• 1956 da tutti frutti ile muzik piyasasında fırtına gibi esmiş, elton john gibi bircok insana ilham kaynagı olmus, icinde "tanrı korkusu" barındıran neşeli piyanist.
    bi de eklemek istedim: "awopbopaloobop alop bam boom!"
  • saniyorum ki elvis presley'in cikisini zaruri kilan en muhim isimdir little richard.

yil 1955. little richard tutti frutti kaydini cikartiyor.
    yil 1956. little richard long tall sally'i cikartiyor, ki bu the beatles'lara kadar ulasmis bir eseridir donemin.

elvis cephesini anlatan, seneler once okudugum bir kitaptan aklimda kalanlar ise soyle: elvis cephesinde olaylar henuz baya bir durgun. elvis, kucuk yasindan beri kiliselerde gospel korosunda takila takila sesine hakim olmayi ogrenmis bir genc. kendi cebinden harciyor bir kayit yapip, kayit sirketi ariyor kendine. bir gun bir yapimci, kaydi dinledikten sonra "bunun bir beyaz olduguna inandiramazsiniz" beni diyerek elvis'le tanismak istiyor. ve olaylar gelisiyor.

elvis'in ilk kaydinin arka tarafinda tutti frutti de bulunur. kaydin hit sarkisidir hatta.

elvis'in akabinde alip yurumesindeki faktorler, siyah girtlaga karsi bir beyaz koz olmasi belki de. zira kendisi deep south'un evladi. united states - confederate states ayrimini aklin bir kosesinde barindirip elvis'i dinlediginiz takdirde sunu dusunebilirsiniz: elvis, guneyin beyaz propagandasi araclarindan biriydi.

nitekim elvis o kadar rock'n'roll kasmasina ragmen, grammy'leri hep gospel eserleriyle almistir.

lise zamani cok dinlerdim elvis'i. 50 cd boxset'ini indirmistim. klasor klasor insan gibi ayrilmisti. albumun isminden tut, cikis yilina, icindeki sarkilara kadar hepsini ezbere bilirdim cunku o albumlerin her birini en az 50 kere dinlemisimdir. (o yillarda last.fm kullanmiyor olmama pisman eden bir husus, simdi acip bakardim kayitlarina.)

dixieland'lerini, the american trilogy'lerini, you gave me a mountain'larini, walk a mile ın my shoes'larini dinler; ama arkalarinda yatan anlamlari anlayamazdim o zamanlar.

fakat simdi olaya biraz daha disaridan, ve biraz daha kulturel ve tarihsel bilincle bakinca goruyorum ki, elvis'ten ziyade little richard gibi sanatcilar daha cok saygiyi hakediyorlar.

elvis de buyuk ihtimal bu ici bos durumun farkindaydi. ozel hayatindaki sorunlar da ustune binince artik bikti cevir kazi yanmasin hayattan zamanla.
  • efsane rock n roll parçaları yaptıktan sonra yaşlılığında itici bi görünüme bürünmüş zenci sanatçıdır. short fat fanny*, itsy bitsy spider falan gibi şarkılara ne gerek vardır.
  • o dudak ustunde biraktigi incecik biyik, kabarik saclar, alinmis kaslar... iste boyle bir asian prince gorunumlu zenci abimizdir, ancak cok ama cok iyidir.
  • küçük emrah, küçük onur, küçük ibo gibi şarkıcılarımızın yakından takip ettiği, örnek aldığı sanatçı
  • ac/dc esas elemanı angus young'ın yetişme çağında onu en çok etkileyen şarkı olan keep a knockin'in sahibidir
  • "sorun geminin büyüklüğü değil, dalgaların büyüklüğü." demiştir.
  • özellikle "long tall sally" ve "tutti frutti" şarkılarına bayıldığım eskilerden büyk bir rock'çıdır...

ismini ya da bu şarkıların isimlerini bilmeyenler bile, şarkıları filmlerden falan mutlaka duymuşlardır...

long tall sally'yi şöyle bırakayım:
    https://www.youtube.com/watch?v=effgbc5vcbw

tutti frutti'yi de şöylece bırakayım:
    https://www.youtube.com/watch?v=c_c9q4tuwxi

(bkz: long tall sally)
    (bkz: tutti frutti)
  • ölümü üzen rock'n roll efsanelerinden birisidir.. ruhu şad olsun..
hesabın var mı? giriş yap