• --- spoiler ---
    ne tecavüze yeltenmiş ne adam öldürümüştür kamil, ne var ki memleketin en sakınılası; riyakar ve gaddar adamıdır. kızın en son gördüğü surat da onunkisidir. kaptanın yanında kızı koruyan sağduyulu adam numaraları yapmıştır onca zaman; ama o an, orada bişi yapmasa da pis pis bakıp sırıtmaktadır işte. kız o an yitirmiştir bütün umutlarını ve artık terketmek istemektedir memleketi..
    --- spoiler ---
  • idris: çöz şunu.. dur dur dur dur.. çözme. oof başım..
    kamil: geri götürelim.
    idris: nasıl yani?
    kamil: kızı geri götürelim.
    idris: noolur kızı geri götürürsek?
    boksör: benim sonum olur abi. daha doğrusu ali'yle ikimizin sonu olur.
    idris: niye lan?
    kamil: niye oğlum, niye sonunuz olsun? tamam yaptınız bi cahillik, cezanızı kaptan verecek inşallah, be amına koduğumun çocukları sizin sonunuz o olucak. ulan siz ne yaptınız be?
    idris: naaptınız lan siz, he?
    boksör: abi biz bu kızı, yani hepimiz, geri götürmeyince kaçırmış gibi oluyoruz. size bi şey olmaz abi. yani ben, bana kalır bütün bokluk. ben bunu geri götüremedim. ayrıca şeytana uyduk abi.
    idris: amınıza koyim lan sizin, ibneler.. ikiniz birden siktiniz di mi lan kızı? he?
    kamil: siktiniz ha kızı? ikiniz de mi? olsun! hiçbi polis gavur bi orospuyu sikti diye delikanlıları içeri atmaz.
    ali: hayır, kız kızmış.
    kamil: nasıl kızmış?
    boksör: kızdı işte abi.
    idris: dalga mı geçiyorsun lan dalyarak. bu orospunun neresi kız olur? basbayağı orospu.
    ali: ben bozmadım abi. bak şimdi bu..
    idris: sus ulan.. sus..
    boksör: ben de anlamadım abi ama kızdı.
    kamil: ulan bize ne elin orospusunun kız olup olmadığından.
    boksör: bize ne olur mu abi. ırza geçme sokarlarsa yanarız. yani ali'yle ben boku yeriz.
    ali: ben niye yiyim olum. ben bozmadım ki, sadece.. siktim.. sen den so..
    idris: kes lan kes.. zevzekliği bırakın. amına koduğumun itleri.. elin zavallı kızının elini kolunu bağlayıp zorla sikiyorsunuz, sonra da it gibi titriyorsunuz. götsünüz oğlum göt. bi de kızdı diyorsun. ulan bu garip kızsa vicdanın titremiyor mu? senin bacın yok mu? puşt!
    boksör: ben.. ben bu kıza aşık oldum abi.
    idris: ne!!
    boksör: naapiyim abi? evleneyim mi ben bu orospuyla?
    idris: eğer bu bakireyse onu sen orospu yaptın ibne. hem de hiç utanmadan arkadaşına da peşkeş çektin amcık pezevenk.
    boksör: peşkeş çekmedim abi. sana söylemekle beni tehdit etti. zorla sikti.
    ali (boksör'e saldırır): yalan söyl..
    kamil: tamam kesin artık.
    idris: ´iğrençsiniz ibneler´. bi de kızı öldürmeye kalkıyorlar. siz hakkatten kancıksınız lan. ´katil ibneler´. naapıcaz şimdi?
    kamil: geri götürecez abi. şikayet olursa ya da başka bi şey inkar edecez o kadar.
    idris: yarın kızı götürüyoruz. okey mi kamil?
    kamil: okey kaptan. amcıklar!!
    ali: geri götüremeyiz.
    kamil: niye lan? niye götüremiyoruz salak?
    idris: niye korkuyorsunuz lan sen bu kadar he? ulan başka boklar daha mı yediniz??
    boksör: abi valla bi şey yapmadım. yani o değil. o adamlar. hadi polisi atlattık. o adamlar, onlar bizi bulur abi.
    kamil: kes lan göt. yandın oğlum. sen bittin lan.
    idris: ben biraz düşünücem. şimdi herkes yatsın sabah konuşuruz.
    kamil: abi bu kızı hemen gö..
    idris: sabah, sabah!! bu kız bu gece burda kalacak. kimse gördü mü lan kızı?
    ali: yok abi çok dikkat ettim.
    idris: iyi vinççiler görmesin.
  • buyuk deprem gecesi (17 agustos) cine5'te oynayan film. seyretmi$, akabinde sallanmi$tim.
  • denizden cekilen kumla yapilan binalarin yine denize dondugu kocaeli depremine yaptigi gonderme ilginctir. cunku, bildigim kadariyla bu film cekilirken deprem henuz olmamisti. "ya binadan, ya zinadan, o binalar yikilacak, bu kumla yapilan binalari deniz elbet geri alacak.."; tsunamik repliklerdi.
    film iki bukulme noktasinda izleyiciye tembihte bulunuyor. artik mesaj mi denir, guvercin mi denir bilemiyorum. boyundan buyuk islere kalkismadan, agir mesajli kum kepcelerinin altinda kalmadan hikayesini duzerken, bu iki bukulme noktasinda iki parantez aciyor yonetmen.
    "bir memleket gibidir gemi, nerde kalmistik, yirtmaci vardi beline kadar kaldirdim.."
    "su kucucuk gemide bile huzur bulamiyoruz, kamil. ama yine de sikiysa cik disari. burada iyi kotu emirlerini dinleyen var, geminin disinda bir hicsin, kamil."
    kimi teknik aksakliklarina ragmen (ses, kamera yonetmenligi, ve montaj kusurlari) saglam kurgusuyla, oyunculuguyla, ve bilerek mi bilmeden mi yapildigini cok merak ettigim bunuel selamiyla (genc kadinin baglanma sahneleri-ensayo de un crimen) bu film beni sasirtmisti.
  • kaptan: özür dile lan kızdan.
    boksör: bu dil bilmez ki abi anlamaz ki.
    kaptan: dile lan.
    boksör: özür dilerim bacım.
    kaptan: aferim.
  • kaptanın uyurken kızın ustunu orttugu sahneden sonra karar verdim...bu senaryonun bir de oncesi olmalı...bu kaptanın bir cocuklugu, bir yeni yetmeligi, bir fındık tarlası icinde bulustugu lakin sonradan kendisine yar olamayan bir sarı yavuklusu olmalı...bu kaptanın duz kumas saclarını eliyie duzeltisinden anladım ki...bu kaptanın bir oncesi olmalı ve bu senaryo yazılmalı....

...sizi geciyoruz kandilli....selametle....
  • ilginç bir not: laleli' de bir azize filmi ile aynı sahneler kullanılmıştır. sahneler iki ya da üç kamera ile çekilmiş, lalelide bir azize filminde; bara giriş sahnesinde bara giden kadın ilk planda, arkadan geçen adam figürasyondadır. gemide filminde ise aynı bar, aynı zaman,başka bir plan, bu sefer adam başrolde, kadın figurasyondadır. bu tarz yöntemler kullanılarak filmin maliyeti düşürülmüş fakat güzelliğinden pek de ödün verilmemiştir. yönetmenin büyük başarısıdır.
    (bkz: bir tasla iki kus)
  • erkan can gibi bir yeteneğin nasıl mahallenin muhtarları gibi bir dizide harcanabildiğini bize net bir şekilde gösteren, türk sinemasının yüzaklarından film...izlediğim en iyi türk filmi!

ne gariptir filmi izledikten sonra erkan canı bizim mahallede gördüm ve elini öpmek ,abi süpersin kralsın hayranınım demek istedim, utandım gidemedim*
  • kacirdigi, tecavuz ettigi ve sonradan asik oldugu bakire orospuyu kaptana sunmasinin ardindan, kaptandan aldigi sert tepki uzerine uzerine boxorun cevabi kopartir.
    - olsun abi, biz uzaktan da severiz.

boyle bir filmdir iste gemide. cekimler sirasinda harbiden takildiklari da en saglam yerden onaylanmistir.
  • boksör : kalsın burda sende gönül eğlendirirsin kaptan
    kaptan :oğlum hani seviyordun lan kızı, bu nasıl sevmek puşt?
    boksör :biz uzaktan da severiz abii

muahahahahaa..
hesabın var mı? giriş yap