• jack nicholson, one flew over cuckoo's nest için bir psikiyatri koğuşunda yaşamış, gerçek hastalarla ve grup terapilerine katılarak. hatta filmin bazı kısımları ondan habersiz olarak bu sıralarda kaydedilmiş. oscar aldı.

billy bob thornton, sling blade'de canlandırdığı karl'ın efsane olmuş imajı için çalışırken, ayakkabısının içine cam parçaları koymuş, acıdan dolayı yere tam olarak basamasa da yürümek zorunda. böylece neredeyse filmle birlikte hatırlanan karakterin o ayağını sürüyerek yürüyüşü ortaya çıkmış. oscar adayı oldu.

val kilmer, akademi denen sikik kalabalığın araları bozuk diye yok saydığı oliver stone'un the doors filmindeki rolüne hazırlanırken 50 the doors şarkısı ezberlemesinin yanında, gün içinde de morrison'un kıyafetlerini giyerek dolaşmış, mekânlarda takılmış. morrison'un ve grubun hikayesini kavramak için, filmin yapımcısı ve grubun her nanesini bilen bir danışmanla günlerce günlerce sohbet etmiş, öyle ki jim morrison'u kendisinden bile daha iyi tanır hale geldiğini söylüyorlar. jim morrison'un sesine o kadar çalışmış ki the doors grubundan kalan üyeler bile şarkı söyleyenin jim morrison mu val kilmer mı olduğunu ayırt edemiyorlarmış. stüdyo kaydıyla test etmişler tahminleri yüzde 80 oranında yanlışmış. oscar falan yok.

man on the moon filminde canım ciğerim andy kaufman'ı canlandıran jim carrey'nin o rolün altından nasıl kalktığını ve nasıl, bir ailenin kaybettiği oğlunun ruhuna büründüğünü görmek içinse jim & andy* belgeselini ağzınız açık izlemeniz yeterli. carrey, oscar almadı tabii ki.

başka örnekler de var ama neyse. çağ özensiz, aceleci, ucuz ve iteleme postişin çağı olduğundan, rami malek ve yer aldığı film görünümlü formül akışı beyinleri eritilmiş cahil ve likeleyıcı nesil tarafından beğeniliyor elbette.

bakalım rami malek ne yapmış?

queen'in fanları tarafından çekilmiş vidyolarını izlemiş. çalıştığı diyalekt koçu ve koreograf demiş ki, "git biraz jimi hendrix, david bowie ve liza minelli izle, freddie onlardan da esinlenmişti..." onları da izlemiş. koçla da biraz takılmış. şarkı söyleme ve piyano dersleri almış ama filmde şarkı söylememiş, piyano çalmamış, olsun. en sonunda da bi diş takmışlar ağzına "awlright" demiş, herkesin hoşuna gitmiş.

böylesine ikonik bir karakteri, öldüğünde yakınımız ölmüş gibi hissettiğimiz bir efsaneyi saçını uzatmaya bile zahmet etmeden, emanet bir perukla film boyunca karikatür haline getirip gerzek gerzek ortalıkta dolaşarak ruhsuzca taklit eden malek'e ise oscar verdiler. verdiniz. birileri de orada burada pirfırmıns falan yazıyorlar işte.

şimdi... önce yukarıdaki oyunculara bak -metot oyunculuğu konusunu da inceleyebilirsin mesela- sonra da "rami malek'in performansı iyiydi yeaa..." gibi zevksiz bi cümle kurmadan önce lütfen siktir git, kendini klozete at ve sifonu çek.
  • --- hadsiz entry ---

bence kendisinden efsane bir freddie mercury performansı izleyeceğiz ve buraya "pörtlek göz" yazan herkes entrylerinin altına "özür dilerim rami abi bokunu yiyim bizi affet" diye edit ekleyecek.
    arkadaşım ben anlamıyorum bir oyuncunun yaşayan ya da yaşamış bir figürü canlandıracak olması için en ince detayına kadar benzemesine niye bu kadar takılır. adamlar istese teknoloji ile bunun üstesinden çok rahat gelirler ama gerek yok. sen orada oyuncunun o karakteri benimsemesine, mimiklerine, aslının beden diline bürünme derecesine bakacaksın. o adam balmumu heykeli değil, oyuncu.

--- `hadsiz entry bitti. böyle de kendini bilen bir insanım` ---
  • destan yazmış amk. filmin belli bir dakikasından sonra freddie mercury'yi, freddie mercury canlandırıyor sandım hatta. unutmuşum tamamen bu adamın canlandırdığını.

tipi benzediği için değil. en ufak mimiklerinden, yürüyüşüne kadar her şeyiyle birebir canlandırdığı için.

ben 10 yıldır falan oscar'ı bu kadar hakeden başka performans görmedim.
  • aşırı derecede gerçekçi anksiyete hastası rolü yapabilen oyuncu.
  • oyuncunun benzerliğinden ziyade karaktere ne kadar girdiği önemlidir. rami o kadar girmiş ki live aid bölümünde ben freddieyi izledim. çok erken ama oscar gelir gibi sanki
    (bkz: bohemian rhapsody)
  • bryan singer'ın instagram hesabından duyurduğu üzere freddie mercury'i canlandıracak aktör.

artık kendisi bir aktörün görüp görebileceği en büyük sınava tabidir. başarılar.
  • bir mr. robot hayranı olarak bohemian rhapsody'yi izlemeden önce epey endişelenmiştim çünkü rami'nin (kankam olur kendisi) fena halde karakteristik bir yüzü var ve filmi izlerken mr. robot'u göreceğimi sandım.

yok abi, alakası yok. dişlerden falan değil, basbayağı freddie mercury'yi izletmeyi başardı rami malek. freddie mercury gibi (yine çok karakteristik özellikleri olan) bir efsaneyi öylesine iyi içselleştirmiş ve canlandırmış ki, filmin başında biraz şüpheyle yaklaşsanız da filmin sonunda (live aid) gözleriniz dolduğunda freddie mercury'yi oynayan rami malek'i izlediğinizi fark etmiyorsunuz, freddie mercury'yi izliyorsunuz.

oscar adaylığı rami'ciğime yakışır inşallah. (alır mı bilemem, ama aday olmalı.)
  • bohemian rhapsody'deki oyunculuk performansı müthiş olan aktör.

freddie mercury rolünün hakkını vermiş. alkışlanası.
  • çok sevdiğim ve gerçekten de başarılı bir oyuncu. bok atan tiplere baktığımda yaşıtları olduğunu görüyorum hep. evrimsel biyolojiye gayet uygun tavırlar bunlar sorun yok.

film sonrası editi: oscar almayı fazlasıyla hakediyor. ancak en iyi erkek oyuncu oscarının her yıl olduğu gibi bu yıl da hiç tahmin etmediğim, listedeki en kötü performansa gitmesinden korkuyorum.

çok sonra editi: neyse ki en iyi performansa gitti *
  • oscarı versinler ve bi on yıl kadar en iyi erkek oyuncu kategorisini kapatsınlar. fredyy muhteşem performans. milyon defa alkış
hesabın var mı? giriş yap