• yıl olmuş 2011 hala yaptıkları şekerleri açarken içindeki kağıdın bir kısmı şekerin üzerinde kalıyor. umut sarıkaya mutsuzluk tanımı gibi. kağıdıyla şeker yiyoruz 21. yüzyılda beko'nun marsta üretildiği yıllarda.
  • kavafisin bir şiiridir.

baska diyarlara, baska denizlere giderim, dedin.
    bundan daha iyi bir kent vardir bir yerde nasil olsa.
    sanki bir hukumle yazgilanmis her cabam;
    ve yuregim sanki bir ceset gibi gomulmus oraya.
    daha ne kadar curuyup yikilacak boyle aklim?
    nereye cevirsem gozlerimi, nereye baksam burada
    gordugum kara yikintilaridir hayatimin yalnizca
    yillar yili yiktigim ve heder ettigim hayatimin.

yeni ulkeler bulamayacaksin, bulamayacaksin yeni
    denizler.
    hep pesinde, izleyecek durmadan seni kent.
    dolasacaksin
    ayni sokaklarda. ve ayni mahallede yaslanacaksin
    ve burada, bu ayni evde agaracak aklasacak saclarin.
    hep ayni kente varacaksin. bir baska kent bekleme
    sakin,
    ne bir gemi var, ne de bir yol sana.
    nasil heder ettiysen hayatini bu kosecikte,
    yiktin onu, iste yok ettin onu tum yeryuzunde.

(1910)
  • marketing elemanlarını kızılcık sopasıyla dövmek istediğim şekerlemeci. iki bayramdır iğrenç reklamlarla şeker satmaya çalışan şirket. geçen sene bir türlü gelmek bilmeyen cocuklarını bekleyen yaşlılar, bu senede ekonomik sıkıntılarına rağmen evlatlarına fedakarlık edip alışverişe giden, hatta dik yokuşlar çıkarak bin belâ şeker alan ihtiyarları konu etmiş. seneye bokunu çıkartarak ölüm döşeğinde bir dedenin, "evlatlarım.." diye yakararak yalnız başına pis bi odada can vermesi, kameranın baş ucuna dönerek ilaç almaya parası olmayan dedenin son parasıyla alınmış mendil ve kent şekerlerini göstermesini bekliyor, burdan şiddetle kınıyor, onunla da yetinmeyip kin kusuyorum.
  • "başlangıçtan beri kentler, insanların birbirine yabancı olduğu ama aynı zamanda yabancıların birbirine yakın yaşadıkları yerler olmuştur."
    (zygmunt bauman, "akışkan hayat")
  • daha önce de söylenmiş, bu grup -bana göre- gelmiş geçmiş en iyi müzik yapan gruplardan biridir. gel gör ki kalitesiyle ters orantılı bir popülariteleri var. sen kalk stop me june, 747, kevlar soul, stay with me, if you were here, december, musik non stop, om du var har, utan dina andetag gibi şarkılar yap. kimse seni tanımasın bilmesin. hiç adil değil.

şunu dinleyin derim. stop me june..

http://fizy.com/#s/1dln8f
  • yeni pazarlama stratejisi bir skandal olan firmadır.

bu gün bağdat caddesinde adı lazım olmayan bir bakkaldan x sigarası alırken yanıma bir bayan yaklaştı ve bu sigarayı neden seçtiğimi sordu. kendisine verdiğim cevabın bir önemi yok, sonuçta o veya bu nedenden dolayı bu ''x'' sigarasını içiyorum işte herneyse... akabinde kendi sigaralarının seçtiğim sigaradan nasıl daha iyi bir ürün olduğunu anlatmaya başladı. aynı, gece 24:00'den sora gurbetçiler için yapılan o bilmeceli bulmacalı yarışma programlarında nefes almaksızın konuşan bayanlar gibi dur durak bilmeden, sözünü kestirtmeden ''biz sizi bundan daha iyi zehirleriz'' in reklamını yaptı bana. peki sonuç?? sonuç şu efendim; elimdeki sigarayı bırakacakmışım ve tavsiye ettiği kent sigarasını alacakmışım. emrivaki!!
    yahu bu ülkede tütün ve tütün mamüllerinin, alkollü içeceklerin satışı yasakken, alenen, bir vatandaşa bu tip bir reklam, pazarlama yapılabilr mi. biz kendimiz sigarayı bırakmak için kıçımızı yırtarken, başkaları içmesin diye öğütler verirken ademoğlu gelmiş aleni pazarlamasını yapıyor..

oha diyorum yani...
  • isveçli rock grubu. eskilstuna'da 1990 yılından başlayarak farklı grup isimleriyle müzik yapan grup üyeleri 1993 yılında kent adı altında biraraya geldiler. kısa sürede isveç'in en popüler grubu haline gelen kent, 1995 yılında kendi isimlerini taşıyan çıkış albümüyle birlikte hemen hemen bütün kuzey avrupa'da tanınmaya başladı. 90'lı yılların sonunda isveççe yayımladıkları isola ve hagnesta hill albümlerini oldukça başarılı bir şekilde ingilizce olarak yeniden yayımlayan grup, bu şekilde iskandinavya dışında kalan ülkelerde de pek çok dinleyiciye ulaşmayı başardı.

kanımca en başarılı şarkıları king is dead (kungen ar dod), blajeans, lifesavers (livraddaren), if you were here (om du var har), kevlar soul (kevlarsjal) ve 747'dir.

diskografi:
    kent (1995)
    verkligen (1996)
    isola (1997)
    isola (1998) (ingilizce versiyonu)
    hagnesta hill (1999)
    hagnesta hill (2000) (ingilizce versiyonu)
    b-sidor 95-00 (2000)
    vapen & ammunition (2002)
    du & jag doden (2005)
    tillbaka till samtiden (2007)
  • amerikanin dogu ucunda connecticuta bagli olan new yorka 2 massachusettse 2,5-3 saatlik ulasim mesafesinde yemyesil dogasiyla egsoz dumanlarinin arasinda yasayan bendenize karadenizde oldugumu sandiran sessiz sakin bir sehir. yazin yolu dusenler 59. south roaddaki club getawaye ugrayarak wat ile gitmis bi kac turk bulup muhabbete dalabilir.
  • pokerde aynı renkten olmayan sıralı kağıt. türkiye'de oynanan şekliyle döper ve üçlü arasında sayılır fakat değişik ülkelerde sıralaması farklıdır
  • blue versiyonu ile tanismamdan sonra diger butun sigaralari icemez hale geldim. kimselere degismem dedigim camel softumu aldattigim sigaradir kendisi. icimi kolay, kokusu yok denecek kadar azdir. ayrica sigara size ve cevrenizdekilere zarar verir. icmeyin efenim.

edit: yillar sonra gelen mentollu sigara aski, bir sure marlboro blue ice ile devam edip yerini kent switch'e birakmistir. kent iyidir, candir, lezzettir ayrica sagliga zararlidir. cigerleri siker atar.
hesabın var mı? giriş yap