• deniz görmeyen memleketlerde alkol bünyeyi sert mizaçlı yaptığı için yer yer katıldığım yasak,afyonkarahisar da içki mi içilir arkadaşım..git dürüm döner ye, köfte ye ayran iç,sonra da git evine yat uyu ne bileyim.
  • şimdi alkolle mücadele kanunu diye bir şey çıkıyor. alkol bir kültürdür, içki bir kültürdür, edeptir, adaptır. bununla mücadele olmaz. alkolizimle mücadele olur. bir şeylerin adı altında yasaklar koyuyorsan bu insanların yaşam biçimine engeldir. umuyorum bunun da bir cevabı olacaktır.
  • pendik'te güzide pendik belediyesi tarafından resmi olarak getirilmiş yasak.

“içkili yerler karar krokisi”ni belirleyen belediye meclisi’nin kararına göre ilçede “iki caddede belirlenen sınırlı sokak numaraları” dışında içkili yerler için artık ruhsat verilmeyecek. bu karardan önce içki ruhsatı alan yerlerde ise 3 kereden fazla devir yapılırsa ruhsatlar iptal edilecek.

http://sozcu.com.tr/…i-belediyeden-icki-yasagi.html
  • zamanında recep tayyip erdoğan bu konuda şunu söylemiş:

ben abd standartlarını savunuyorum
  • 1920'lerde abd'de uygulanmış yasak.

kaçakçıların kanundan daha hızlı kaçmak için modifiye araba yapma arayışları nascar'ın doğumuyla sonuçlanmış, kaçak içki satan yerlerdeki* caz müziği zencilerin dışındaki kitleye de ulaşmıştır.

yine alcoholics anonymous'un kökeni de bu devirde kurulan yardım topluluklarına dayanır. alkol bağımlılıkları konusunda genel toplumun yardımını alamayan kişilerin kendi aralarında toplanarak yardımlaşmaları bu devirde başlamış.

genel mantığın tersine bir şekilde kaliforniya bağlıclığının gelişmesinde de faydası olmuştur. yasağın ilk beş yılında bağlık arazi %700 artmış*, üreticiler katı halde konsantre üzüm satmaya başlamışlar. bu üzüm tuğlalarını satın alanların, kullanım talimatındaki "içine maya atmayın, hele ki maya attıktan sonra yirmi gün karanlık bir yerde saklamayın; şaraplaşır" uyarısını ne kadar dikkate aldıklarını tahmin edebiliyoruz*.
  • (bkz: moonshine)
  • ilgili hurriyet haberinde kenarlara rakı bannerı koydurtan yasak.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22800966.asp
  • afyonkarahisar'dan sonra ısparta'da da, il sınırları içerisinde açık alanlarda alkol kullanılması yasaklandı, yasakçı zihniyet nereye kadar, özgürlüğe müdahalelere devam!!
  • chp'li kadıköy belediyesi'nin koyduğu yasak.

"10 yıldır gelmeyen şeriat chp eliyle gelecek.. kadıköy'de içki yasağı!!!"

beyoğlu'nda içkili mekanlara yapılan masa kaldırma operasyonundan sonra, geç saatlere kadar içki içenlerin çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı bir önlem de kadıköy'de alındı.

tekel bayilerin kapanış saati değişti
    chp'li kadıköy belediyesi, ilçe merkezinde içkili mekanların kapanış saatini 24.00'a, tekel bayilerinin kapanış saatini ise 22.00'a çekti.

mahalleli rahatsız olunca..
    uygulamanın gerekçesi ise mahalle sakinlerine verilen rahatsızlık. belediye, kadife sokak'taki eğlence mekanlarının önlerindeki masalarda sınırın aşılması ve gece yarısı tekel bayilerinin "açık hava işletmelerine" dönmesiyle mahalleliye verilen rahatsızlık üzerine böyle bir uygulamaya gitti.

sokak aralarında içmeye başladılar
    buna göre, kitlesel olarak tekel bayiinden yapılan içki alışverişiyle sokak aralarında içenlerin sayısı arttı ve kent sakinlerine rahatsızlık verildi. kadıköy belediyesi de son çare olarak bölgedeki içkili mekanların kapanış saatini 24.00'a, tekel bayilerinin kapanış saatini de 22.00'a çekti.

bu kez chp'li belediye
    daha önce, türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ak partili belediyeler tarafından uygulanan bu yöntem sosyal medyada "şeriat mı geliyor?" tartışmalarına yol açarken, bu kez de aynı uygulamaya chp'li kadıköy belediyesi'nin imza atması dikkat çekti.

sosyal medyada gündeme oturdu
    sosyal medyada uygulamayı memnuniyetle karşılayanlar olduğu gibi, ak partili belediyelere benzemekle suçladıkları kadıköy belediyesi'ne tepki verenler vardı.

link:
  • kadıköy belediyesi tarafından, kadife sokakta ve sokağın çevresindeki 3 mahallede uygulanmaya başlanmış yasaktır.
    bu sayede, bölgedeki bakkalların tamamı aynı zamanda tekel ürünleri de sattığından, gece saat 10da kapanmak zorunda kalmakta, bu sayede gece saat 10 dan sonra acil bir ihtiyacınız olduğunda bulmanız imkansız hale gelmektedir. ben de bu 'içki yasağı'yla, akşam karnım acıktığı ve makarnama koyacak yoğurt bulamadığımda tanıştım.hani sokakta içmeyi yasaklamak istiyorsunuz, ama zaten içki içilen 2 tane sokak var, orada sürekli gezen devriyeniz var, ben neden akşam saat 10dan sonra, evimde içmek için bile içki alamıyorum. hadi tamam alkol çoooook kötü bir şey, evde de o saatte içilmez, yakınlardaki hastanenin fahiş fiyatlı kantini dışında, evde su bittiğinde su alacak yer bile yok. içki yasağı işte böyle, düşüncesizce ve insanları mağdur eden, kaş yaparken göz çıkaran bir uygulamadır, bölgede içkinin el altından satışını desteklemekten başka bir işe yaramaz, biz de gecenin bir yarısı evde su bitince taksiye atlayıp su almaya gitmek zorunda kalırız.
hesabın var mı? giriş yap