• bana mı öyle geliyor yoksa sadece michael olarak bile 1-0 önde mi başlanıyor yarıştığın alan her ne ise...

(bkz: michael jackson)
    (bkz: michael jordan)
    (bkz: michael balton)
    (bkz: michael crawford)
    (bkz: michael buble)
    (bkz: michael bay)
    (bkz: michael crichton)
    (bkz: michael douglas)
    (bkz: michael j. fox)
    (bkz: michael sheen)
    (bkz: michael hutchence)
    (bkz: michael schumacher)
    (bkz: michael phelps)

ve uzar gider...
  • albümdeki breaking news, monster ve büyük bir ihtimalle keep your head up, michael'ın 2007'de bir süre yanlarında kaldığı cascio kardeşler tarafından kaydedilmiş ve varisçilerine / sony music'e ulaştırılmış kayıtlardır.

michael jackson estate ve sony music'in tüm yatıştırıcı açıklamaları "valla michael bu, yeminlen bak, ekmek kuran çarpsın ki, şurdan şuraya gitmek nasip olmasın" şeklindeki duyurularına rağmen, breaking news üzerindeki tartışmalar hala sürmektedir.

genel kanı, şarkının orjinal alt yapısında bir yerlerde michael'ın az çok olduğu (büyük bir ihtimalle %30-40 civarı), sony ve michael jackson estate'in de bu orjinal demoyu alıp, sesi michael'a benzeyen vokalistler getirerek boşlukları doldurmuş oldukları yönündedir. ayrıca, michael'ın "hee hee" "owww" "whoo" gibi bilinen ses efekti örnekleri de eski şarkılardan alınıp, şarkıya copy paste yöntemiyle yedirilmiştir. bir de tabii, ne yaptığımız anlaşılmasın, belki böyle yuttururuz diye, şarkıya sonradan dahil edilen diğer vokalist arkadaşların vokalleri bayağı bir ön plana çıkarılmış, michael'ın sesi geri planda kalmıştır. (tabii yemedik).

şarkıyı dinleyen her insan evladının "bu ne lan? hem michael gibi, hem değil. şurayı michael söylüyor, burayı da başkası söylüyor sanki. çıkamadım ben bu işin içinden. yarabbi sen soktun sen çıkar" diye dellenmesi bu yüzdendir. (ben de bu insan topluluğu içindeyim.)

sonuç olarak sony ve the estate, şarkıyı albümde tutmaya karar vermiş ama resmi siteye yükledikleri mix'i bir kaç kez değiştirerek tekrar tekrar yüklemişler ve şarkı biraz daha "clear" hale gelmiştir. süper olmuştur ya da artık tamamen michael olmuştur demiyorum, dikkat. yalnızca, biraz daha michael'ı andırıyor olmuş. bu sefer, lead vocal'de bangır bangır bağıran taklitçi arkadaşın sesini azıcık kısmışlar da rahmetlinin sesini azıcık daha duyabiliyoruz çok şükür.

breaking news'ta durum böyle olunca, tüm gözler monster'a ve (büyük bir ihtimalle) yine cascio şarkısı olduğu söylenen keep your head up'a çevrilmiş durumda. monster'ın youtube'a sızan bir kaç saniyelik kısmı da pek iç açıcı değildi açıkçası. yeni bir breaking news vakası daha geliyor gibi.

zaten michael'ın ailesi ve yeğenleri de (ki kendileri bir zamanların boyband vari grubu 3t olurlar) bu üç şarkıya karşı çıkmakta ve albümün geri kalanını %100 desteklediklerini bildirmektedirler. sony ise inatla bu üç şarkı albümde kalacak diye münasip bir yerini yırtmaktadır. nedendir bilinmez. cascio'lar bunları şantaj mı yapıyorlar, bizim şarkıları albüme koymazsanız sony headquarter'ını benzin döker ateşe veririz mi diyorlar, çözemedim.

bence işin en komik tarafı, 50 cent'in "ulan michael jackson'la aynı şarkıdayım, heyoo" derken, %30 michael - %60-70 bir taklitçi ile düet yapacak olmasıdır. adamcağızı uyardılar mı acaba?

ayrıca bir de "the way you love me" olarak geçen şarkının, the ultimate collection'da daha önce yayınlanmış "the way you love me" mi olduğu tartışması da sürmektedir. eğer öyleyse, niye tekrar bu şarkı albüme konulmuştur? eh onu da bilemiyoruz. sony'nin hikmetinden sual olunmuyor.

ilk single, hold my hand olacak. single olarak, 2008 yılından beri youtube'dan indirip indirip dinlediğimiz bir şarkıyı sunmalarına diyecek bir şey bulamıyorum. bu versiyonda michael'ın vokalleri daha etkili olacakmış gerçi. hem en azından bu vokaller yüzde yüz michael'a ait, en azından onu biliyoruz.

bu kadar dırdır ettin, kafa şişirdin, sonuç ne, almayacan mı albümü diyecekler için, henüz kararsız olduğumu söyleyebilirim. sony'e bu attıkları kazık sonrası para kazandırmak düşüncesi midemi bulandırsa da, söz konusu olan michael. kendimi "hayır" diye programlasam da, sanki 13 aralık günü, kendimi tıpış tıpış cd reyonunun önünde bulacağım gibi geliyor.
  • tartışmalı cascio şarkıları "monster" "breaking news" ve "keep your head up"ta kullanılan vokalist jason malachi midir, yüzde yüz emin değilim. (gerçi çok benziyor.) emin olduğum tek şey, bu üç şarkıda da michael'ın ya hiç olmadığı ya da varla yok arası olduğu.

özellikle monster ve keep your head up üzerinde çok çalışılmış, vokali michael'a benzetmek için yüz takla attırılmış, efektler eklenmiş, michael'ın pek fanatik bir hayranı olmayan, ara sıra dinleyen ya da sadece hitlerini bilen kitle bu sayede yapılan üç kağıdın farkına bile varmayacaktır. gösterilen çabayı takdir ediyorum, maşallah çok uğraşmışlar ama aptal yerine konmayı da hazmedemiyorum.

işin acı tarafı, yurtdışında (ve türkiye'de de) büyük bir hayran kitlesinin "aaaa sony hiç yapar mı öyle şey? koskoca sony ya da michael jackson estate neden fake vokal koysun albüme" diyerek, bu üç şarkının %100 michael olduğunu düşünmesi ve albüm için çok heyecanlanması.

bundan da acı olanı ise, "ya olsun, fake de olsa, sadece 3 şarkı canım, ne farkeder ki, önemli olan albümün çıkması, ben yine de alacağım albümü" diyen fanlar.

evet hepimiz alalım bence. alalım ki, sony bir sonraki albümde daha da büyük bir kazık atsın bize. daha sürüyle cascio şarkısı var ne de olsa. bunları yutan, onları da haydi haydi yutar. sony de senelerce "işte yüzde yüz michael vokali" diye o şarkıları albüm yapıp yapıp, bizlere satar. michael da mezarında ters döner.

albümün geri kalanına gelince, hollywood tonight kesinlikle ikinci single olmalı. behind the mask, another day, best of joy, the way you love me 2010, hold my hand, much too soon....hepsi çok iyi. ancak tabii, iki şarkı thriller döneminden, bir şarkı (best of joy) 2009'dan, iki şarkı invincible zamanından, bir şarkı da 2007'den olunca albümde bir tema/bir bütünlük yok. ama bunun için sony'i ya da the estate'i suçlamamak lazım. fake şarkılar konusunda feci sıçtıklarını kimse inkar edemez ama diğer şarkılar için ellerinde olanları farklı dönemlerden de olsalar bir şekilde değerlendirmek zorundalar. bu konuda çok da kötü bir iş çıkardıklarını düşünmüyorum.
  • altyazısı çevirip divxplanet'e yüklediğim filmdir. http://divxplanet.com/sub/s/248106/michael.html adresinden indirebilirsiniz.
  • 14 aralık'ta çıkacak yeni michael jackson albümü. artwork'ü resmi facebook sayfasında yayınlanmıştır:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/…_5322344_8204199_n.jpg

http://breakingnews.michaeljackson.com/…elease.html
  • anlami "kim el gibi olabilir" imis, babil inanclarina gore bastanri "el" her aksam gorkemli bi sekilde ortaya cikan parlak yildiz venus'u kiskandigi icin intikam olarak onu her sabah oldurme yolunu secmis ve bu gorevi de michaela vermis..
  • blurun 'modern life is rubbish'inde, sanirim 'miss america' diye bi sarkinin basinda adamin (damon albarn olmasi muhtemel) 'maykiiiiiiiiiiil' diye bagirmasini hatirlatan isim.. bi de michael jackson geliyo aklima, peng saolsun :)
  • hayranların, youtube'da jason malachi şarkıları ve 3 adet cascio şarkısı arasında yaptığı karşılaştırmalar:

http://www.youtube.com/…_ts&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/…36&v=stmv8h260-o&feature=iv

artık daha ne denir bilmiyorum. sony'e bravo. milli vanilli skandalından sonra, tarihin en büyük müzik skandallarından birine göz göre imza atıyorlar.
  • roswell dizisinde uzaylı çocuklardan karizmatik olanının dizideki adı
    (bkz: roswell)(bkz: michael guerin)
  • modern zamanlarin en unlu ismi.

(bkz: michael jackson)
    (bkz: michael jordan)
    (bkz: michael johnson)
    (bkz: michael schumacher)
    (bkz: michael phelps)
hesabın var mı? giriş yap