• izmir' de pek şenlikli geçer hıdırellez kutlamaları. köy yerlerinde davullu zurnalı yapılır. geleneksel törenlerin haricinde, bereket versin diye kırk karınca yuvasından toprak toplayıp, okuyup, üfleyif cüzdanlarına koyar insanlar.
  • 2005 yılında hayatımdaki tek tuttuğum dileğin solup gittiği gün. her hıdrellez günü sabaha karşı, güneş doğmadan güllerin altından toplamak yerine dilekleri, evimde bir yatağın başında diz çökmüş bekliyorum.. tuttuğum dilek gerçekleşsin, annem lanet olası hastalıktan kurtulsun diye.. insanları görüyorum, ellerinde küçük kağıt parçaları evlerine gidiyorlar. 1 saat geçiyor üstünden artık neredeyse güneş doğacak.. bekleyişim bitiyor, bir hıdrellez günü gerçekleşmeyen dileğim tam önümde. dünyada ki en çok değer verdiğim varlık,annem artık cansız yatmakta...
  • hızır ve ilyas, gül ağacının altında buluşup doğayı yeşile boyadığında aralarına sızıp "beni de kırmızıya vs. boyar mısınız?" diyebileceğimiz törensel hadisedir.
    (bkz: walpurgisnacht)
    (bkz: beltane)
  • her yıl 5 ve 6 mayıs günü hızır'la ilyas'ın buluşmalarının kutlanması. bir nevi bahar bayramı. bu gece ateşler yakılıp üzerinden atlanacak, gül ağacının altına dilekler iliştirilecek, dualar edilecek, yarın pikniğe gidilecek.
  • batıl inanç olsa da her sene gül ağacı altına kırmızı kesemle dileklerimi yazıp koyduğum gece. tesadüftür belki ama çoğu dilek gerçekleşir.
  • eskişehir'de inanılmaz renkli ve coşkulu geçerdi eskiden.
    tüm kent sabahlara kadar içer, sarhoş kafayla sokak sokak dolaşılırdı.
    çok eğlenceli günlerdi.
    şimdi artık ne yazık ki eskisi gibi değil,kente yapılan göçler sosyal yapının bu en önemli eğlence anlayışını törpüledi,zayıflattı.
    herkese kutlu olsun.
  • bir "asılma" günüdür. dileklerin gezmelere çıktığı, eli boş döndüğü gezmelerden sonra kendini şenlik ateşlerine kurban ettiği ve bir gül dalına asıldığı gündönümü....
    bu yıl da 7 mayıs olsun.
  • eskişehirde geçen çocukluğumun eğlence temsili günlerdi çoşkuyla heyecanla hemen hemen tüm şehirde kutlanırdı. lakin geldim istanbula heyecan yok "yahu ateş yakın atlayın ey büyük şehrin tuhaf insanları gül dalına asın dileklerinizi" diye içlenirdim.
    geçen sene haber geldi istanbulda da kutlanıyormuş gittim ahirkapi hidrellez senlikleri 2005e aradığım tadı bulamadım * illede eskişehir illede çocukluğum diye derin hüzüne boğuldum.. artık vazgeçtim umursamıyorum lakin eskişehirde de eski heyecanı tadı kalmamış aldım onun da haberini.
  • zambak çiçeğinin iki yaprağından birine (e)vet, diğerine (h)ayır yazmak suretiyle ve ikisinin de eşit şekilde kesilerek kurban edildiği gündür. bu işlemi yaparken akıldan en çok istenen neyse, o geçirilmedir.* sabah uyandığınızda cevap diğerine göre daha fazla uzamış olan yapraktadır.

hamiş: büyüyü bozmamak için daha fazla bir şey söylemiyorum.
  • bu sene askerde kutlamak nasip oldu hıdrellezi. bizim koğuşta ne kadar trakyalı/roman varsa hepsini kaldırdım yataklarından. "yürüyün" dedim."gidiyoruz".gizli gizli çıktık bölükten. içtima kağıtlarına bu sefer dileklerimizi yazdık.daha önceden tespit ettiğim bir gül ağacının altına bıraktık. ateş yakamadık. çakmak çaktık.alevinin üzerinden atladık. sabah kalktığımda dilek kağıtlarımız yoktu yerinde. artık hızır ve ilyas mı geldi aldı yoksa nöbetçi subay mı bilmiyorum. herşeye rağmen şafak 10.
hesabın var mı? giriş yap