• 1950'lerden gunumuze yuzlerce kayit birakmistir geride. cok sahane caz metodlari vardir (hem muzik kitabi, hem de teknik babinda). kendisi basli basina bir caz okulu olan buyuk ustad duke ellington bile kendisi icin "maharaja of the keyboard" buyurmustur. count basie "oscar peterson plays the best ivory box i've ever heard" demistir, ki bu da ne muazzam bir onurdur. bazen yilda 4-5 album yapan (oha) buyuk usta dile kolay, sekiz adet de grammy kazanmistir.

cazin bir milestone'u* daha eksilmistir. uzuntumuz tarifsiz...

http://www.sfgate.com/…c/a/2007/12/25/mnvju4dp4.dtl
  • bir arkadaşı tam teşkilatlı yeni bir stüdyo kurmuş, oscar peterson'ı da davet etmiş. bu manyak amcamız da tutmuş bir kalıp peyniri stüdyodaki ısıtma sisteminin arkasına koymuş. tabii üç gün sonra stüdyo felaket kokmaya başlamış. ara tara, her yere bakmışlar ama kokunun nerden geldiğini bulamamışlar. en son bütün stüdyoyu boşaltıp duvarları yıkmaya girişeceklermiş ki bir hafta sonra oscar peterson aramış, ben peynir koydum hahahhaha diye.

böyle de ilginç bir abimizmiş.
  • sağlam piyano tekniği, sağlam cümleler.
  • 4 gun sonra konserine gidecegim piyanist
  • esprili de rahmetli...

iki elin de melodiyi çaldığı durumları konuşurlarken "ilk denememde yapamamıştım" diyor: https://www.facebook.com/photo.php?v=408987943918
  • baba zenci piyanist. kanadali.
  • "some people try to get very philosophocal and cerebral about what they're trying to say with jazz. you don't need any prologues,you just play." sözlerini sarf etmiş caz üstadı.

erich fromm'un 'sahip olmak ya da olmak' kitabında ufak gezintiler yaptıktan kısa bir süre sonra bu sözlere denk gelmem, rastlantısal süreçlere bağlı gelişen olguların keyfini bir kez daha tattırdı bana.
  • 15 ağustos 1925 montreal-kanada doğumlu besteci, piyanist, gelmiş geçmiş en müthiş jazzcılardan.
    çocukluğunda babası tarafından trompete ve piyanoya yönlendirilip, yine babası tarafından eğitilmiştir ancak yedi yaşında geçirdiği tüberküloz yüzünden biraz da mecburen trompeti bırakıp piyanoya yoğunlaşıp geleceğini hazırlamıştır bir bakıma.
    15 ağustos 2005 gününde 80 doğum gününde diana krall toronto'da kendilerine happy birthday şarkısını söylemiştir.
  • stan getz ile yaptığı albüm saatlerce bıkmadan dinlenilesiymiş meğer.
  • bunlar arka arkaya ölünce içimi bir ümitsizlik kaplıyor. lütfen daha seyrek ölünsün. beste de yapamıyorum ki..
    (bkz: karlheinz stockhausen)
hesabın var mı? giriş yap