2288 entry daha
  • eylül sonunda hakkında biraz atıp tuttuğum (bkz: #157249235), kasım sonunda ise kendimi kursta öğrenmeye çalışırken bulduğum dil.*

insan işin içine girdikçe ne denli büyük haksızlık ettiğini anlıyor. bizi zorlayan kısım günlük hayatta ingilizce kadar maruz kalmamakla alakalı aslında. olay basit; almanca öğreniminin özellikle a1-a2 kısmı için masa başında saatler geçirmeye kararlı olmalısınız. gerisi geliyor.

neyse, almanca hakkında bilgi verecek düzeyde olmadığım için asıl değinmek istediğim konuya geleyim. başlığa "artikel" yazdım, 12 sayfa çıktı. başka sitelerde de denk geliyorum. artikeller çok ama çok önemli ve evet, ilk etapta kafa karıştırıcı bir yapısı var. ancak kavradıktan sonra inanın işler çok kolaylaşacak. bu gerçek kabak gibi ortada dursun şimdi. buradan sonrası başlık içince başlık: (bkz: almanca öğrenmek isteyenlere tavsiyeler) **

diyelim kursa kayıt yaptıracaksınız. mümkünse dersinize girecek hocayı/hocaları görüp onlara şunu sorun:

- hocam, bu artikelleri öğrenmek için çok da önemli değil diyollaa. öyle mi?

cevap;

- "ya önemli tabii de başlangıçta bilmeye çok da gerek yok. onları ilerleyen kurlarda hallederiz." olarak geliyorsa, o kurumdan arkanıza bakmadan kaçın. böyle cıvıklıklar özellikle dil öğreniminde uzak durmanız gereken şeyler. çünkü zaman geri gelmeyen yegane unsur.

- "önemli olmaz olur mu, kelimeleri artikelleriyle öğrenmek başlangıçta zor gelse de ilerleyen aşamalarda pek çok fayda sağlayacak." olursa o hocayı tutun ve bırakmayın. o hoca ki ne iyidir, ne dürüsttür, ne kolaya kaçmayandır, canımdır ve balımdır.

a1 kurunu artikel önemli diyen hocadan aldım. a2 kurunu ise önemsiz diyenden alıyorum. burada aslında eleştirim kişilere değil. ama dile yaklaşımlarındaki farklılık çok önemli ve ilerleyen seviyeler için size yol gösterici olacaktır. mesela a1'deki hocam telaffuzlarda da özenliydi. a2'dekinin telaffuzları da evlere şenlik. kur bitince bavyera köylüsü olacağız bu gidişle. ben eğer zaman bulursam a2'yi başka bir hocadan yeniden almayı düşünüyorum. yarım yamalak iş hiç sevmem.

entry bitti, işe yarar pek bir şey söylemedim farkındayım sjhjdhjk. yani sözün özü almanca öğrenmesi imkansız bir dil değil, hakkını vermek için ciddiyet isteyen bir uğraş sadece.
hesabın var mı? giriş yap