• izledikten sonra "vay be.. hayatımın son 1 yılını dizi yapmışlar ve izliyorum." dediğim dizi. özellikle ebeveynliğe hazırlananlar için adeta el kitabı. "onlar yabancı biz türküz yeea" demeyin, birebir yaşayacağınız hayatın tezahürü var burada.
  • çocuğum yok, yapmayı düşünmüyorum. yeğenlerim var ama benden uzakta büyüdüler, arkadaşlarımın çocukları da keza. bir günde bütün bölümleri izledim, doyamadım. bilmiyorum niye bu kadar sevdim. belki her kadının anne olmak için yaratılmadığını tatlış tatlış anlattığından. belki regl'e hazırlıksız yakalanan bir kadının iç çamaşırını ya da çantasından çıkan eski tamponunu, yani doğalını, açık açık gösterebildiğinden. belki de o minnoş aksanlarından (ay hayt yuuu), bilemiyorum. naif ve bir o kadar da keyifli bir dizi. ısrarla tavsiye edilir.
  • güzel oyuncu (bkz: alison bell)'in hayat verdiği audrey karakteri ve gittiği anneliğe adaptasyon grubunun diğer üyeleri üzerinden annelik, ebeveynlik, bebek sahibi olmak, aile, ilişkiler, evlilik, cinsel yaşam, sosyal hayat gibi pek çok konuyu sorgulayan hoş netflix dizisi.

--- spoiler ---

çalışan ve kendi ayakları üzerinde durabilen modern dünya kadını için anneliğin ne denli güç bir kavram olduğunu şahane bir şekilde gözler önüne seriyor. izlerken dehşete kapıldım ve ebeveyn olma kararının özelinde anneliğin ne denli çılgın ve mühim bir karar olduğunu bir defa daha fark etmiş oldum. doğum kontrol yöntemi gibi dizi yapmışlar, sağ olsunlar.

çocuğu emzirmek, gün içerisinde kendi memelerini sağmak, kendi sütünü dolapta biriktirmek ve bakkala gitmeyi üşenip yaptığın yemekte kendi sütünü kullanmak, çocuğun uyku düzenini sağlamak, uykusuzluktan geberirken dahi yerine getirilmesi gereken sorumluluklar, doğum sonrası vücudun yaşadığı akıl almaz zorluklar, kendi bedenine yabancılaşmak, alınıp verilemeyen kilolar, normal doğum sonrası çişini tutamamak ve vajinanın deforme olması, sezaryen sonrası yaranın iyileşme sürecinin uzunluğu, doğum sonrası seksten soğuma ve hatta hayattan soğuma, seksi istesen bile vücudunun buna izin vermemesi, eşin başta olmak üzere hayatındaki herkesin yarattığı zorluklar, anlayışsızlıklar, düşüncesizlikler ve hoşgörüler, diğer annelerle kendini kıyaslama ve başkaları tarafından kıyaslanma, her iki partnerin ebeveynlerinin yarattığı sıkıntılar, jenerasyon uyuşmazlıkları, süte karışacağı için içki içememek, çocuğunu bırakacak kimse bulamamak, tüm sosyal ortamlardan geri kalmak, aklın durması ve düşünce kabiliyetini bir noktaya kadar yitirmek ve daha sayamayacağım bir dünya korkunç şey...

anneler, babalar, kardeşler, anne olmayı düşünen kadınlar, anne olmayı düşünmeyen kadınlar, çocuk sahibi olmak isteyen erkekler, çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler, çocukla işi olmayan sıradan çiftler, evlilik arifesindekiler, dost hayatı yaşayıp asla evlenmeyi düşünmeyenler ve bilumum herkes bu diziyi izlemeli. insanın anlayış ve empati seviyesine ciddi katkı sağlıyor.

--- spoiler ---
  • şu anda tüp bebek deneme aşamasında olanlar için oldukça korkutucu bir dizi olmuş. (bkz: tüp bebek) anneliğin herkesin anlattığı gibi “mucize/mükemmel/anlatılmaz yaşanır/bir gülüyor bütün çektiklerini unutuyorsun” olmadığını gerçekçi ve bir yandan da komik anlatmış. bence her anne bu aşamaları atlatırken yanlız olmadığını anlayabilmesi için mutlaka izlemeli.

edit: bunları yazarken hamile bile değildim, evet annelik çok zor, sabır zorlayıcı resmen hem fiziksel hem psikolojik olarak tükenme noktasına geliyorsun ama gerçekten “bir gülüyor bütün çektiklerini unutuyorsun” :)
    umarım her isteyen anne/baba olma şansına erişir.
  • audrey`in bebeginin aglamasindan dolayi zirt pirt uykusunun bölünmesini izlerken bebegimin aglamasi ve zirt pirt diziye ara vermek...

simdi gündüz asamadigim camasirlari asip uyumayi planliyorum

annelikten selamlar
  • bazı hisler, duygular ne kadar da evrensel. melbourne ya da istanbul'da yaşıyor olmanız fark etmiyor. izledikçe bizdeki toksik türk aile yapısı nedeniyle o süreci yapayalnız atlatmış olmama şükrediyorum /\ survivor diyince de ben yani :)
    muhteşem bir dizi, imdb 7.5 olsa da benim için 8.5'u zorlar.
  • neden bebek yapmamalıyız bize bunu anlatmak icin adamlar baya baya dizi yapmışlar.

ilk bölümünü izlerken cok eğlendim yani obur yandan haline üzülüyorsunuz kadının ve bir kac yıl icinde bunu yasama ihtimallinizin olduğunu farkediyorsunuz kahkaha tam patlamıyor boyle kısılıyor ses yavas yavas.
  • bu diziyi izlerken sürekli gözlerimde yaş dudaklarımda gülümseme var, annelik de böyle birşey, kesinlikle manyaklik hali, dizi de yansitilanlarin hiçbiri abartı değil, bizzat tecrübe etmiş bulunmaktayım ama herşeye rağmen annelik çok güzel, yine olsa yine yaparım; dedim ya manyaklik işte...
  • çocuksuz bekarların; yeni bebek sahibi olan arkadaşlarının iç dünyasını anlamasını sağlayan, kasvetli günlerinizi biraz olsun eğlenceli hale getiren netflix dizisi.
    --- spoiler ---

audrey nin haline bir yandan üzülürken bir yandan gülüyorsunuz. başka bir yandan da o hale düşmemek için dualar ediyorsunuz.
    --- spoiler ---
  • gelecekte çocuk planınız varsa izlememeniz gereken dizi çünkü ilk sezon boyunca annenin içten mutlu olduğu tek bir an görmedim. tamam annelik aşırı yorucu, stresli vs de hiç mi mutlu olmadın be kadın? üstelik uyku eğitimi verirken bebeğin ağlamalarına izin verdikleri hatta kulaklıkla uyudukları sahne beni benden aldı resmen işkence ettiler bebeğe. ona rağmen de uykusuzluktan dert yanıyor zaten ilk 3-4 ay düzenli uyku bekleyemessin çocuktan bunu bilerek bu işe kalkışman gerekiyor. bir de bebeği pusetiyle sepet gibi taşıyor, her yere götürüyor çocuğun gıkı çıkmıyor cidden bizim çocuklarda mı bir şey var anlamadım*
    annenin tüm yaşadığı olumsuzlukları anlıyorum ama ilk bikaç ay sanki bunlardan (sosyalleşememek vs) şikayet etmek için çok erken sonuçta hayatına yeni bir insan katılıyor 2 ay sonra birden eski yaşantına dönemessin.
    ayrıca keşke bizde de annelik grupları bu kadar yaygın olsa diye düşündürttü bana. kendi yaşadıklarının başkalarının da yaşıyor olması insanın yalnız hissetmesinin önüne geçiyor.
    favori karakterim ise uyuşturucu satıcısı. hele de futbol topu tutuşunu tavsiye etmesi cidden güldürdü.
    birde belli bir sosyokültürel seviyenin üzerinde olan kadınların emziriyorum nasılsa hamile kalmam kafasında olması çok şaşırtıcı.

sonuç olarak annelikten bunalıp, kendini sorgulayan, acaba yetebiliyor muyum kaygısıyla dolup taşan bünyeme iyi geldi ne yalan söyliyim.
hesabın var mı? giriş yap