• vuelta a espana 2017'deki şampiyonluk unvanını kaybetme ihtimali ortaya çıkan bisikletçi. 7 eylül'de yapılan testte, mililitre başına 1000 nanogram seviyesinde olması gereken astım ilacı (salbutamol maddesi) seviyesinin, froome'da iki katı kadar olduğu söylenmekte. b numunesi, a numunesi ile aynı çıkmış. "nibali şampi... " diyebiliriz.

2007'de alessandro petacchi'nin 1320ng/ml nedeniyle 12 ay ceza yediği düşünülürse, unvanını kaybetmenin yanı sıra, 2018'deki giro ve tura da katılamayacak. seneyi büyük tursuz kapamayayım dese bile vuelta'ya katılma ihtimali yine imkansıza yakın.

edit3: diego ulissi, 2014'te 1920ng/ml nedeniyle 9 ay ceza yemişti.

froome,"astımım vuelta'da daha kötüydü, bu yüzden salbutamol dozajımı artırmak için ekip doktorunun tavsiyesine uydum. her zaman olduğu gibi, izin verilen dozdan fazlasını kullanmamam için en büyük özen gösterdim" falan demiş.

edit1: team sky'ın açıklaması:
    https://www.teamsky.com/article/ts-statement

edit2: caner eler ve berkem ceylan'ın tweet'i:
    https://twitter.com/…eler/status/940849552860557312
    https://twitter.com/…eler/status/940877513231912960
    https://twitter.com/…ylan/status/940847110731325440

edit4: dave brailsford, ilginç bir dil kullanıyor. chris'in medikal poliçeyi takip ettiğine güvenim tam gibi laflar ediyor. normalde takımın ve sporcunun takip etmesi gereken olayı froome'un üstüne yıkıp, takımı kurtarmaya çalışıyor gibi bir dil kullanmış.

edit5: sarper günsal'ın tweeti*
    https://twitter.com/…nsal/status/940864799562518528

edit6:
    froome'un 7 eylül'deki doping numunesi problemli. 6 eylül'deki 17. etapta froome, nibali ve zakarin'in 42 sn gerisinde kalmıştı.
    https://www.youtube.com/watch?v=qt2nhmkfsnc

problemli olan 7 eylül'deki 18. etapta ise, finişe 600 m kala atak yaparak nibali'ye 21 sn fark atmayı başarmıştı. salbutamol'u fazladan çektiği buradan anlaşılıyor sanki*
    https://www.youtube.com/watch?v=mwhs8rhbl1a

https://tr.eurosport.com/…ky_sto6442064/story.shtml
  • akla ister istemez doping şüphesi getiren bir performans sergiledi. insan değil.
  • hakkinda cikan haberler ile hic sasirtmamis bisikletci.
    benim gibi ortalama bir bisiklet yaris seyircisi bile biliyordu bugunlerin gelecegini (#70704281). tamam belki cok daha sonra bekliyorduk ama ne oldugu/ne olacagi cok belliydi.

uci'in aciklamasina gore kendisine 20 eylul tarihinde bildirilmis bu durum. umarim en az 12 ay ceza alirda bu sene buyuk turlarda rekabeti ve dogal akisi heyecanla takip ederiz.
  • aklanmasiyla basta ben olmak uzere izleyicilerini mest etmis bisikletci. eger buralari okuyorsa bizzat, okumuyorsa giyabinda kendisinden ozur diliyorum. sayesinde ilk izledigim andan itibaren asik oldugum bisiklet sporundan tiksindim ve bu temmuz kum, deniz, gunese zaman ayiracagim, minnettarim.

ancak eger mumkunse, zahmet olmayacaksa, 3 sene once "gelecek hafta" diyipte unuttugu 2015 tdf datalarini (ama tamamini soz verdigi gibi,hayir istatistikciyim, peekler lazim bana yoksa baska nedeni yok), the sun gazetesine roportaj veren ve "ingiliz bisikletinde milli takim duzeyinde doping var" diyen sonra birden ortadan kaybolan doktorun akibetini, takim doktorunun kaybolan notebookunun bulunup/bulunamadigini, "jiffy bag" hikayesini cok cok cok rica edersek anlatabilir mi acaba. hayir merak ediyoruz, meraktan catliyoruz 3 senedir, olup bitiyoruz, uyku tutmuyor, dunyanin en komplike karaktersizine pardon bisikletcisine bu yapilanlari icimize sindiremiyoruz, lutfen...

edit: demek istedigim, biz kim kopegiz ki kendisinden suphe ettik, resmi testlerle de bir halt oldugu kanitlandi(ben de salbutamol'un eraser oldugu altindan daha buyuk bir pislik cikacagini, sadece bu sahisa ozel degil takim olarak bir seyler dondugunu(nicholas roche, richie porte hatta mikel landa sky sonrasi nasillar bakan var mi) dusunen tayfadanim), 1600 sayfa savunma verip "cok uzun suruyor bu durusma yha magdurum ben" dedi, o ara bir ton teori ortaya atildi yok bobreklerinde sorun varmis, yok metabolizmasi boyleymis, yok aslinda 50 basmis ama alet 200 vermis (bunlarin hepsi resmi olmayan kaynaklardan bu arada, muthis pr calismasi, kendi agzindan ya da brailsford'dan tek kelime duymadik aylarca) vs vs en sonunda test dahi yapilmadan sucsuz bulunmus*
    (bkz: uci vs aso)
    (bkz: wada vs aso)
    (bkz: team sky vs aso)
    (bkz: bs vs bs vs bs vs bs)
  • (bkz: dopers will always be one step ahead)

floyd landis söylemişti bu sözü...hani 2006 tdf son dağlık etapta, froome'un giro'daki kaçışı gibi "masalsı, gerçeküstü" bir "performans(!)" ile sarı mayoyu alıp kucaklayan, sonra rezil rüsva edilip, aforoz edilen...

yates'in son etabındaki 20 küsür saniye kaybından dolayı, fiziken ve mental olarak kırılganlığından patlayacağını öngörmüştüm, tom dumoulin'in 2. giro'suna gittiğini falan düşünüyordum ama bu kadarını da beklemiyordum. bir de ne görelim, froome, hayvani bir farkı kapayıp pembe'yi kapmış, üstüne pazar günü de roma'da kupayı kaldıracak kıvama gelmiş...

öyle biri düşünün ki hakkında, gereğinden fazla astım ilacı kullanımı sebebiyle haksız performans artışı sağlamak şeklinde soruşturma var, bu soruşturma netleşmemiş, tamamlamamış ve buna benzer vakalarda ceza alınan sürelerden dolayı milletin dereceleri-kupaları siliniyor ama bu beyefendiye hiçbir şey olmuyor ve üstüne üstlük başka bir yarışa katılıp orada da yine, masalımsı bir kıvamda birinci oluyor. öyle bir organizasyon ki dave brailsford ve froome başta olmak üzere soru işaretleri havalarda uçuşuyor... yazarken bir anda türkiye'deki bir federasyonu, olayı falan yazar gibi oldum. gerçekten de, tek kelime ile rezalet.

şimdi bu beyefendi giro, tur dublesi de yapar ve hatta sezon sonunda dağlık etapta olacak dünya şampiyonasını da alır büyük ihtimalle... fizyoloji ise nasıl oluyorsa sapasağlam !!!

bana lütfen hayvani domestikler, masumiyet karinesi falan demeyin. lance dönemindeki "i've never tested positive" muhabbeti falan geliyor aklıma direkt...

onu, bunu bilmiyorum ama büyük turları izleme iştahım resmen bu devam eden omerta ve üç maymun sürecinden beridir kaçtı. bir giro vardı, onun da içine ettiler. sanıyorum 20. etaptan itibaren uzunca bir süre hiçbir büyük tur etabı izlemeyeceğim. çünkü yeni, modern bir sistematik dopingle sonucu belirlenmiş olayları, lance dönemi direkt zorbalık metodu yerine pr ve para zorbalığı ile bastırılmış hileyi görmek hem vakit kaybı ve hem de sinir bozucu...
  • jüri kararıyla alınan dakikalar, ilaç izinleri, genel klasman rakiplerinden biri kaza yapınca gelen tempolar ve yine rakipler atak yapınca kalkan eller haricinde bir "marjinal kazanım", "bilimsel yöntem" daha öğrenmiş olduk (mu?) sayesinde.

öncelikle, ben şaşırdım. tamam gemi* su alıyordu ama öyle "bak bak kesin dopingli" diye izleyemiyorum. herkesin zevk aldığı şeyler farklıdır tabii. istediğim olmadı diye veya sırf sadece "haklı çıkmanın" cakasını satacağıma, üstelik her zaman haklı çıkmayarak birinin emeğine çamur atma ihtimali varken, sonradan üzülüp şaşırmayı tercih ederim.

ancak geçmişe değil, 2-3 günlük kriz yönetimine bakarsak sanki mızrak çuvala sığmıyor:

- dave brailsford "onun tıbbi prosedürlere uyduğuna eminim" diyerek topu froome'a atıyor. froome "vuelta'nın son haftasında astımım kötüleşince takım doktorunun tavsiyesine uyarak salbutamol dozajını artırdım" diyor.

- sky'ın açıklamasında, salbutamol'un kullanımı izin verilen dozajda olsa dahi çeşitli etkenlere bağlı olarak idrarda fazla çıkabileceği belirtilmiş.

wada özel izin gerektirmeksizin maddenin inhaler ile kullanımını günlük 1600 ng/ml için sınırlamış. bu "kullanım" sınırı, "metabolizmadan atılan" maddenin 1000 ng/ml olması durumunda ise ihlal oluşuyor. froome'da çıkan ise 2000 ng/ml. yani kullanım sınırının bile üstünde. "yüzde" değil "miktar" söz konusu olduğu için, diğer tıbbi değişkenleri bilmemekle birlikte sky'ın açıklaması çelişkili geldi bana.

- şeffaflık ve sıfır tolerans: test 7 eylül'de yapılıyor, froome'a (haliyle sky'a) durum 20 eylül'de bildiriliyor. dünya şampiyonasına, şangay'daki şov yarışına katılıyor; israil'den 2 milyon euro alacağı söylentileri sürerken 2018 giro'ya (turun ilk 3 etabı israil'de) katılacağını açıklıyor.

bunlar olurken durum nasıl öğreniliyor. le monde kendilerine sızan bilgiyi haber yapınca uci ve sky zorunlu açıklıyor. uci soruşturmayı kamuoyuna açıklamak veya nihai karara kadar yarışlara katılmaması yönünde tedbir almak zorunda değil. ama wiggins'in büyük turlar öncesinde hep izin alarak ilaç kullandığını bir hacker grubunun* ortaya çıkarması olayında olduğu gibi sky'ın şeffaflık politikası yine çürüyor.

bir tedbir olmasa bile froome'un yarışlara katılması sky'ı iyice topun ağzına koyar. nibali'den dolayı bu işten en muzdarip olan bahrain-merida menajeri de böyle bir durumda çoğu takımın froome'u yarıştırmayacağını belirtti.

- froome, özetle "astımı olan sporcuların acil durumlarda ilaçlarını kullanmaktan yargılanmak korkusuyla çekinmemelerini umut ediyorum" minvalinde bir mesaj yayınladı. bu edebiyata biz epey aşinayız.* sempati toplamaya yönelik, hatta "acil durum" olduğunu belirterek tahkime veya olası anlaşmaya* göz kırparak verdiği mesaj pek samimi gözükmüyor.

son olarak: eeey movistar genel müdürü quintana. konuşsana ya. neden korkuyorsun? kimden korkuyorsun? bunların büyük tur kazanma derdi yok kardeşlerim.*
  • bir aksilik olmazsa, üç büyük turu alıp ünvanları elinden alınan ilk kişi olacaktır. yan sanayi voldemort.
  • bugün ki atağını izleyip heyecanlanan temiz olduğuna inanan ya çok saftır ya da froome destekçisidir. yemin ederim midem bulandı. ömrümde bu kadar kör göze parmak iğrenç bir bisiklet etabı izlemedim. tüm büyük tur keyfimizin içine etti pislik herif. bisiklet tarihinin gördüğü en büyük pisliklerden biri lance ile birlikte
  • eğer bu gün de bradley wiggins'e ana avrat düz gitmediyse evliyadır.

adam beş dakika boyunca yalvardı hadi basalım diye, sen gelemiyorsan bari ben gideyim diye, bırakmadılar.

froome o kadar iyi durumdaydı ki eğer son tırmanışın aşında atak yapsa wiggins ile arasındaki farkı bile (2 dakika 3 saniye gibi bir şey) kapatır havası verdi. ama wiggins pompalandığı için, hem de nibali de yarıştan düşmesine rağmen bırakmadılar froome'ı gitsin. ama görünen o ki froome da etrafında takıma kurulacak kadar iyi bir tırmanıcı
  • uci kararıyla birlikte artık tdf 2018'e katılımı da kesinleşmiştir.

şimdi bu kadar olay üzerine hiç ceza almaması tur sırasında nahoş olaylara sebep verebilir. bu adam hakkında doping kanıtı yokken bile suratına tüküren seyirciler vardı. şimdi doping yaptığı net ama ceza almadı. birisi alplerde froome'u tutup çekse düşürse şaşırmam artık. diğer bisikletçilerin tavrı da önemli. lance'den beri bisikletin başına gelmiş en çirkin şey bu adam.
hesabın var mı? giriş yap