• insanı değişik düşüncelere sokan film.

--- spoiler ---

ilk yarı; ulan bu karı aldatılır mı? ikinci yarı ulan bu karıyla aynı evde kalınır mı?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

diğer evli çiftlere benzemekten korkan bir çiftin, en sonunda hiçbir evli çifte benzemeyerek herkesi korkuttuğu film.

--- spoiler ---
  • sevişme sahnesinde memeleri görünce sevgilime dedim ki bu emily ratajkowski hala gönlünü almaya çalışıyorum
  • --- spoiler ---
    simdi kamera kayitlari denmis defaatle ama ya ben yeterince dikkat etmedim ya da kayitlar nasil oluyor da gostermiyor yorumunu yapanlar. benim gordugum kadariyla evin ici degil disi kayit altindaydi yani kapi onu pencere onleri felan. o yuzden amy o kanlar icinde ciglikli miglikli sahneyi pencere onunde gerceklestirdi yoksa gider evin istedigi kosesinde yapardi. kamera kayitlari konusunda fbi i killandirabilecek iki sey amy nin eve getirildigi tarih ve getirilis sekliydi (zorlama vs olmamasi). ama zaten fbi i suphelendirecek pek cok baska sey vardi ama amy nin kurban olduguna o kadar inanmislardi ki gormediler. filmin dikkat cektigi de buydu. medyanin uzerimizdeki etkisi (kisilere bictigi roller vs) o kadar kuvvetli ki sagduyu ve mantigin onune geciyor. saglikli ve objektif bir sekilde muhakeme edemiyoruz olaylari. evet eyyorladim ve basim goge erdi suan.
    --- spoiler ---
  • ''cool girl'' monologu muazzam olan filmdir. tamamını az önce buldum.

--- spoiler ---

nick never loved me. he loved a girl who doesn't exist. a girl i was pretending to be. the cool girl. men always use that as the defining compliment, right? she’s a cool girl. being cool girl means i am a hot, brilliant, funny woman who adores football, poker and dirty jokes, who plays videogames and chugs beer, loves threesomes and anal sex and jams chilidogs into my mouth like i’m hosting the world's biggest culinary gang-bang. while remaining a size 2, because cool girls are above all hot. hot and understanding. cool girls never get angry at their men, they only smile in a chagrined, loving manner. go ahead! shit on me, i don't mind, i'm the cool girl. i waited patiently-years-for the pendulum to swing the other way, for men to start reading jane austen, organize scrapbook parties and make out with each other while we leer. and then we'd say, yeah, he's a cool guy. instead, women across the nation colluded in our degradation! pretty soon every girl was cool girl, and if you weren't, then there was something wrong with you. but it's tempting, to be cool girl. for someone like me, who likes to win, it's tempting to be the girl every guy wants. when i met nick i knew that's what he wanted. for him, i was willing to try. i couldn't have been cool girl with anyone else. i wouldn't have wanted to. nick teased things out in me i didn't know existed: a lightness, a humor, an ease. and ı made him smarter, sharper. ı forced him to rise to my level. i was happier for those few years, pretending to be someone else, than i ever have been before or after. but then it had to stop, because it wasn't me! i hated nick for being surprised when i became me. he couldn't believe i didn't love wax-stripping my pussy raw and blowing him on request. that my fantasy baseball team was not a labor of love. it had to stop. committing to nick, feeling safe with nick, being happy with nick, made me realize that there was a real amy in there, and she was so much better, more interesting and complicated and challenging, than cool girl. but nick wanted cool girl anyway. can you imagine, finally showing your true self to your soulmate, and having him not like you?
    --- spoiler ---

gillian flynn ne kadar mükemmel yazmış.
  • ben affleck filmin yönetmenine emily ratajkowski'yi bizzat önermiş. david fincher, ben affleck bahsedene kadar kızı tanımıyormuş, sonra meşhur "blurred lines" klibini izletmiş ben affleck abi, sonra kızı almışlar. yani sizin anlayacağınız, affleck o memeleri gördükten sonra, ki filmde de amy tarafından övülüyor bu memeler, demiş ki "ulen ben evli bir adamım, bu kızı normal şartlarda götüremem, en iyisi yeni oynayacağım filmin kadrosuna sokayım bunu!!" demiş olmalı ki, filmde memeleri nasıl şapur şupur götürüyor görüyorsunuz. tekrar çekimlere değinmek bile istemiyorum ama değineyim. emily'e göre, david fincher sahnenin defalarda çekilmesini istemiş. o da hiç rahatsız olmadan üstüne düşeni yapmış. öeh be! ulan ben affleck!!
  • gillian fynn'in ucuncu romani. bundan sonra yazacaklarim spoiler icerir:

--- spoiler ---

cok ayrintiya girmeden ozetlersem:
    kitabin iki ana karakteri var: nick ve amy. evliliklerinin besinci yil donumunde amy kayboluyor, polis cinayetten supheleniyor ve tum ipuclari nick'i gosteriyor. ayrica amy kacirildigi sirada hamile.. ilk bolumde nick'in agzindan olanlari ve amy'nin son yedi yildir yazdigi gunlugunu okuyoruz. ikisinin soyledigi seyler birbirini neredeyse hic tutmuyor bir de bunlarin ustune nick'in yirmi yasinda bir sevgilisi oldugunu ogreniyoruz, ilk bolumu okurken amy'ye yasadiklari icin uzuluyor ve nick'ten nefret ediyoruz.

ikinci bolumle kitap cok farkli bir hal aliyor: amy'nin oldurulmedigini tam tersine kendine oldurulmus susu verdigini yasadiklari eyalette idam cezasi oldugu icin; tek amacinin sucu nick'e atip onun oldurulmesi oldugunu anliyoruz. ikinci bolumu okumaya basladiktan sonra amy'den tiksindim. hayatimda hic bir kitap karakterinden bu kadar nefret etmedigime cok eminim..

amy'nin hayatinin tumunde rol yaptigini aslinda cok buyuk psikolojik sorunlari oldugunu ogreniyoruz. hayatini mukemmel kadin olarak gorulmeye adamis, aslinda uzaktan yakindan alakasi yok. biri mukemmel olmadigini farkettigi an o kisinin hayatini mahvediyor. cok fazla ornek var bu konuda, nick'in bas suclu oldugu duyulmaya baslayinca nick karisi hakkinda yeni seyler ogreniyor:
    - daha on bes yasindayken en yakin arkadasi bir sinavdan ondan 1 puan daha yuksek aldigi ve bir cocuk ona degil de en yakin arkadasina cikma teklif ettigi icin kendini merdivenlerden asagi atip kaburgalarini kiriyor ve bu kizin yaptigini soyleyip restraining order aldiriyor, kizin hayati mahvoluyor. kiz bunlari nick'e anlatirken aslinda esas sorunun amy'nin mukemmel olmadigini farketmesi oldugunu soyluyor.
    -eski sevgilisi ondan ayrilip baska biriyle olmaya baslayinca evine gidip onu bastan cikariyor, birlikte oluyorlar ve sonra polise gidip eski sevgilisinin ona tecavuz ettigini soyluyor. en onemlisi ise bu yaptigi isleri oylesine kusursuz planliyor ki amy'e inanmaktan baska careniz kalmiyor.
    -aslinda hamile degil. komsusunun hamile oldugunu ogrenince evine cagiriyor, kendi tuvaletinin tikanmasini sagliyor ve komsusuna tuvaletini kullandiriyor. komsusunun idrar ornegiyle test yaptiriyor.

amy butun plani yapip kacsa da, butun parasini caldiriyor. cozumu eskiden ona asik olan ve bir sure beraber oldugu desi'ye siginmakta buluyor. desi'nin en buyuk zaafinin damsel in distress oldugunu anliyoruz. zamaninda amy'nin ona turlu yalanlar soyleyerek (mesela babasinin kendisine tecavuz ettigini (!)) kendine bagladigini ogreniyoruz. desi cok zengin oldugundan onu evlerinden birine goturuyor, amy orada yasamaya basliyor desi'den nefret ediyor ve kendini desi'nin evinde hapiste gibi hissediyor. bu sirada nick amy'nin yaptigi her seyi anliyor ve tek kurtulusunun amy'nin eve donmesi oldugunu farkedince her gun televizyonda ve online bloglarda amy'yi ne kadar sevdigini ve eve geri donmesi gerektigini soyluyor. her sayfada amy'nin gitgide nick'e geri donmek istedigini farkediyoruz. desi'yle olmak onu cok rahatsiz etmeye baslayinca da butun bu sucu birinin ustune atmasi gerektiginden desi'yi de bastan cikarip onla beraber oluyor ve bir kac uyku hapi icirip desi'yi olduruyor ve nick'e donuyor...

kitabin sonu beni cok mutsuz etti: nick de kusursuz degil ama kitabin sonunda kendisine cok aciyorsunuz. amy'nin suclu oldugunu kanitlamak icin turlu seyler yapiyor, ama amy nick onu birakirsa yeni planlar yapacagini ve hayatini mahvedecegini soyluyor. nick tam artik hicbir seyin umrunda olmadigini ve onu birakacagini soyledigi an amy'nin son plani devreye giriyor.nick'in en buyuk hayali bir gun cocuk sahibi olmak, zamaninda test icin sperm verdigini ogreniyoruz. amy bu spermleri hastahaneden alip yapay dollenme yontemiyle hamile kaliyor. nick cocugunu bir canavara birakamayacagi icin sonsuza kadar amy'le kalmak zorunda kaliyor.

cok ayrintiya girmeyecegim dedim ama bayagi yazmis bulundum, filminde amy'i kesinlikle charlize theron oynamali diye dusunuyorum. amy adams ve emily blunt da adaylar arasindaymis ama amy kadar psikopat bir karakteri en iyi charlize theron canlandirir bence. michael fassbender da nick rolu icin bicilmis kaftan.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

anneme izletip evlilik baskılarından kurtulmayı planladığım muhteşem film. şimdi sen düşün anacım. teşekkürler david fincher.

--- spoiler ---
  • evliyseniz izlemeyin, evlenecekseniz izlemeyin yorumlariyla yarmistir. pokemon musunuz amk?
  • etrafta duyduğum yorumlarla yarılmama vesile olan film. geçen gün bir avm'de iki tane 30 yaş civarı adamın bu filmden bahsettiğini duydum. elemanın biri diğerine "abi amk adamlar evliliğin filmini yapmışlar. filmdeki karı aynı benim hatun.bizimkiside bizim valide eve gelince aynı bu model oluyor" gibi laflar etti. amk dedim herhalde film klasik evlilik ilişkileri üzerine bir gönderme. akşam valide film aç deyince açtım onunla bende oturdum izledim. buradan o lafları eden arkadaşa sesleniyorum. olm sen nasıl bir insansın. evine gelen annene dırdır eden karınla bu filmdeki kadını karşılaştırıcak kadar karından nefret ediyorsan bir zahmet boşan mk.
hesabın var mı? giriş yap