• izlerken korkuyorum ama deli gibi de merak ediyorum nereye gidecek olaylar diye. en iyisi 144p izlemek olacak sanırım.

korku filmi olmasına ragmen drama ağırlıklı gidilmiş. karakterler müthiş.

edit : 6. bölümdeyim. bu dizinin 2. sezonu çıkarsa kesin çöptur. çünkü bundan daha iyisi cekilemez hacı.

korku filmi izlemekten nefret eden ( geriyor ) ben bile bazen gördükleri şeylere bakarak vurma gereksinimi hissettim. halbuki ekrana bile bakamam normalde. olaya çok fazla dahil olduğumu hissediyorum. kamera açıları bunda çok etkili sanırım.
  • korkunçlu kız lulu wilson’ın yine işbaşında olduğu gorkunç nepfilik dizi şeysi. aile tam bir manyak çıktı rıza father.

kesinlikle karanlıkta, kulaklıkla, tek başınızalıkla izleyinizlikle.
  • çiftlerin çoğunda birinin siyahi, birinin beyaz olduğunu farkettiğim netflix dizisi. özel bir sebebi var mı bilmiyorum.

yalnız 5'inci ve 6'ncı bölümler o kadar övülmüştü ki, gerçekten de bu kadar iyi olacağını tahmin etmiyordum. 5'inci bölümde nell'in başına gelenlerin bu kadar zekice bir kurguyla birbirine bağlanması aklımı aldı. bölüm bitince ekrana bakakaldım. 6'ncı bölümde de ilk 25 dakika kesintisiz çekilen sahneler resmen ustalık eseri. hele ki çocuk oyuncular bu işin altından nasıl kalkmış, anlamak güç.

imdb puanı 9.1 olan dizinin çok geniş kitlelere yayılacağını umuyorum.
  • yine

bi tarafım "ne kadar dandik bi diziye benziyor, afişe, oyunculara bak, hem de netflix yapımı, hiç bulaşmayayım." önyargılarıyla boğuşurken diğer tarafım izlemem konusunda ısrar ediyordu. 15 dakika içerisinde beğenmezsem, youtube'un rezalet korku/gerilim fragmanları arasından seçim yapmak zorunda kalacaktım. beni, butonluk derdimden kurtardığı için öncelikle teşekkür ediyorum diziye.

battaniyenin içinde, kulaklığım takılı halde, osura osura izledim*. ne kadar övülse azdır, imkanım olsa bir posta daha övmek isterdim. evet, imkanım var ve bir posta daha öveceğim.

evvela, dizinin ara geçişleri muazzam, kurgu mükemmel, çocuk karakterler ve onların diyalogları sırıtmıyor, bizden çıka çıka emir berke zincidi çıkıyor, malum. "korkunçlu, hayaletli ev" beklerken karşılaştığınız şey aile dramı. onların arasındaki kavgaya bir şekilde dahilmişsiniz gibi hissettirmişler. ben neden elalemin kavgasına dahil ediliyorum? sizin tartışmanızın ucu neden bana dokunuyor? "gözlerimin içi yanıyor, allam noluyor" diye aynaya bakayım dedim, meğer ağlıyormuşum ajsjdd.

ecinnili hikayesinin altında yatan çocukluk travmalarının işlenişi ve olayların her bir karakterin bakış açısından ayrı ayrı anlatılmasıyla, kime hak vereceğimi bilemedim. basit jump scare'ler kullanarak saniyelik gerilimler yaratabilirlerdi, ancak uzun planlar ve diyaloglar tercih ederek, dizinin başından sonuna yayılan gerilim unsurunu canlı tutabilmişler.

gideyim de imdb puanı 2.5'tan yukarı çıkamamış filmlere sarayım. bu kadar kalite bana yeter.
  • the conjuring'e benzeyen dizi.sadece 3 bölüm izledim.*
  • 4. bölümden sonraki bölümlerini karanlıkta izlemenizi tavsiye etmediğim dizi. son bölümüyle de hafiften ağlatmış olabilir beni.

klişe korku ögeleri konuya o kadar iyi yedirilmiş ki kesinlikle sıradan bir korku filmi/dizisiyle kıyaslanamaz.
  • --- spoiler ---

skyler white ile kapışacak kadar oruspu bir karaktere ev sahipliği yapan güzel dizi.

(bkz: shirley crain)

--- spoiler ---
  • üst edit: o nasıl bir 5. bölümdü arkadaş. bu dizi tarihe adını altın harflerle yazdıracaktır. sahneler ve mekanlar bu kadar mı güzel tasvir edilir. detaylar bu kadar güzel mi seyirciye sunulur. diziyi dikkatle ve kulaklıkla izleyin, çok ince detaylar mevcut spoiler vermiycem kendiniz bulun efenim...

bir efsane doğuyor dediğim dizidir.

ispanyol-fransız yapım olan erremantari isimli korku filmi ile bunun arasında gidip geldim ancak iyi ki de bu gece için bunu seçmişim!

ilk bölümü az önce bitirdim, daha devam etme isteğim var ancak yarın iş güç de var. şu an aradalık yaşıyorum. bu tarz diziler de gece izlenir gündüz tadı çıkmaz. hele ki şu an gecenin bir yarısı ve derin sessizlik içinde en ufak bir çıtırtıda sağa sola bakarken bu dizi resmen pekiştireç.

daha farklı bir senaryo beklerken çok çok daha farklı bir senaryo ile karşılaştım. başlayıp başlamamakta tereddüt etmiştim ancak tereddüt eden beynimi s.keyim!

evet millet, sanırım ve bozmazsa bir efsanenin doğuşuna tanıklık ediyoruz...

özetle; bu sefer puan muan vermeyeceğim geceyarımı şenlendiren sağlam bir dizi ile karşı karşıyayım. izleyin, tavsiye edin...
  • klişeleri altüst etmiş çok güzel sahneleriyle, başta nell'inki olmak üzere (victoria pedretti) efsane oyunculuklarla, bugüne kadar izlediğim en güzel gerilim dizisi.
    9,0/10

bu yapımdan sonra mike flanagan sıçarken story atsa izlerim.

tavsiye:
    izlemek için gece 12'yi bekleyin.
    çekin üstünüze örtüyü, patlatın mısırı, alın içeceğinizi ve tamamen kafanız boş bir şekilde izleyin.
    kolay gelmiyor böyle kaliteli gerilim dizileri.

--- spoiler ---

6. bölümün başında tek seferde çekilmiş yaklaşık 15 dakikalık bir funeral house sahnesi var ya, sürekli bir beklenti doğuruyor, sürekli geriyor. çok keyif veriyor izlerken.

gözler sürekli arkaplanda bir şeyler olacakmış gibi bakıyor, bazen karşılığını çok güzel alıyorsun bazense hüsran ama o gerilim sana yetiyor. güzel yönlerinden biri de bu bu dizinin.
    --- spoiler ---
  • diziyi izledim ve aklımda tek bir soru var: 5 çocuk yapmış bir kadın nasıl bu kadar fit olabilir?
hesabın var mı? giriş yap