• sürekli request-response ilişkisine karşı request-if_response-do_response şeklindeki bi hiyerarşiyi benimseyen ajax'ın bir adım ötesidir. standart protokole göre client talep eder, server bakar ne bulursa gönderir. comette ise client talep eder, server bağlantıyı bırakmaz ve kontrol durumuna geçer, talep edilen durum hakkında bir gelişme meydana gelene kadar bağlantı canlılığını korur, gelişme meydana gelirse cevap verilir. yani bir sayfaya erişmeye çalıştığınızı düşünün, sürekli yükleniyor durumundadır, eğer sunucu bir değişiklik farkeder ve bunu size vermeye karar verirse sayfa açılır.

mesele basittir fakat php'de bu işi ancak basit bir while döngüsü ile yapabilirsiniz. yani while ile meseleyi döndürürmeye başlarsınız, işlem sonuçlanana kadar bu döngü bağlantıyı canlı tutacaktır ve koşul gerçekleştiğinde sayfa cevap verecektir. sohbet ve oyun sistemlerinin java dışına taşınmasına önderlik edecek teknoloji bu olacaktırki bu sistemi framework olarak kullandıran servisler mevcuttur.

hatta burayı da ben yazmıştım http://tr.wikipedia.org/wiki/comet_(programlama)
  • 3-4 sene once sabah adli denyo gazetenin okuyucularina verdigi laptop bilgisayarin markasi.kendisi pek bilgisayar diildir aslinda,lcd monitore sahip,1 mb ramli bi$eydir,gameboyun bir ust modelidir.
  • bir de "bu bilgisayarla internet,chat,oyun her$eyi yapabileceksiniz" demi$lerdi,9600 modemden fazla takilamayan alette lcd monitorle dostan surf.vicdanlari sizlasin.
  • orta çağda, içinde köz taşınan uzun bir tutma kolu olan metal kap.. kuyruklu yıldız adını bu aletten alır.
  • netscape ile 90'li yıllardan beri "dynamic documents" olarak bilinen teknigin ajax uygulamalarındaki adıdır. reverse ajax olarak da bilinir. amaç, server tarafında sürekli değişen data nın client'a minimum gecikme ile iletilmesidir. rest modeli server -> client şeklinde bir bağlantıya izin vermediğinden, mevcut comet teknikleri client tarafından açılan bağlantıyı kullanarak aynı bağlantı üzeri değişen datayı yollarlar.

fakat bu yöntemler server'da scalabilityproblemine yol açmaktadır (bkz:http://swerl.tudelft.nl/…orts/tud-serg-2007-016.pdf)

open source comet framework'ları için
    (bkz:http://www.cometd.com/)
    (bkz:http://getahead.org/dwr/documentation)
  • aydınlatma amaçlı kullanılan alman yapımı roket. elden fırlatılıyor, 250 m. kadar yükselebiliyor ve yukarıda paraşütünü açıp süzülmeye başladıktan itibaren 30 saniye boyunca 40.000 mumluk ışık veriyor.
  • 6 yıllık bir ilişkinin giriş gelişme ve sonucunu yönetmenin takdir ettiği bir sırayla izlediğimiz aşırı gerçekçi film. diyaloglar muazzam. uzun süreli ilişkisi olmuş, ayrılıp barışmalarını yaşamış herkesin kalbine bıçak gibi saplanacağına eminim. dertliyseniz izlemeyin.

--- spoiler ---

kız güzel sempatik, kendi deyimiyle kağıt üzerinde iyi duran ancak içi boş maneviyattan yoksun adamlarla vakit kaybederken karşısına hayatını kurtarmak zorunda kaldığı, kızın sadece güzelliğini değil tüm kişiliğini takdir edebilecek bir adamla karşılaşır. o adamın ısrarı, sempatikliği, bambaşkalığı aralarında bir tutkuyu ateşler. oysaki adam adam sevilesi bir insan olmaktan öte narsist denilebilecek kadar bilgili olduğuna inanan, aşka inanmayan, insan ilişkileri problemli bir adamdır. ve bu kişilik problemi eninde sonunda uzun süren o ilişkiyi baltalar....

`bir kızın yirmili yaşlarını çalmak tehlikeli bir şeydir bayım` sözü filmin ve hayatlarının kırılma noktasıydı. benimkinin de kırılma noktası bu hatta. evet tam da kız sonsuz bir mutluluğa adım atmaları gerekirken zamanının çalındığını düşünmeye başlar ve adamı terk eder... adam evlenme teklifi için geç kalmıştır. bundan sonrasını da zaten toparlayamazlar. kız adamdan umudunu kesince mutluluğu hak eden her insan gibi yeni birisini hayatına sokar. adam pişman olur geri döndürür ama bu geri dönüş, öncesinde yaptığı hatayı telafi edemediği ve hala ilişkinin sonsuzluğuna dair o inancı geliştiremediği için yine yarıda kalır.

sonsuz pişman olduğunda ise kızdan tarihin en büyük kapağını alır, oturur, ağlar, kabullenemez, paralel evrenlerde yaşamak isteyecek kadar dünyası yıkılmıştır... aslında filmin sonu işte bu ölümüne dram sahnesiyle bitip yeni bir paralel evrene açılarak acaba mı dedirtmemeli ve biz o doğan iki güneşi görüp de adamın o dilediği paralel evrendeki mutluluğuna dair bir emare görmemeliydik diye düşünüyorum. herkes yaptığının ya da yapmadığının sorumluluğunu almalı.
    --- spoiler ---

eğer kız da hayatına devam edememiş olsaydı daha çok üzülecektim bu bir gerçek... köpek gibi seviyorken sevgisinden şüpheye düşenlerin sonu ibreti alem için böyle olmalı evet... *

bu film bana özdemir asaf'ın bir şiirini çağrıştırdı. filmdeki yüzünü hatırlayamama detayıyla da örtüşmesi itibariyle ilginç olacak. kızdan adama gelsin madem:

eskisi kadar özlemiyorum seni
    eskisi kadar özlemiyorum seni,
    ve ağlamıyorum olduk olmadık zamanlarda...
    adının geçtiği cümlelerde, gözlerim dolmuyor...
    yokluğunun takvimini tutmuyorum artık.
    biraz yorgunum...
    biraz da kirletti sensizlik beni!
    nasıl iyi olunur henüz öğrenemedim ama
    "iyiyim"ler yamaladım dilime.
    hafızamı milyon kez zorlamama rağmen yüzünü hatırlayamamak korkutuyor beni...
    gel diye beklemiyorum artık,
    hatta istemiyorum gelmeni...
    benim derdim yeter bana banane!
    alıştım mı yokluğuna?
    tedirginim aslında,
    biraz kırgın...
    tedirginim aslında, seni unutuyor olmak,
    nasıl olduğun konusunda ufacık bir merak yok içimde.
    ara sıra geliyorsun aklıma, banane diyorum
    vaz mı geçiyorum varlığından?
    ya başkasını seversem?
    inan o zaman seni hayatım boyunca affetmem !!
  • comet filmi yönetmeni sam esmail dir. aynı zamanda filmde oynayan emmy rossumile 2017de dünya evine girdiler.
    şimdi gelelim filme.

--- spoiler ---

filmde dell ve kimberly'nin ilişkilerini ele alan bir hikaye var. kimberly ilişkinin en başında bu adamı sempatik, hoş eğlenceli bulurken sırf bir şeyler istediği gibi zamanında olmadı diye bir anda mutsuz edilen kadına dönüştü? ki en başta dell her şeyi kaçırdığından dert yanıyordu. ey dostlar siz söyleyin insan sevdiğinin yaralarını kapatmaya çalışmaz mı? bu kimberly neden böyle oldu?
    dell'in takındığı narsistlik, değersiz hissetmesini gizleme çabasındandı belki de.. kimberly'e "beni çok sevdiğin için seni seviyorum" demesini de o acizliğe yorumladım ben..

--- spoiler ---

filmin en güzel kısmı gerçekten time based art kısımlarıydı. ve sadece sondaki aylar güneşlerden değil de en başta kızın evine girdiği andan sonra kitaplıkta tezin içini açıp baktığında oradaki yazılardan anlaşılmıştı. gerçek olmadığını. aynı zamanda bu çift ay çift güneş haruki murakaminin 1q84'te yoğun bir şekilde işlenmekte.

kısacası zamana yenik düşen iki kişinin hiç bitiremeyişleri...
  • ingilizlerin ürettiği, ve bir sene içinde 4 kaza yapıp 120 civarı kişinin ölümüne yol açtığından kaldırılan uçak tipi. bu uçakların düşme sebebi ise daha sonra inanılmaz basit bir şekilde kare pencereler olarak gösterilmiş, köşeleri güçsüz noktalar olarak kaldıklarından bu uçaklar belli bir süre kullanıldıktan sonra oralarda çatlaklar oluşuyor, bu da dengeleri bozuyormuş, zaten bundan sonra a.b.d.de yapılan uçaklar yuvarlak pencerelere geçmişler.
  • zamanla hakettiği değeri bulacak gibi geliyor bana bu bağımsız film. kült olabilecek kalitede. richard linklater'ın before serisini sevenler izleyebilir.
hesabın var mı? giriş yap