• vakti zamaninda hayatimin tehlikede olmasina ragmen, (bkz: penisilin zehirlenmesi) gittigim devlet hastanesinde beni dokunmadan "muayene" eden, kasik bolgemdeki kizarikliklari gosterdigimde ise odayi terk eden pek "namuslu" turbanli doktoru hatirlatmis rezalettetir. hani biz bu coban gibi gariban olmadigimizdan olayi kazasiz belasiz atlattik. gerci o anki heyecandan veya onceliklerden olsa gerek bu serefsizligin pesini birakmis ve olayi resmi makamlara tasimamistik ya hala icim yanar.

ama isin kotusu, turban ozgurlugu diye aglasip her seyden yakinan, ama is kendi istedigi "ozgurlugun" kapsama alani disina cikinca da, dahil oldugu toplumdaki tum medeni, ahlaki ve resmi kurallari bir kenera birakip, baska bir insanin -ki kendi inanclarina gore bir allahin kulunun- hayatini tehlikeye atmak pahasina bile olsa kicini donup gidebilen bu tip insanlarin sayisi cok fazla. yani doktor olur erkek hastaya dokunmaz, devlet memuru olur erkeklerin isini yapmaz, erkeklerle ayni ortama girmez, ogretmen olur mesela evrim teorisini anlatmaz, toplu tasima aracina biner yanina oturan erkege sapik muamelesi yapar... kisaca modern hayatin getirdigi her turlu nimetten yararlanmak icin elinden geleni yaparken, toplum icinde yasamanin getirdigi sorumluluklardan tuhaf bir "mantik" kullanarak kacar. sonrada her yerde turban takamadigi icin ben ozgur degilim der. ancak daha da kotusu, tum bu celiskiler kabak gibi ortadayken bu turban saksakcilarinin mizmizlanmalarina ve yalanlarina kanan saftiriklerin sayisi da hic az degil.

ama tum bunlarin otesinde, turban ozgurlugu yalanini agzina sakiz etmis bu tiplerin tum arsizlikarina ve tum kural tanimazliklarina karsi kimse bir sey demiyor, diyemiyor, yapmiyor, yapamiyor... alin iste yaziyorum buraya... su cobanin hayati ile oynayan o iki turbanliya da hicbir sey olmayacak... hatta o turbanlilar ki, bir insanin yasama hakkina gosterdikleri saygisizlik tum ciplakligi ile ortadayken dahi, kendi "inanc" ozgurlukleri icin saygi bekleyip, kendi inanclari disindaki her seye saygisizlik gostermeye kaldiklari yerden devam edeceklerdir.

konu ile alakali olmasi acisindan, israrla;
    (bkz: turban ozgurlugu kandirmacasi)
  • bundan 1400 yıl önce, mekke ile medine arasındaki bir vadide yaralanmış müslüman erkekleri aman abdestimiz kaçacak, aman cehennemde cayır cayır yanacağız demeden tedavi eden, hz. muhammed devrindeki müslüman kadınlarla, 2006 yılındaki hipokrat yemini etmiş zavallı kadının farkını çok güzel anlatan bir enstantene.

siz hz. aişe'den daha mı iyi müslüman oldunuz doktor hanım?

kul hakkını affeder mi allah sorarım size tesettürlü ama, sünnetten, kurandan bihaber müslüman teyze...
  • kadın doktorların tesettürlerinden değil zihniyetlerinden kaynaklanan rezalettir. tesettüre de o zihniyet nedeniyle giriyorlar. dolayısıyla "tesettürlü doktor rezaleti" diye de başlık açılır, "dinci "doktor rezaleti" diye de. ne olduklarini başlikta da belirtmek için. evet tesettür denen o garabete başlıkta dikkat çekilmesi yerindedir. "dinci doktor" rezaleti denseydi de biri hoplayıp "genellemeyelim, dindarlara laf etmeyelim" diye eveleme geveleme yapardı. tek kelimeyle rezalet, iğrençlik, kul hakkı. ne diyebilirim ki?

ama merak etmeyin başlığı avasas açmasa da siz avasas başlıklarını yüz metreden tanıyorsunuz* zaten. ancak avasas yetişemiyor artık. bu iğrençleşme ve tersine evrim hızıyla yetişmek de imkansız. bekleyin biraz daha. olay yalandir. yalan olduğu ispatlanamazsa komplodur. aslında o tesettürlü şeyler de alkolik laiklerdir. islamı ve müslümanları kötü göstermek için böyle bir oyun tezgahlamışlardır. zaman çıkarır yakında ortaya. alkolik laik olmadıkları da ispatlanırsa olay münferittir. şaka bir yana, bunlar çobana şikayet dilekçesi verdirmemek için bile kırk takla atarlar. sonra da çıkıp "şikayet bile yok" derler.
  • gercektir belki, belki yalandir ama

kaciniz bu haberi okudugunda olayin konya'da gecmesine sasirmadi, kacinizin basindan benzer bir olay gecti, kaciniz peruklu memurlar, turbanli ogretmenlere rastladiniz hayatinizin bir doneminde?

cogunuz degil mi? cogumuz. ve hic sesimiz cikmadi, olur dedik, idare ettik. olacagi buydu dedik, turkiye nereye gidiyor diye de uzulduk. sonra eve gidince unuttuk. bir sure sonra da alistik. yadirgamadik. turbanin ustune peruk takan kadinlarin bulundugu kac ulke vardir acaba? sasisriyor musunuz artik, gozlerinize asinalar artik degil mi?

belki uyarmak gecti icinizden birkacinizin, sonra vazgectiniz, tartismaya giremezsiniz simdi hic. dine karsi da sanmasinlar sizi hem.

olacagi budur, buraya kadar gelmistir, sizin de testisiniz agriyordu, fark ettiniz ama doktora gitmediniz, tedavi olmadiniz, e gitseydiniz de turbanli doktorlar bakmayacakti, ne gerek var simdi numayise, galeyana, bir sekilde hallolurdu.

ama kaybettiniz testisinizi. biri gitti, yarin oteki de gidebilir (testis torsiyonudur bu cobanin hastaligi ve tekrar etmeye meyillidir.) siz hala susacaksiniz. ben hala susacagim. kisir kalma riskim normal insanlarin iki kati artik hatta daha fazla, ama susacagim. gerginlik olmasin, ulkem gerilmesin.
    ulkemin bir testisi gitti, ulkem kisir kalabailir. susacagim, cunku mucadele edemiyorum. yokum, var olamiyorum.
  • mağdure hanım kızımız, hani şu türban üstüne peruk takan cici doktorumuz "kezban arbağ" var ya hasip şenalp adlı avukat aracılığı ile hürriyet gazetecilik ve matbaacılık a.ş. ile uğur dündar aleyhine 30/01/2007 tarihinde 150.000 tl'lik manevi tazminat davası açmıştı. çünkü bu konuda yapılan haberler yalandı ve kezban hanım kızımızın kişilik haklarını rencide ediyordu.

ama eldeki delil ve bulguları değerlendiren mahkeme -konya 1. asliye hukuk mahkemesi- böyle düşünmemiş olacak ki 22/05/2008 tarihinde davanın reddine karar vermişti. ama kezban hanım kızımız da hemen bu kararın ardından "olur mu böyle" diye kararı temyiz etmişti.

şimdi gelelim 21 nisan 2009 tarihli yargıtay ilamına;
    "dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasaya uygun gerektirici nedenlerle, özellikle delillerin değerlendirilmesinde bir isabetsizlik görülmemesine göre yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddiyle usül ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına..."

yani yalan haber yalan haber diye ortada dolaştılar ya... ama mahkeme haber yalan değil diyor. yani rezalet var diyor. e hadi buyrun. ne yapcaz şimdi?
  • 1- haberin veriliş biçiminde hürriyet gazetesi tarafından öne çıkarılan ne?
    - doktorların türbanlı oldukları için hastanın testislerini muayene etmedikleri.

2- sözlükteki bu tarz haberlere atlamayı seven faşizmle jakobenizm arasında düzenli olarak salınan bir grup ibişin bu haberden çıkardıkları sonuç ne?
    - türbanlı doktorlar erkek hastaları muayene etmiyorlar o zaman türban yasağı doğrudur haktır zaten bunların hepsi böyledir vs vs

3- haberde doktorların türbanlı olduğu daha sonra kimin tarafından yalanlanıyor?
    - "dinci" dediğiniz gazetelerden başka doğan gurubunun bir diğer gazetesi olan milliyet tarafından ve bizzat hastanın kendi ağzından da yalanlanıyor. buyrun bir daha vereyim link'ini: http://www.milliyet.com.tr/…/19/guncel/axgun02.html

sonuç:
    evet tabi ki türbanlı ya da türbansız kadın ya da erkek herhangi bir doktorun böyle bir nedenle bir hastayı muayene etmeyi reddetmesi kabul edilemez bir davranıştır ve haber değeri taşımaktadır bunu herkes kabul ediyor ve haberin bu kısmına asparagaz diyen de yok zaten lakin sabahtan beri hürriyet gazetesinin dümen suyunda bu haber üzerinden içinizdeki kini dökmek için çabalıyorsunuz ve haberin içinde kininizi dökmek için referans olarak aldığınız bölümün yanlışlığı ortaya çıkınca en azından utanıp susmanız gerekirken saçmalamaya devam ediyorsunuz. kendinizi akıllı sanıp sanki sabahtan beri bu olay üzerinden türban üzerine sonuç çıkaranlar siz değilmişsiniz gibi birden bire olayın sağlık skandalı olan bölümüyle ilgili soruları artarda sıralamaya başlıyorsunuz. ayıp diye bir şey var yahu, insanda azcık utanma olur...
  • benzer her münferit (!) olay gibi bir münferit (!) olay daha. irtica mı dediniz? ne alakası var ya. olur mu hiç (!) hep abartıyoruz zaten. bu olayı (!) kullanarak islam 'a saldırmayalım... diğer binlerce rezalet gibi bu da münferit...
  • is bu entry sadece hurriyet gazetesinde tarana resmi gorulen raporun-tutanagin ve magdur un yine hurriyette yer alan
    "hayalarımın filmi, kadın olduğu için çekilmedi" ifadesinin gercekligine dayanarak yazilmaktadir.
    sahsen hurriyette -ederi xxx ykr- yazisina bile suphe ile yaklasirim...
    ama bu kadar kadar acik sekilde yalan haber yapamazlar... diye dusunuyorum...

iddia 1 - +nobetteki doktor kadin degil erkekti+

efendim eldeki kayitlar oyle gosteriyormus... (?)
    hemen kanaatimizi soyleyelim; o kayit guncel olmayan nobet listesi olmasin?
    elinizdeki tutanakta ne diyor?
    o tutanagi hazirlayan doktor ne diyor? (~yazdiklarimin arkasindayim)
    magdur ne diyor? (~bayan oldugu icin islem yapmadilar)
    suyu bulandirmak icin bu laflar ortaya atiliyor... nobetteki erkekmis
    madem oyle niye islem yapilmamis yahu?
    neden hastaneye gidip gidip gelmis bu hasta?
    asil sebep o degil bu diyen duyduk mu? -(ihmal diyen duyduk
    ama ne ihmali? doktor kagida acil yazmamismis...)
    kusura bakmayin yemezler.

iddia 2 - +o kadin doktorlar turban-basortusu takmiyorlar+

eger oyle ise hurriyet gazetesi b.k yemis. (nokta)

ama bu olayin vahametini azaltmaz!
    ayrica basortusu takmiyor olmalari bu doktorlarin neden boyle yaptiklari
    sorusunu sormamiza da engel olmamalidir.

iddia 3 - +o doktorlarin bu tur ultrasonlari cektigini gosteren yuzlerce belge var+

tamam... hurriyetin tutanagina guvendik buna da guvenelim...
    yani diyelim ki tutanagi tutan doktor da yaniliyor...
    testisi alinan coban yalan soyluyor...
    bu olayin haber degerini azaltir mi?
    hayir azaltmaz.
    buyrunuz doktor raporu tekrar yazalim...

-------------
    ...
    fakat aşağıda bayan radyolog olması sebebiyle çekilemedi. ertesi gün sabah erkenden tekrar ultrason için
    girişimlerde bulunuldu. yine bayan radyolog olması dolayısıyla yine çekilemedi. acil olarak
    başhekimin kendisine haber verildi. yazılı olarak buna rağmen saat ancak 14 civarında çekilebildi.
    ...
    -------------

aydin dogan medyasi iste demek, haberi tartisanlara salak demek
    kesinlikle haksizlik...

(kaldi ki gonderildigi ultrasonda cocugun cigerleri inceleniyor... doktor degilim bu islerden de anlamam
    ama merak ediyorum... acaba diger o bahsedilen yuzlerce belge de bu gibi hastalarin ciger incelemeleri mi acaba?
    bilen birisi aydinlatsin... gercekten boyle ameliyattan once testis degil ciger ultrasonu mu yapilir?)

yorum 1- +konu turban basortusu degil ayrimcilik sorunudur+

cok dogru. (nokta)
    iyi de neden boyle bir ayrimcilik yapmislar? neden?
    (el cevap: ya efendim niyesi mi var? kotu doktor iste,
    bunu erkek diye cevirir oburunu kokuyor bir digerini aksanli konusuyor diye)

kotu doktor iste... ama bu cobani da erkek diye cevirmisler...
    aksanli konustugu icin once turkce konusmayi ogren de gel deselerdi, gazete de
    hastehanede irkcilik rezaleti deseydi diyecek lafimiz olur muydu?
    o zaman da efendim sorun ayrimcilik sorunudur demenin bize faydasi ne?
    doktorlarimizin irkci olmasi ile karsi cinse gunah diye yaklasmamasi farkli sorunlardir.

sorunun adini koymaktan korkmayalim... bu durum neden olmus ogrenelim...

hakkimizdir.

efendim...
    ne zamana ne hurriyete ne ona ne buna inaniyorum...

ben coban a.g. ye inaniyorum...
    ne diyor coban?

-------------
    ...
    ’benim sorunum aşağıda’ dedim. ’biz de biliyoruz aşağıda olduğunu, ama, ameliyat olacağın için ciğerlerinin de filmi lazım’ dedi, orayı (ciğerler) çekti. bayandı, başka bir şey söylemedi. doktor ikindi vakti geldi. ’hemen ameliyat olacaksın’ dedi. hayalarımın filmi çekilecekti, bayan doktor olduğu için ’oraların filmini çekemiyoruz’ dedi, ciğerlerimi çekti."

yetkililerin olayın basına yansımasından sonra yaptığı açıklamalarda kadın radyoloğun nöbetçi olmadığını açıklamaları üzerine a.g., dha’ya yaptığı ikinci açıklamada ise şunları söyledi: "konya numune hastanesi’nde muayene ettiler. ’önemli bir şey yok’ dediler, geri gönderdiler. biz de celal tütüncü diye bir doktorun yanına gittik. o muayene etti, ’acilen yatman lazım’ dedi. hastaneye telefon açtı. ’sabahleyin film çekilecek’ dedi. film bürosuna vardım. bayan doktor olduğu için filmimi çekmedi.

’bayan çekemez’ dediler

çekmeyen bayan doktorun saçı açıktı. biraz sarışındı. personele de söyledim. ’o bayan doktor olduğu için çekemez’ dediler, oradan geri gönderdiler. sorunlarımın testislerimde olduğunu söyledim, aynı personel, ’bayan olduğu için çekmez’ dedi. bir gün sonra vardık, erkek vardı (röntgen görevlisini kastediyor), o filmimizi çekti.
    ...
    --------------

kampanya diyenler, cil yavrusu diyenler, essek derisi diyenler, got olmaktan bahsedenler...
    linkleri veriyorsunuz... peki verilen linklerde ne yazdigini okuyor musunuz?
    al iste hurriyetten degil, haber 7 den yapistirdim valla billa...
    http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=206016`

edit: evet evet zamanin otesindeyiz... sizi de bekleriz efendim...
  • - doktor yok mu doktor!!
    - bi dakka bi dakka ne oldu nesi var hastanın
    - şey afedersiniz testisinde ağrı var, şişlik var durumu kötü
    - eeee
    - ne? eeee si? adam gidiyor! doktor nerde? muayene edin röntgen çekin bişey yapın!!!
    - olmadı bu şimdi. ters oldu. tüh. dün gece fenalaşsaydı keşke
    - ne diyosun be adam ne dün gecesi? adam gidiyor diyorum
    - dün gece mehmet bey vardı nöbetçi, bi güzel muayene eder, bakardı hastaya
    - bu gece nöbetçi doktor yok mu?
    - var da kadın doktor var.
    - olsun doktor doktordur. kadın erkek ne farkeder, hastayı alın adam kıvranıyor yahu.
    - ya ben diyeyim gene ama doktor hanım bakmaz şimdi bu erkek hastaya,
    - neden?
    - bademcik felan da değil rahatsızlığı, belden aşağısı
    - ne alakası var ya, hasta bu adam o da doktor değil mi?
    - doktor ama bağyan doktor. elin adamının şeyine bakmaz
    - yahu adam ölüyor diyorum size..
    - hepimiz öleceğiz.. mukadderat..kader.. allah şimdiden rahmet eylesin
    - skandal bu! kim bu doktor konuşacağım onunla hipokrat yemini yapmamış mı bu doktor. hastanın cinsiyeti olur mu?
    - olmaz mı hiç? dün bir hasta geldi, kadın hasta, nöbetçi doktor vardı mehmet bey . kadını muayene edecek kocası izin vermedi, öteki hastanelere götürdüler, kadın dayanamadı öldü, alınyazısı işte, o kadın bugün gelse doktor hanım ona bakardı, siz o gün gelseniz doktor bey size bakardı.. ters günde gelmişiniz. isterseniz bugün gidin yarın gelin
    - böyle çarpık zihniyet mi olur? hangi çağda yaşıyorsunuz? o doktoru çağırın buraya. hastaya baksın!!
    - töbee töbee!! zorla hastanın şeyini mi göstereceksin be adam. ne ahlaksızlık .. güvenlik çağırın!! sapık vaaar!!!!
    -....??!!!????!!!
  • bir bez parçasına bağlanamayacak hadisedir. önemli olan bez parçası değil o bez parçasının altındaki beyin denen organda böyle bir olaya sebep olabilecek düşünsel alt yapıdır. bu zihniyetin üzeri örtülmüş ya da örtülmemiş hiç farketmez. eğer bir doktor hastasına cinsiyetine göre muamele edebilecek akıl yürütme sistemine sahipse, aldığı tıp eğitimi esnasında erkek kadavraya dahi bakmamış dokunmamıştır. hastalıklı bir yaklaşımı kafasından atamamış yıllarca insan bedeni üzerinde ve onun hastalıkları üzerinde eğitim aldığı halde bağnazlığını aşamamış demektir. erkek hastanın testisinin röntgenini çekmekten çekinen bir doktor, önce aldığı eğitimden sonra insanlığından ve elbette doktorluğundan utanmalıdır. ama utanır mı utanmaz. böyle davranabilen bir doktor eğer haber doğruysa - tüm kalbimle doğru olmamasını dilerim- şunu düşünüyordur. "ben tesettürlü olduğum için bu haber yapıldı ve bazı çevrelerce büyütüldü. ben aslında kurbanım, dini inancım gereğince örtünerek doktorluk yapmama engel olmak isteyenler olayı saptırıyor" böyle düşünecektir. ama sorun başında olduğu söylenen örtü değil, onun doktorluk yapmasına engel olan onun hastasına bakmasına engel olan kafasının içindeki örtüdür. zihnini örten düşünce sistemidir. üzücü olan bu mantalitenin bu beyin örtüsünün kaldırılamamasıdır.
    bu hanım doktorlar eğer başları örtülüyken de tüm hastalarına aynı yaklaşabilseydi, ayrım yapmasalardı bu örtü onların kişisel meselesi olarak kalabilirdi. ama konu bu değil. konu kamusal bir konu. beni, başıma gelebilecek bir kazada bir kadın doktorun bana müdahale etmeme olaslığı ilgilendiriyor. sadece beni de değil hepimizi ilgilendiriyor. konunun özü de bu.
hesabın var mı? giriş yap