• tahminlerimin aksine, gayet keyifle izlediğim film olmuştur. gora'yı beğenmiş, arog'u hiç beğenmemiş biri olarak ikisinden de güzeldi derim, tabi ki beğenmediğim espriler, hoşuma gitmeyen kısımlar oldu ama genel olarak gayet eğlendim.
  • gülme eşiği yüksek film. birde cem yılmaz'ın konuşma tarzına ifrit oluyorum ne biçim konuşma şekli o her filmde aynı tarz. cem yılmaz dışında film güzeldi. kostümlere değinmeden geçmemek lazım. komedi filmi desen değil macera filmi olmuş bu.
  • yapılan eleştirilerin, işin komedisi dışına çıkamadığını gördüğüm, bu yüzden, biraz haksızlığa uğradığını düşündüğüm film.

cem yılmaz'la aynı filmde oynamanın bir handikapı olsa gerek ki, pek çok insan diğer oyuncular hakkında bir şey söylemiyor. halbuki, ozan güven, demet evgar ve özellikle zafer algöz'ün çok iyi performansları konuşulmalıydı sanki.
  • filme gittim eğlendim mi eğlendim. güldüm mü güldüm. sinir oldum mu oldum. detaylara hayran kaldım mı kaldım. şimdi bu maddeleri kısaca açıklayalım. eğlenme sebebim zaten cem yılmaz abi ölümüne kopartır gibi bir mentaliteye sahip olmamamdan mütevellitir. o cem yılmaz abi dediğin şey bir tat bir doku. burda aziz bey var. yine diyorum çok gülecem yarılcam diyosan bu adamın yaptığı zaman bir showuna gidersin olur biter. güldüm çünkü ince detaylarla bezenmiş bir film dikkatli izlendiğinde ortaya çıkıyor. herkesin algısı farklı sonuçta gözden kaçan bir ton şey olabilir. misal arog da maça çıkış sahnesinde cem yılmaz kıçını yırta yırta istiklal marşını söylüyordu acaba kaç kişi ona dikkat etti de güldü. bu filmde de bir ton ince detay vardı fakat şuna kimse değinmemiş daha filmin başında
    --- spoiler ---
    posta arabasında ingilizce konuşulmakta araba durdurulunca madem anlamadık dur şunu türkçe yapalım demekteler ve alt yazıyı kapatıp türkçe dublaja geçmekteler. hoş bir fikir ancak komik olan kısım bu geçiş yapıldıktan sonra ozan güven'in canlandırdığı lemi bey'in eyvay hintliler demesi hoş bir detay, komik bir noktadır.
    ayrıca cem yılmazın şarkı söylediğinde demet evgar'ın tekrardan ingilizceye çevirince anlamı kayıyo demesi.
    ilk demet evgarla tanıştıklarında yaptıkları orta oyun gösterisi, ateşin başında olayı anlatırken tekrardan dil değişimi yüzünden posta arabasını durdurup küfür eden adamın dediğini cem yılmazın ingilizce söylediğinde demet evgar'ın yüzündeki anlamaz ifade*
    bu ve bunun gibi detaylar güzeldir. belki gözümüzden kaçan daha bir ton şey vardır

--- spoiler ---

neyse efendim sonuçta güzeldir. ha sinir olduğum noktaya gelirsek izlediğim sinemada yaklaşık 45-50 yaşlarında bir çift var idi. kadın sinemada film başladığı anda bağıra çağıra konuşmaya yorum yapmaya başladı. yok efendim 15 dakikadır gülmemişmiş, yok aslında bak burda yakariyi anlatmış bey hatırlarmısın yakariyi, yok efendim şerif loyd gayseriliymiş kadın da gayseriliymiş bizim oraların şivesiyleng gonuşuyo falan film boyunca bok etti keyfimizi.

neticede fazla bişey beklemeyin, keyif alacağınız bir 2 saat sonuçta.
  • film beklendiği kadar güldürmüyor olabilir fakat kanımca türk filmleri arasında gelmiş geçmiş en iyi mekan seçimi bu filmde. nuri bilge ayarında kareler vardı hem de bir komedi filminde. ben keyifle izledim..
  • --- spoiler ---
    filmde aziz bey'in teşkilat- ı mahsusa ajanı olduğu belirtilmiş. yıl 1881. yalnız teşkilat-ı mahsusa 1911 - 1914 yılları arasında ittifat ve terakki cemiyeti bünyesinde enver paşa ve kurmayları tarafından kurulmuştur. abdulhamit zamanında kurulan gizli polis teşkilatının adı yıldız teşkilatıdır. cem yılmaz gibi bir isim hata yapmış demek istemiyorum tabiiki ama isteyen bu hususu araştırabilir. bunun dışında film gerçekten çok eğlenceli.
    --- spoiler ---
  • cem yılmaz klasiklerinden biri. ince espriler, güzel göndermeler iyiydi ancak yağlı güreş bölümü arogdaki futbol sahnesi gibi uzunluğu nedeniyle biraz bayıyordu ki demet evgar filmi kurtardı, kendisi bundan sonra yengeniz olur.
  • bunu nasıl yazmadınız anlamadım ama aynı zamanda laikliğe gönderme yapan filmdir.

--- spoiler ---

hem şerif hem peder olan kişi günah çıkaranları hapse yollamaktadır.
    "şeriflik ayrı pederlik ayrı demiştir."

çok küfürlü diyorsunuz, espiriler kabaydı diyorsunuz recep ivedik'e bayıla bayıla gidiyorsunuz. alın size küfür + kalite.
    sizin yerli komedi filmden anladığınız nedir ben anlamadım ki...

adam götünden tabak çıkardı yine yaramadı arkadaş.

--- spoiler ---
  • genelde güzel bir film , hatta başlangıçta "çok güzel lan bu film galiba, allaah "denilebilir ama demet evgar'ı ve sonra şerifi ilk gördüğümüz sahnelerde bir miktar oturmamışlık hissi geçti bana. film ilerledikçe " ha iyi aslında ya" dedim. ez cümle izledim beğendim. şunu söyleyeyim gitmeden sözlük okusaydım gitmezdim, iyi ki yorumlara bakmamışım.

ha bi de"ülker neden sponsor olmuş ya cem yılmaz'a , ne alaka" diye fısıldaşanlar baya çoktu sinemada.
  • ben beğendim. çok iyi olmuş çok da güzel, iyi olmuş tamam mı ?
    cem yılmaz çok iyi bir gözlemci. filmlerindeki ince esprilerini hoşuna giden beğenir güler. beğenmeyen zaten anlamıyordur gülmek kendi tercihine kalmıştır. ben yine de çoğunluğa katıldıklarını düşünüyorum. derler ki, sinemada kahkahayla gülenlerin bir kısmı filmden sonra "hiç komik değildi, gülmedim" şeklinde beyanlarda bulunur. ve yine derler ki, herkes aynı şeye gülecek değil ya. kimisine espriyi hazmetmesi, keşfetmesi zor gelir; direkt gözünün içine sokulsun ister. o da ona güler.
    benim fikrim bu film, şu ana kadar izlediğim en güzel cem yılmaz filmidir.
hesabın var mı? giriş yap