• o değil de 1938'de hakka yürüyen kemal bey'in 1943'te kitap yasaklattığını öğrenmemize vesile olmuş eylemdir. diyorum hep "sadece tahıla abanmayın" diye.
  • götünden dini kitap uyduran şarlatanların takipçilerini rahatsız etmiş eylem.
  • iyi yapmış. he amk kudurun şimdi şakirtler.
  • müslümanlık dininden başka din görmeyen beyinsiz insanların attığı boktur. türkçe ezanı ne için okutmuştur? ya da bu aforizmayı sunan kişilerin okuduğu duaların türkçe çevirisini kaç kişi yapabilir?
  • doğruysa az bile yapmış dedirten, yalansa keşke yapsaymış diye düşündüren olay.
  • islam dinini gerçekten bilen pek çok yerli ve yabancı bilim adamına göre mustafa kemal atatürk, islam peygamberi hz. muhammet’ten sonra islam dinine en büyük hizmetleri yapan kişidir. atatürk’ün islam dinine yaptığı hizmetleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

- kur’an’ı ilk kez türkçeye çevirtti, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. " ben müslüman’ım diyen türk insanı dinini anlamaya başladı.(1927, ismail hakkı izmirli’nin çevirisi)
    - kur’an‘ın bilimsel tefsirini yaptırdı, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. ("hak dini kur’an dili" ismi ile 1936 da elmalılı hamdi yazır)
    - imam buhari’nin sağlam hadislerinin çevirisini yaptırdı ve aynı şekilde halka ulaşmasını sağladı. (1932, ahmet nazım, kamil miras)
    - arapça okunan, dinleyenin anlamadığı, hutbe okuma işini türkçeye dönüştürdü. (1932)
    - ezan’ı türkçeleştirdi. (1933)
    - camilerin din görevlisi ihtiyacını karşılamak için imam hatip okulları açtı. (a. güler, sarı paşa insan atatürk, berikan yayınları, ankara, 2007, s.248-252. bu son madde için kaynak)
  • kur'an'ı türkçeleştirip halkın dinini öğrenmesini sağlayan zihniyettir aynı zamanda.
  • ismi geçen kitapların içeriğini henüz bilemiyoruz. ancak, muhtemelen hayırlara vesile olmuş bir olaydır.
    atatürkçü değilim, hatta her türlü totalitarizme karşıyım, ama vicdansız ve adaletsiz de değilim. din üzerinden atatürk'e sallarken insanın biraz ne dediğini bilmesi lazım. ayıptır lan, halkın dini doğru öğrenmesi için, kur'an'ın şimdiye kadar yapılmış en doğru tefsirini kendi parasıyla yaptırıp dağıtan bir adamdan bahsediyoruz. o dini kitaplarını nerenle okuyorsun bilmiyorum, ama biraz anlayıp okuyabiliyorsan -ki anlasan böyle lakırdı etmezdin- o yerdiğin atatürk sayesindedir. tıpkı eğitim öğretimin yıldızı yapacağız dedikleri imam hatip okullarının açılmasında ön ayak olduğu gibi.
  • matematiksel olarak aşikar olan bir tutarsızlığın ve eblehliğin vurgulanması üzerine etnik kökenini aşağılayan kişilere şakirt olmuş, haysiyetsiz, gerizekalı, maymunumsu caşların gocunmasına sebep olmuş eylemdir.

(bkz: caş/@avasas)
    (bkz: türkler bizim aklımız biz de onların kuvvetiyiz) *
hesabın var mı? giriş yap