• böyle bir ülke bulmak, gitmek, yaşamak herkese nasip olmaz. gelin anlatayım. bir inşaat firmasının aracılığıyla kültürün olmadığı bu ülkeye kültür merkezi yapmaya gittik. ben de idari işler lojistik falan yapıcam. ee ispanyolcamız da var. bu arada ülkenin resmi yazışma dili ispanyolca ama insanlar fransızca konuşuyor ve ülke portekizce dil birliğine üye. az çok anlamışınızdır. güncellenmiyor yani. neyse, biz istanbuldan casablanca, ordan da malaboya gidicez. malabo, ülkenin başkenti orta afrikanın hemen kıyısında küçük bir adada yer alıyor. anakarada da toprağı var fakat başkenti buraya almışlar. bizim ülkede temsilciliği olmadığı için vizeler en yakın brükselden alınıyor bu da baya bi uzun sürüyor. kışın gittiğimiz için malaboya vardığımızda fiziksel çözülmeye uğradık. allahım bu ne sıcaktır bu ne nemdir bu ne sinektir. zaten bizi sıtmaya karşı baya bir uyarmışlardı. uzun kollu giyinin diyorlar. be adam 35 derecede nasıl uzun giyineceksin. bizi apar topar şantiyeye götürdüler. apar topar, çünkü ülkede diktatörlük var. devlet başkanı ne derse o oluyor. her yerde polis kontrol noktaları, sevimsiz şeyler... gel gelelim biz başladık yaşamaya. yahu çalış çalış biryere kadar. insan çıkmak, gezmek istiyor; ulan ne varmış buralarda bir bakalım diyor. çıkıyoruz rüşvetler havalarda uçuşuyor. her yerde durduruluyoruz pasaport kontrolleri aramalar sorular... çıldırmamak elde değil.

bizi biryere götürdüler. ülkedeki tek güzel ama çatısı akan barı. içtiğin şeyden eğlendiğin yerden zevk alamıyorsun. hakkını yemeyeyim alkol bedava neredeyse. hatta öyleki, marketten aldığın bira, yanındaki sudan daha ucuz. bir de ters bir ilişki var. bizde tek ya da birden fazla adamı yanında kadın olmadan bara almazlar şu dam olayı hani biliyorsun. burda da erkekleri alıyorlar kadınları tek almıyorlar. sormadık mı? sorduk. siz hayırdır dedik. burdaki yerli kadınlar geçimlerini genelde fuhuş yaparak kazanırlarmış gelirlerse de adamları bağlamaya gelirlermiş. bizi bir gülme tuttu haliyle. sosyal hayatları bu kadar işte. açıkta satılan hiç bir şey alınmaz. mutlaka hasta olursun garantisi bende.

8 ay dile kolay geçti. tavsiyem gitmeyin ablacım abicim. zaten gidecek bir şey de yok. gideceksen de 10 gün önceden sarı humma aşını yaptır. herşeye hazırlıklı ol. şaşırmayı unut...
  • gitmeden 1-2 hafta önce sarı humma ve tifo aşısı yaptırmanız gereken ülkedir. istanbul - kahire - addis ababa - malabo şeklinde bu ülkeye ulaşılır.
  • devlet baskani obiang ve ailesinin ulkeyi ciftlikleri gibi kullandiklari, petrol gelirlerinin cogunun aileye ve yonetici elitlere aktigi ulke. baskanin oglu baskan yardimcisi idi bir zamanlar. hala oyle mi bilmem. oglan ayni zamanda bir instagram playboyu. karnavaldan karnavala kosuyor, michael jackson'un eldivenlerine milyon dolar harcayarak aliyor. halkin 4te 3u ise yoksulluk sinirindaymis. bbc belgeselinin yalancisiyim.

obiang verdigi roportajda kendisine yoneltilen suclamalarin siyasi oldugunu, batinin kara propagandasi oldugunu soyledi. daha ne kadar iktidarda kalacaksiniz sorusuna ise, "milletin karari, beni ne kadar isterlerse o kadar kalacagim" dedi. birine benzettiniz mi?

ne aci ki bu aralar afrika belgeselleri izleyip izleyip, saibeli secimlerin de etkisi ile bir turlu iktidardan gitmeyen liderleri goruyorum. ve en acisi kendimden bir seyler buluyorum. bunu haketmiyorduk. hic bir saygin afrikali ve biz turkiyeliler.
  • tam 190 yil boyunca ispanyol somurgesi olan ve bagimsizligina ancak 12 ekim 1968'de kavusabilen bati afrika ulkesi. teodoro obiang nguema mbasogo 3 agustos 1979 tarihinde gerceklestirilen askeri darbeyi firsat bilerek devlet baskanligi koltuguna oturmus bir daha da kalkmamistir. sadece bir televizyon kanali bulunan ulke demiryolu ulasimindan da yoksundur.
  • uluslararasi havaalani (iata) kodu ssg olan malabo kentinin ulkesi
  • 28000 metrekarelik alanıyla afrika'nın en küçük ülkesi (istanbul 12bin küsür metrekare) en küçük olmasına rağmen ayrıca en zengin ülkesidir. ama zengin olan devlet ve elit kesim olduğundan ülkenin yüzde 70 i yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. zaten ülkenin populasyonu 1 milyon küsür e onlara da bakılamıyor nedense. ülkenin gelir kaynaklarından petrolden başka diğeri de kakaodur.
  • gabon'la beraber 2012 afrika uluslar kupası'na ev sahipliği yapacak olan ülke
  • bir ülke düşünün ki toplam yüz ölçümü 28.050 kilometrekare, fakat ülkenin başkenti anakaraya 190 km uzaklıkta bulunan ve toplamda 2.017* kilometrekareye sahip olan bir adada bulunsun.

bu durumu türkiye yüzölçümü ile mukayese edersek, başkenti kanarya adaları olan anadolu'yu açıklayabiliriz.

hadi bu adamların sıcaktan beyni döndü de saçma sapan bir yere kurdular başkenti de ben niye iş edinip bunu hesapladım onu anlamadım.

http://upload.wikimedia.org/…guinea-cia_wfb_map.png
  • bu ulkenin vatandaslarina ne denir cok merak ediyorum. sahsen ben ulkenin adini ekvatoral gine olarak bildigimden, ekvatoral gineli demeyi uygun buluyordum. ulkeye gercekten de ekvator ginesi diyorsak, vatandaslarina ekvator ginesili mi diye diyecegiz? cok sacma...
    bence ulkeye ekvatoral gine, vatandasina da ekvatoral gineli diyelim bu sacmaligin onune gecelim.

not: popodan sekse de anal seks diyoruz; yani turkce'de benzeri mevcut zaten.
  • yeni bir başkent yapmakta olan bir ülke. bu başkent, ülkenin afrika anakarası topraklarında olup ormanlarla kaplı olan bir bölgede imiş. ama işin ilginç tarafı 2005 yılından beri yapıyorlarmış ve başkent olması planlanan şehrin şuandaki nüfusu yalnızca 2000 kişiymiş. hatta ve hatta koyacakları isim bile daha tam kararlaştırılmamış. bazıları djibloho diyor, bazılarıysa ciudad de la paz diyor. bölgeye yakın yaşayan yerel halk ise oyala diyor. ne kadar garip bir ülke olduklarını yalnızca bu örnekten anlayabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap