuları, endişeleri göstermektedir.
    "sinemada korkudan tüylerimin ürpermesine dair ilk anım, çocukken gördüğüm bir rüya. rüya görmek zaten bir film izlemek gibi değil midir? rüyamda ben evimizde oturma odasında korkudan büzülmüş bir halde koltukta otururken, dışarıdaki koridordan gelen ve orada bana yaklaşan görünmez birinin ya da bir şeylerin varlığını belirten uğultular ve gürültüler geliyordu. o zamanlar en fazla beş yaşındaydım, şimdi geriye dönüp baktığımda tüm çocukluğumun korkularla geçtiğini görüyorum: karanlık korkusu; yarı açık kapılardan, dolaplardan duyduğum korku; genel olarak içinde bir şeyi saklayabilecek her şeyden duyduğum korku. sonunda korku filmleri yazan ve yöneten biri olmakla kalmayıp bu türün fanatik bir hayranı olmam beni hayrete düşürüyor." burada da değindiği çocukluk zamanlarındaki karanlık korkusunu the othersta yansıttığını söyleyen amenábar’ın, üniversite yıllarında hoşlanmadığı bir hocasına karşı kızgınlığını da tesiste somutlaştırdığı bilinir. tesis filmi ile ilgili olarak da şunu söyler: “snuff filmler hakkında yazılar okudum. emin olduğum tek şey, öğretmenlerin ‘kötü adam’ olduğu; garip olaylar ve görüntülerle (hayâllerle) dolu bir okul hikâyesi anlatmaktı.”
  • özlediğim yönetmendir. ve gerçekten de her filmi şaheserdir.

neyse ki başrollerde emma watson ve ethan hawke'ı seyredeceğimiz regression isimli son filmi şu an post production aşamasında imiş. seneye bu vakitler seyredeceğiz inşallah.

regression
  • şimdilik son filmi agora ülkemizde gösterime girmeden raflarda yerini aldığı için yeni filmi merakla beklenen yönetmen... sinemada bir amenabar filmi izlemeyi özledim. özellikle içimdeki deniz'den sonra 'ne çekse izlenir' kategorisindedir benim için...
  • ilk filmi olan thesis'i 22 ya$ında çekmi$ kendisi, bir ilk film olmasına rağmen fazla bile ba$arılı bulunabilir kaldı ki, daha sonra çektiği open your eyes ve the others'dan kat kat daha ba$arılı böyle ne biliyim şok edici bir film, kansız gerilim filmlerinden etkilenenleri ve hatta film sırasında kendini koltuğa yayıp beynini uykuya yatırmayı sevenlerdense, yoğun bir dü$ünsel aktivite arayanlara hitap eder diye geçiyor içimden...
hesabın var mı? giriş yap