• "başbakan'ın kürt sorununa yaklaşımı bir oy kapma amacı güdüyor. ben bu yüzden kendisini samimi bulmuyorum ve desteklemiyorum" deme cesaretini göstermiş sanatçımız. insanların iktidarı yalamak için sıraya girdiği bir zamanda kendisi bir kez daha gönlümü kazandı.

http://magazin.milliyet.com.tr/…1653576/default.htm
  • 80 darbesi sonrası hayatın her alanına sirayet eden bayağılık ve sıradanlık sanatın da sonu oldu bu ülkede. cezmi baskın gibi büyük oyuncular hayatlarını kazanabilmek için sıradan tv dizilerinde rol almak zorunda kaldı. ciddi bir tiyatro izleyicisi olsa,kapalı gişe oynanan oyunlar olsa cezmi baskın gibi oyuncuları görmek için günlerce gişe önünde sıra beklerdik. ama bu ülkenin altüst olmuş sanat ve sanatçı anlayışı yüzünden oyuncunun hayatını idame ettirmek için oynamak zorunda kaldığı dandik dizi yada reklama sallıyoruz.

cezmi baskın büyük bir oyuncu. oynadığı her rolün hakkını veren, bence hoca seviyesine çoktan ulaşmış değerli bir oyuncu. bir sürü performansı var akılda kalan. örneğin (bkz: mucize) filmindeki gibi. ama benim aklımda hep (bkz: beynelmilel) performansı ile kalacak.

sen çok yaşa cezmi abi. bir gün bozcaadaya ziyaretine gelicem.
  • tarihi tam bilmiyorum ama 85 ya da 86 yilinda alanya/konakli turbay otel'de bir sene kadar animatör olarak calismisti cezmi abi. kartal kaan program yapiyordu.cocuktum o zaman.
    barboy olarak calisiyordum.
    kral adamdi cezmi abi. muhabbetti on numara. personel ile tam bir kardes muhabbeti.
    isi gucu birakir..
    ulkelerin kulturlerine gore insanlarinin nasil selamlastigini oldukca espirili mimikler ile yaptigi bir gosterisi vardi.
    cok severdik..
    allah uzun ömurler versin diyelim.
    bak halen hatirlarim cezmi abi.
    visne/soda'yi cok severdin.
  • vasat ve vasatın altında birçok sinema oyuncusu! hakkında methiyeler düzülürken cezmi baskın gibi bi üstad nasıl göz ardı edildi anlayamadım. bizimkiler, ikinci bahar, ayrılsak da beraberiz gibi kült dizilerde; gora, vizontele, beynelmilel gibi kült sinema filmlerinde gördük kendisini. entellektüel sanatçılarımızdandır.
    kendisi de bir mafya dizisinde ya da filminde oynarsa, onun içinde ayılıp bayılanlar da büyük bir artış olacaktır.
  • bu adam hakkaten kıymeti bilinmeyen cevherlerimizden bence..

her neyin içinde olursa olsun, kendisini gördüğüm an ekrandan, perdeden, alamıyorum gözlerimi..
    hani derler ya tam bir karakter oyuncusu..
    her şekle giriyor.

şener şen'e ayılıp bayılıyoruz mesela hepimiz.. (eh haliyle ben de..)
    lakin bu adam da bi o kadar kıymetli bence, gözden kaçıyo...
  • bir oyuncunun ustalığı ile filmin kötü olmasını ayırt edemeyecek zeka geriliğindeki yazarları görmemizi sağlayan usta oyuncu.
  • tip'e katılmış oyuncu. yolu açık olsun.

usman'ım nereye gidersin?
    +lenin'in körüne giderim safiye
  • rolde samimiyet çok önemlidir.
    bir oyuncuyu izlerken, rol yaptığının farkına varmıyorsanız(gerçekmiş gibi) işte o kişi sağlam bir oyuncudur.
    her rolü hakkıyla canlandıran ender sanatçılardan.
    (bkz: adile naşit)
    (bkz: münir özkul)
  • fazla film ve dizide rol almasindan oturu tr'nin morgan freeman'i yakistirmasi yapilmasi dogal ama onun gibi tekduze degilve ben bu adamin oyunculuk yetenegini begeniyor ve cok takdir ediyorum. bir bakiyorum dutturu dunya'da kemal sunal'in yancisi, bir bakiyorum vizontele'de sinemaci, bir bakiyorum atiye (dizi)'de profesor, bir bakiyorum usman aga, bir bakiyorum kurtulus (dizi)'de yunan general, bir bakiyorum ya sonra filminde ozcan deniz'in van'da yasayan babasi... ben, bulgar muhaciri sivesi ile dogulu sivesi gibi iki kelalaka alanda rol yapip da bunun altindan rahatlikla kalkabilen baska bir yerli aktor hatirlayamiyorum.

gelin gorun ki artik hangi rolde gorursem goreyim, zihnimde usman aga olarak yer etmistir kendisi.*
  • türkiye'de çevrilen her kalburüstü film ve dizide oynaması galiba kanun hükmünde kararname ile yasaya bağlanmış olan karakter oyuncusu. imzasını atmadığı yapım yok gibidir. iyi oyuncudur. güzel bir abimizdir.
hesabın var mı? giriş yap