• havalimaninda 'motivasyon' olsun diye deve kesen yetkililerden (bkz: thy nin ucak satisini kutlamak icin deve kesmesi) sonra karsimizi cikan baska bir rezalet... sonumuz hic iyi degil...
  • yeryüzünde böyle bir olay daha yoktur diye isyan ettiren rezalet ötesi bir durumdur. tesettür takmanın anayasal bir hak olduğunu iddia edenler, tesettürlü personele izin veren yetkililer, sınıfa tesettürle girmeye kalkan öğretmenler, olmadı türban üstü peruk takıp sınıfa giren öğretmenler, sahte kadın peygamberler, bundan medet uman kitleler, haremlik selamlık bir ülke, yakında tesettürlü first lady...
    ne olacak bu memleketin hali sorusunun cevap bulduğu o an...
  • - doktor yok mu doktor!!
    - bi dakka bi dakka ne oldu nesi var hastanın
    - şey afedersiniz testisinde ağrı var, şişlik var durumu kötü
    - eeee
    - ne? eeee si? adam gidiyor! doktor nerde? muayene edin röntgen çekin bişey yapın!!!
    - olmadı bu şimdi. ters oldu. tüh. dün gece fenalaşsaydı keşke
    - ne diyosun be adam ne dün gecesi? adam gidiyor diyorum
    - dün gece mehmet bey vardı nöbetçi, bi güzel muayene eder, bakardı hastaya
    - bu gece nöbetçi doktor yok mu?
    - var da kadın doktor var.
    - olsun doktor doktordur. kadın erkek ne farkeder, hastayı alın adam kıvranıyor yahu.
    - ya ben diyeyim gene ama doktor hanım bakmaz şimdi bu erkek hastaya,
    - neden?
    - bademcik felan da değil rahatsızlığı, belden aşağısı
    - ne alakası var ya, hasta bu adam o da doktor değil mi?
    - doktor ama bağyan doktor. elin adamının şeyine bakmaz
    - yahu adam ölüyor diyorum size..
    - hepimiz öleceğiz.. mukadderat..kader.. allah şimdiden rahmet eylesin
    - skandal bu! kim bu doktor konuşacağım onunla hipokrat yemini yapmamış mı bu doktor. hastanın cinsiyeti olur mu?
    - olmaz mı hiç? dün bir hasta geldi, kadın hasta, nöbetçi doktor vardı mehmet bey . kadını muayene edecek kocası izin vermedi, öteki hastanelere götürdüler, kadın dayanamadı öldü, alınyazısı işte, o kadın bugün gelse doktor hanım ona bakardı, siz o gün gelseniz doktor bey size bakardı.. ters günde gelmişiniz. isterseniz bugün gidin yarın gelin
    - böyle çarpık zihniyet mi olur? hangi çağda yaşıyorsunuz? o doktoru çağırın buraya. hastaya baksın!!
    - töbee töbee!! zorla hastanın şeyini mi göstereceksin be adam. ne ahlaksızlık .. güvenlik çağırın!! sapık vaaar!!!!
    -....??!!!????!!!
  • (edit3: eğer doğruysa) sanki kadının kafasında tesettür olduğu için meydana gelmiş gibi sunulan ve yorumlanan haber. yahu kadın "ya aslında şu tesettür olmasaydı kafamda çekerdim röntgeni de, o varken yapamıyorum" mu demiş? sen tesetürünü yasaklarsan çekecek miydi o röntgeni, git zorla çıkar kafasından tesettürü o zaman -yapmadığın şey değil biliyoruz- çeksin kadın da röntgeni ama gidip de bu saçma sapan olayı "tesettür yüzünden böyle, tesettür yasaklanmalıdır"a indirgeme yahu. komik olma.

edit: mesajlar yağmış, bundan başlayarak ulusalcı/laikçi tayfayla ilgili entrylerim kötülenivermiş. illa açıklama mı yapmamız gerekiyor, gerekiyormuş tabi, zira fasizm konusma yasagi degil soyleme mecburiyetidir;
    1. şeriatçı değilim, hatta müslüman olduğum da söylenemez. (gereksiz bilgi)
    2. evet olay bir rezalettir. (illa bunu yazmamız gerekiyor değil mi? yahu akla mantığa sığmayan bir davranış zaten, tabii ki destekleyecek halim yok)
    3. bu kadın kafasında tesettür olduğu için olmadı bu rezalet. sahip olduğu zihniyetin 2 sonucu var önümüzde: 1. tesettür takıyor. 2.erkek hastayı muayene etmiyor. ve bunlardan ilki yasaklar dolayısıyla değişse de 2.si aynı kalacak. sonuç olarak haberde vurgu tesettürde değil cehalette, bağnazlıkta, zihniyette olmalıdır.

edit2: yahu rockistanbul 2005 ve moribund oblivion entrylerimden ne istediniz? açayım ben de bir başlık, "sözlükte laikçi entry kötüleme mafyası rezaleti", hah.
  • kadın doktorların tesettürlerinden değil zihniyetlerinden kaynaklanan rezalettir. tesettüre de o zihniyet nedeniyle giriyorlar. dolayısıyla "tesettürlü doktor rezaleti" diye de başlık açılır, "dinci "doktor rezaleti" diye de. ne olduklarini başlikta da belirtmek için. evet tesettür denen o garabete başlıkta dikkat çekilmesi yerindedir. "dinci doktor" rezaleti denseydi de biri hoplayıp "genellemeyelim, dindarlara laf etmeyelim" diye eveleme geveleme yapardı. tek kelimeyle rezalet, iğrençlik, kul hakkı. ne diyebilirim ki?

ama merak etmeyin başlığı avasas açmasa da siz avasas başlıklarını yüz metreden tanıyorsunuz* zaten. ancak avasas yetişemiyor artık. bu iğrençleşme ve tersine evrim hızıyla yetişmek de imkansız. bekleyin biraz daha. olay yalandir. yalan olduğu ispatlanamazsa komplodur. aslında o tesettürlü şeyler de alkolik laiklerdir. islamı ve müslümanları kötü göstermek için böyle bir oyun tezgahlamışlardır. zaman çıkarır yakında ortaya. alkolik laik olmadıkları da ispatlanırsa olay münferittir. şaka bir yana, bunlar çobana şikayet dilekçesi verdirmemek için bile kırk takla atarlar. sonra da çıkıp "şikayet bile yok" derler.
  • bir bez parçasına bağlanamayacak hadisedir. önemli olan bez parçası değil o bez parçasının altındaki beyin denen organda böyle bir olaya sebep olabilecek düşünsel alt yapıdır. bu zihniyetin üzeri örtülmüş ya da örtülmemiş hiç farketmez. eğer bir doktor hastasına cinsiyetine göre muamele edebilecek akıl yürütme sistemine sahipse, aldığı tıp eğitimi esnasında erkek kadavraya dahi bakmamış dokunmamıştır. hastalıklı bir yaklaşımı kafasından atamamış yıllarca insan bedeni üzerinde ve onun hastalıkları üzerinde eğitim aldığı halde bağnazlığını aşamamış demektir. erkek hastanın testisinin röntgenini çekmekten çekinen bir doktor, önce aldığı eğitimden sonra insanlığından ve elbette doktorluğundan utanmalıdır. ama utanır mı utanmaz. böyle davranabilen bir doktor eğer haber doğruysa - tüm kalbimle doğru olmamasını dilerim- şunu düşünüyordur. "ben tesettürlü olduğum için bu haber yapıldı ve bazı çevrelerce büyütüldü. ben aslında kurbanım, dini inancım gereğince örtünerek doktorluk yapmama engel olmak isteyenler olayı saptırıyor" böyle düşünecektir. ama sorun başında olduğu söylenen örtü değil, onun doktorluk yapmasına engel olan onun hastasına bakmasına engel olan kafasının içindeki örtüdür. zihnini örten düşünce sistemidir. üzücü olan bu mantalitenin bu beyin örtüsünün kaldırılamamasıdır.
    bu hanım doktorlar eğer başları örtülüyken de tüm hastalarına aynı yaklaşabilseydi, ayrım yapmasalardı bu örtü onların kişisel meselesi olarak kalabilirdi. ama konu bu değil. konu kamusal bir konu. beni, başıma gelebilecek bir kazada bir kadın doktorun bana müdahale etmeme olaslığı ilgilendiriyor. sadece beni de değil hepimizi ilgilendiriyor. konunun özü de bu.
  • anatomi dersinde incelediği kadavranın cinsel organının üstüne kağıt kapatan tıp öğrencileri olduğu sürece bu tip haberlerle karşılaşmak çok da ilginç olmayacaktır..
  • vakti zamaninda hayatimin tehlikede olmasina ragmen, (bkz: penisilin zehirlenmesi) gittigim devlet hastanesinde beni dokunmadan "muayene" eden, kasik bolgemdeki kizarikliklari gosterdigimde ise odayi terk eden pek "namuslu" turbanli doktoru hatirlatmis rezalettetir. hani biz bu coban gibi gariban olmadigimizdan olayi kazasiz belasiz atlattik. gerci o anki heyecandan veya onceliklerden olsa gerek bu serefsizligin pesini birakmis ve olayi resmi makamlara tasimamistik ya hala icim yanar.

ama isin kotusu, turban ozgurlugu diye aglasip her seyden yakinan, ama is kendi istedigi "ozgurlugun" kapsama alani disina cikinca da, dahil oldugu toplumdaki tum medeni, ahlaki ve resmi kurallari bir kenera birakip, baska bir insanin -ki kendi inanclarina gore bir allahin kulunun- hayatini tehlikeye atmak pahasina bile olsa kicini donup gidebilen bu tip insanlarin sayisi cok fazla. yani doktor olur erkek hastaya dokunmaz, devlet memuru olur erkeklerin isini yapmaz, erkeklerle ayni ortama girmez, ogretmen olur mesela evrim teorisini anlatmaz, toplu tasima aracina biner yanina oturan erkege sapik muamelesi yapar... kisaca modern hayatin getirdigi her turlu nimetten yararlanmak icin elinden geleni yaparken, toplum icinde yasamanin getirdigi sorumluluklardan tuhaf bir "mantik" kullanarak kacar. sonrada her yerde turban takamadigi icin ben ozgur degilim der. ancak daha da kotusu, tum bu celiskiler kabak gibi ortadayken bu turban saksakcilarinin mizmizlanmalarina ve yalanlarina kanan saftiriklerin sayisi da hic az degil.

ama tum bunlarin otesinde, turban ozgurlugu yalanini agzina sakiz etmis bu tiplerin tum arsizlikarina ve tum kural tanimazliklarina karsi kimse bir sey demiyor, diyemiyor, yapmiyor, yapamiyor... alin iste yaziyorum buraya... su cobanin hayati ile oynayan o iki turbanliya da hicbir sey olmayacak... hatta o turbanlilar ki, bir insanin yasama hakkina gosterdikleri saygisizlik tum ciplakligi ile ortadayken dahi, kendi "inanc" ozgurlukleri icin saygi bekleyip, kendi inanclari disindaki her seye saygisizlik gostermeye kaldiklari yerden devam edeceklerdir.

konu ile alakali olmasi acisindan, israrla;
    (bkz: turban ozgurlugu kandirmacasi)
  • gercektir belki, belki yalandir ama

kaciniz bu haberi okudugunda olayin konya'da gecmesine sasirmadi, kacinizin basindan benzer bir olay gecti, kaciniz peruklu memurlar, turbanli ogretmenlere rastladiniz hayatinizin bir doneminde?

cogunuz degil mi? cogumuz. ve hic sesimiz cikmadi, olur dedik, idare ettik. olacagi buydu dedik, turkiye nereye gidiyor diye de uzulduk. sonra eve gidince unuttuk. bir sure sonra da alistik. yadirgamadik. turbanin ustune peruk takan kadinlarin bulundugu kac ulke vardir acaba? sasisriyor musunuz artik, gozlerinize asinalar artik degil mi?

belki uyarmak gecti icinizden birkacinizin, sonra vazgectiniz, tartismaya giremezsiniz simdi hic. dine karsi da sanmasinlar sizi hem.

olacagi budur, buraya kadar gelmistir, sizin de testisiniz agriyordu, fark ettiniz ama doktora gitmediniz, tedavi olmadiniz, e gitseydiniz de turbanli doktorlar bakmayacakti, ne gerek var simdi numayise, galeyana, bir sekilde hallolurdu.

ama kaybettiniz testisinizi. biri gitti, yarin oteki de gidebilir (testis torsiyonudur bu cobanin hastaligi ve tekrar etmeye meyillidir.) siz hala susacaksiniz. ben hala susacagim. kisir kalma riskim normal insanlarin iki kati artik hatta daha fazla, ama susacagim. gerginlik olmasin, ulkem gerilmesin.
    ulkemin bir testisi gitti, ulkem kisir kalabailir. susacagim, cunku mucadele edemiyorum. yokum, var olamiyorum.
  • bu ülkenin en büyük sorunu laik doktorlarken hedef şaşırtan rezalettir.

ilaç firmalarının, tibbi malzeme şirketlerinin paralarıyla yurt dışına zina turizmi için giden; devletin parasını çarçur etmekte, halkın sağlıyla kendi sapkın zevkleri ve aç gözlülüğü için oynamakta beis görmeyen zihniyet dururken, bir iki imanlının yaptığı cahilliği kitleler telef olurken dert etmek elbette ki fuzulidir, ideolojiktir, içi boştur.
hesabın var mı? giriş yap