• kıskançlığın psikopatolojisini araştıran chabrol filmi. aşk ve tutku komasına eşlik eden saplantı ve kıskançlık bütün boyutlarıyla incelenmiş, ortaya incelikli bir eser çıkmıştır.

şu muhteşem sahnede:

erkek, rüyasında sayıklayan karısını uyandırarak ona "ne görüyorsun?" diye sorar. saplantılı eril tahayyülün kadının rüyasını bile görmek istediği o tedirgin edici anda, sahip olanın aslında sahip olunan olduğunu bir kere daha hatırlarız. (bkz: efendi köle diyalektiği)

sevdiğimiz kişinin rüyalarını da görebilseydik onun hakkında ne düşünürdük? fiziken sahip olduğumuzu sandığımız kişinin rüyalarına da sahip olduğumuzda aşktan ve evlilikten geriye ne kalırdı? bu sorular en az şu kadınlar ne ister adlı filmdeki fantezi gibi baştan çıkartıcı ve tehlikelidir. sözüm ona kadınların aklından geçenleri okusaydık her şey daha mı kolay olurdu, yoksa daha da mı zorlaşırdı?

ya kadının gözünden gördüğümüz rüya değil de kâbus ise? eril patolojinin çıkmazı işte bu düğümde belirginleşir. bir ötekinin rüyalarını neden kıskanalım? hayatta gizem ve belirsizlik aylası olmasaydı her şey yapaylaşır ve hatta sanata bile gerek kalmazdı halbuki.

kıskançlık hakikaten bir cehennem...

ayrıca;
    (bkz: la fille coupée en deux /@hanging rock)
    (bkz: les biches /@hanging rock)
    (bkz: nouvelle vague /@hanging rock)
  • çağımızın en büyük sanatçılarından biri olarak gördüğüm stromae'nin yeni şarkısı;

spotify
    canlı performansı*
    video klip*

hem sözleri hem klibiyle bo burnham'ın inside eserini hatırlattı bana.

yalnızlığımızda yalnız değiliz...
  • kişisel bir duygu deneyimini paylaşan bir müzisyenin bir başka insanı ya da daha enteresan bir şekilde çok sayıda insanı onikiden vurabilmesi bence tanrı vergisi bir yetenek. stromae bunu defalarca yapabilmis bir isim ve yine yapmış, sözleriyle ozellikle, ama bütün olarak da cok başarılı bir şarkı.
  • klibi de yayınlanmış olan maestro stromae'nin son eseri stromae - -l'enfer
  • --- spoiler ---

tüm film boyunca kafayı yedik paul gibi, bu kadın aldattı mı şimdi gerçekten diye. yönetmen bu sanrıyı seyirciye de yaşatmak istemişse, cidden çok başarılı olmuş.
    özellikle nelly, filmin başlarında o kadar rahat davranıyor ki canım benim yeme bizi şimdi diyoruz. neymiş dinlenmek istemişmiş, elin herifiyle başbaşa taa ada'lara mı gidersin bunun için?? otelde dinlenseydin ya ablacım.

--- spoiler ---

paul rolündeki françois cluzet'yi bir yerden hatırlıyorum diyecektim ki the intouchables'daki abimizmiş.
  • bir yerlere dokunuyorsa demek ki iki gündür kesintisiz dinlediğim stromae yeni teklisi. dünya gerçekten hassas kalpler için koca bir cehennem.
  • stromae'nin son çıkan multitude isimli albümünün en nadide parçası.

en son ne zaman bir şarkıyı peş peşe dokuz-on defa dinlemiştim hatırlamıyorum.

şaheser. klibiyle daha da şaheser. çok yaşa be adam.
  • çok beğendiğim chabrol filmi.

--- spoiler ---
    nelly ile paul'un evlilikleri gayet iyi ilerlemekteyken paul sekreterine eşinin nerede olduğunu sorar, sekreter de verdiği cevaplarla paul'u şüpheye düşürür. paul nelly'i takibe alır ve paul'un tertemiz delirmesini izleriz.

paul aslında kıskançlıktan delirmiyor, onu delirten şüphe. paul karakteri deliyi çok güzel canladirmis. paul ve nelly doktorun yanındayken paul'un tiradı çok iyiydi. hem kendisi deli hem de kıza deli diyor amk ahahah. delilik bulaşıcıdır, film devam etseydi nelly'nin de kafayı sıyırdığını izlerdik.
    --- spoiler ---
  • stromae'nin son şarkısı.

yalnızlık üzerine ve yalnızlığın getirdiği zorluklarla mücadele etmenin zorlukları üzerine bir şarkıdır. bu sefer de stromae tekil bireyin bir sorunu üzerinden bizi dümdüz etmiştir. multitudes isimli bir albümü çıkacak, albümü çıkınca daha ne iyi işlerle karşılacağımızı merak ediyorum.

sözleri:

j'suis pas tout seul à être tout seul
    ça fait d'jà ça d'moins dans la tête
    et si j'comptais, combien on est
    beaucoup
    tout ce à quoi j'ai d'jà pensé
    dire que plein d'autres y ont d'jà pensé
    mais malgré tout je m'sens tout seul
    du coup

j'ai parfois eu des pensées suicidaires
    et j'en suis peu fier
    on croit parfois que c'est la seule manière de les faire taire
    ces pensées qui nous font vivre un enfer
    ces pensées qui me font vivre un enfer

est-c'qu'y a que moi qui ai la télé
    et la chaîne culpabilité ?
    mais faut bien s'changer les idées
    pas trop quand même
    sinon ça r'part vite dans la tête
    et c'est trop tard pour qu'ça s'arrête
    c'est là qu'j'aimerais tout oublier
    du coup

j'ai parfois eu des pensées suicidaires
    et j'en suis peu fier
    on croit parfois que c'est la seule manière de les faire taire

tu sais j'ai mûrement réfléchi
    et je sais vraiment pas quoi faire de toi
    justement, réfléchir
    c'est bien l'problème avec toi
    tu sais j'ai mûrement réfléchi
    et je sais vraiment pas quoi faire de toi
    justement, réfléchir
    c'est bien l'problème avec toi
  • bir müzik dehasının son şaheseri. klibi, sözleri, melodisi, ritmi, her şeyiyle müthiş etkileyici bir şarkı olmuş. biri bu duygulara tercüman olabilecek bir şarkı yaptığı için de ayrıca mutlu oldum.
hesabın var mı? giriş yap