• --- spoiler ---

bullynin mumu yatsıya kadar yanar temalı gerilim filmi.

yıllarca lisede çoluğa çocuğa zorbalık et kötü davran, iş hayatında da bu huyunu devam ettir terfi etmek için rakiplerinin ismini karalamaya çalış, millete e posta gönder. en sonunda işte böyle hem eşinden hem işinden olursun, diyor film adeta.

biraz fazla ahlaki doğruculuk filmde bana göre. zira bu tarz hikayeler anca filmlerde olur. gerçek hayatta bu tarz kişiler yaptıklarının bedelini maalesef ki ödemeden bu dünyadan göçüp gider. bu bağlamda filmin hikayesinin gerçekçilikten de bir nebze uzak olduğunu söyleyebiliriz.

filmin finalindeki ' bebeğin benden değil... şaka yaptııım, benden... yok yok benden değil, ama olabilir de bilemiyorum' geyiği ise dna testinin olmadığı bir evrende işe yarayabilirmiş. ya da senarist yönetmen oyuncu joel edgerton kötü saç ve top sakal imajının etkisiyle bu ayrıntıyı atlamış olabilir.

--- spoiler ---
  • manidar bir intikam hikayesi.

filmin başından itibaren sonunu kestiremeyişimiz, kurgunun çok iyi yapıldığını gösteriyor. yavaş ve sakin ilerleyen temposu, insanları gerçekten hiçbir zaman tam olarak tanıyamayacağımız algısı çok iyi hissettirilmiş. iftiraya kurban gitmiş olmak ve iftira attığına bile pişman olmayan birini izlemek yeterince rahatsız ediciydi bence. çünkü filmde de gerçek hayatta da "hak yerini bulsun!" isteriz içten içe. ve bu film güzel bir "gerçeği bilme ama konuşamama" cezası içeren bir hikaye.
  • başrolünde xabi alonso'nun oynadığı film.
  • çok net hatırlayamamakla birlikte bu filmle ilgili aklımda en net şu olay kalmıştır. çok zekice..

--- spoiler ---
    araba tamircisi, sorunlu eleman babasından nefret eder. rüyalarında hala o "mavi elmas"ı gördüğünü söyler, "beni babam mahvetti" türü şeyler sürekli. biz de babası bu çocuğa ne yapmış bir türlü anlamayız. ama babasını yaktığı sahnenin son karesinde kamera babanın göbeğine zoom yapar. işte o esnada adamın göbek deliğinin altında mavi bir elmas dövmesinin olduğunu görürüz. korkunç!
    --- spoiler ---
  • funny games esintisi ile başlayıp sonradan şerit değiştiren 2015 yapımı film.

--- spoiler ---

sinir bozucu olan takipçi arkadaşın tavırları değildi bence. en azından bir yere kadar değildi. ben, çiftin takıntılı arkadaşa bir daha görüşmemek istediklerini açıklama zorunluluğunu hissettikleri an ve sonrasında gerildim daha çok. karşıda çok saf ve kırılgan bir karakter var (başlarda karakterin hep zayıf ve kaybeden yönü ön plandaydı.) ve senin bir şekilde o konuşmayı yapman gerek. söze nasıl girilir? ne kadar kibar olunabilir? karşıdaki bu konuşmadan ne derece hasar görür? bu sorular dolanıp durdu benim kafamda. o çift ile empati kurdum ikide bir. bence film, o konuşmadan sonra daha tahmin edilebilir ve aşina bir hale büründü. yine de filmin genelinde gizem dozu iyiydi.

--- spoiler ---.

merak duygusunu olabildiğince uzun süre diri tutabiliyor film. ben şahsen sıkılmadan izledim.
  • son zamanlarda izlediğim en güzel senaryoya sahip film. ilk başlarda biraz eksik başlıyor ama sırf finali bile izlememe değdi. sonu sürprizli film severlere tavsiye ederim. ayrıca kadın başrolün oyunculuğunu, bizim türk oyuncular oyunculuk belgeseli niyetine izleyebilirler.
  • 2015 yapımı joel edgerton tarafından yönetilen film için konuşmak gerekirse.

öncelikle filme biraz önyargılı yaklaştım çünkü kapıya gelen süprizli kutu senaryo yazımı eğitimlerinde verilen temel egzersizlerden biridir. normal giden yaşamın bir değişkenle kırılmasına sebep olmak klasik anlatının gereklerinden. neyse ki filmin kurgusu bu kadar basit değil. filmin tükçe başlığı biraz daha fikir veriyor bize aslında "geçmişten gelen"

ilk uzun metrajı olmasına rağmen yönetmen eli yüzü düzgün bir film çıkarmış. gerilim dozu fena değil.

--- spoiler ---
    açılışı kusursuz görünen bir çiftle yapıyoruz mutlu, başarılı ve zengin. hem de yeni ve güzel evlerini geziyorlar. bu yaşantı geçmişten gelen tekinsiz bir adamla kırılırken hem çiftin yaraları hem de adamın geçmişindeki defoları ortaya çıkıyor.

temel korkularımız olan konut dokunulmazlığının ve vücut dokunulmazlığının ihlali konuları her zaman korku sinemasının konusu olmaya devam edecek bu filmde bunu şok olgusu olarak kullanarak finali yaptı.

daha sağlamı için (bkz: rosemary's baby)

--- spoiler ---
  • gayet başarılı ve gerilim düzeyi oldukça iyi ayarlanmış film.
    spoiler gibi olmasın da şahsen mientras duermes 'a benzettim.
  • joel edgerton'un ilk yönetmenlik deneyimidir.
    evet. senaryo da kendisine aitmiş. ciddi manada 10 numara olmuş bir film.

ben ayrıca oyuncuların çok iyi olmalarına taktım. ciddi manada göz dolduruyorlar.

misal, rebeccal hall her hali ile filmde göz dolduruyor. jason bateman hakeza aynı şekilde.. son sahneler özellikle bu adamın yüzüne dikkatle bakarak izlenmeli. o nasıl rolün içinde eriyip gitmektir öyle..?! pes dedim.

joel edgerton'a hiç girmeyeceğim çünkü kendisi senaryo ile zaten aşmış, gitmiş.

ara ara filmin içine sos misali konan jump scare'ler olsun, edgerton'ın silik ve kendi halindeki halleri olsun (top sakal tercihi enfes olmuş), öyle güzel harmanlanıp verilmiş ki izleyiciye, kişi izlerken filmi asla ama asla sıkılmıyor..
    ben sevdim the gift'i.

bu arada;

"iyi insanlar iyiliği hak ederler..."
  • katie holmes'ün memelerini ve keanu reeves'in ilk defa rol yapabildiğini görebileceğiniz gerilim filmi. pısırık medyum rolünde cate blanchett ve kafayı sıyırmış ancak özünde iyi bir insan olduğu ortaya çıkan kasaba delisi rolünde gözüken giovanni ribisi'nin performansları da oldukça başarılıdır.
hesabın var mı? giriş yap