• formatı rating üzerine kurmuş yarışma programıdır.

bildiğiniz üzere eski versiyonda, yarışmacılar 12 kişi dizilip*, en hızlı cevap verenin asıl yarışmacı olacağı bir testten geçiyorlardı. o günlerde tuhaf, acayip, kasıntı tiplerin yarışmacı olması da mümkün olmuyordu tabii. olağan biçimde orta zekaya sahip, basiretli adamlar seçiliyordu.

sonra ne yaptılar? bunu kaldırdılar ve yarışmacıları online bir formu doldurduktan sonra yarışmaya davet etmeye başladılar. bu ne kazandırdı? artık istedikleri tuhaf, acayip tipleri yarışmacı olarak seçebileceklerdi. zaten formda "belirli bir şiveniz var mı" gibisinden abuk sorular olması reyting avının en açık kanıtlarındandır.

tabii işgüzarlıklar bununla da bitmiyor. daha önceki yarışmaların ilk sorularını youtube vb. sitelerden bulup bir göz gezdirin lütfen. bütün sorular genel kültüre dayalıydı. şimdiki gibi fishing tekniğe dayalı sorular hiç yoktu. yarışmacıları tongaya düşürmek için yaptıkları mülakatların da amacı bu şimdi. az evvel bu başlıkta da verilen mülakat sorularına baktığımızda çeşitli noktalara yapılan atıf sorularla yarışmacı profili çıkarılmaya çalışıldığı gözleniyor. yani kim hangi konularda eksik gibi, hangi konularda bilgili gibisinden.

mesela çok bilinen bir deyim vardır, ama tiki bir kız yaşam biçimi ve aldığı kültür nedeniyle buna oldukça uzaktır. hemen bu tip soruları ona sorup skandal yaratmak istenir. bu şuna benziyor aslında. insanları segmentlere ayırıp zayıf noktalarına atışlar yapıyorlar. türküyle arası olmayana türkü, yabancı film pek izlemeyen adama yönetmen adı soruyorlar.

şimdi bu yarışmanın dürüst olduğunu kim söyleyebilir ki! sosyal medya'da infial yaratmak için acun taktiği uyguluyorlar. seyirciyi ele geçirmek için taktikler hazırlanmış durumda. acun ılıcalı seyircisine ve yarışmacısına filan bakın mesela; hep izleyici odaklı yöntemlerle seçilip, piyasaya sunulur.

milyoner yarışmasında da eski sıralama hızı sorularıyla, açık ön eleme sistemi uygulansa, bu yarışma gündem olmaktan uzaklaşır. ama insanlar aptal nasılsa. kandırmaya devam. siz de yolunuzu bulmuşsunuz nasılsa. amaç genel kültür testi filan değil, amaç rating avı.
  • babalarının hayrına ya da toplum yararına yapılmadığı için formatı rating üzerine kurmuş yarışma programıdır.

ulen reklamveren "aa ne güzel toplumu önemseyen bi yarışma, hadi bol bol reklam verelim" der mi? adamın ilk baktığı şey ertesi gün çıkan reyting sıralaması. bu ülkede televizyon camiası çok acımasızdır, yarın ipinizi çekerler. o yüzden bu adamlar seyredilmek için bir şeyler yapmak zorunda kalıyorlar. ama başarılı yarışmacı seçerek, ama izlenecek yarışmacı seçerek. onların kararları. çünkü yarın program kaldırıldığında hiçbir seyirci hiçbir programı hatırlamıyor. reytingin kadar varsın.

adettendir, televizyoncuyum.
  • % 80 civarı 'lastikli' cevabı veren seyirci cevabı yerine 'kaygan' cevabını verip elenen hukukçu genci görünce iyice anladım ki, kapital hegomonya tanrısal hükümranlığını bilginin kalbine dek genişletmiş. bu noktada yaşamakta olduğumuz çağda 'bilgi' ne işe mi yaramakta artık? elcevap: kapital tanrımıza daha teslimiyetçi bir kulluğa yönelmis yaşama...ama tüm değer ve ideolojik yaşam alanlarını kendisine kanalize edeli hayli zaman oldu 'tanrımızın'. bu tali durumlara niye şaşırıyoruz ki?
  • ilk soruda ahahah :d çoçuğun tepkisi aaa okey tamam :/ :dd
  • adamına göre muamele yapan reyting programıdır. her programda mı bi absürd tip olur arkadaş. ne bilgi ölçmesi ne şeyi, bırakın bu ayakları.
  • aşırı derecede şansa dayalı bir yarışma deminden beri izliyorum, şu 15-30 bin lira alıp giden insanlara çıkan sorular çıksa çok temiz bir şekilde 60 bin liraya ulaşabilecek adam kulağının azizliği ile bin lira alıp gitti. yazık oldu bildiğin, baykuşu bilmeyen kızla aynı parayı aldı adam.
  • herkesin alakalı geridönümlerimi merak ettiği yarışma. malum onca gittik katıldık.

bundan önceki girilerde eleme mülakatları sürecinden bahsettim. tüm elemeleri geçtiyseniz tebrikler artık yarışmacı adayısınız. neden yarışmacı demediğimi ileride anlayacaksını biraz sabredin. bunun birinci sebebi zaten size telefonda xxx günü yarışmacı adayısınız demeleri.
    diğer sebepleri yazının kalanından çıkartırsınız bence.

cumartesi günü saat 10 da yeni bosnada oldum. ben kardeşim ve bir arkadaşım. bir refakatçi şart. girişte tüm yakınlarınız telefonlarını teslim edip oylama kumandalarını alıyorlar. seyirci jokerinde insanlar bu kumandalarla oylamaya katılıyor. kesinlikle yanlarında kimlikleri olmalı aksi halde içeri giremeyebilirler. yarışmacının telefonu yanında kalıyor ki. moral motivasyon için aramalar yapabilsin. bu gayet güzel bir uygulama. ama yarışmaya katılmak için stüdyoya giderken telefonlarınızı bekleme salonlarında bırakmanızı rica ediyorlar. gerçekten de rica ediyorlar. hani götürsen götürürsün. üstünü falan aramıyorlar.
    çalışanların hepsi inanılmaz kibar ve ince insanlar. sizin motivasyonunuzu çok önemsiyorlar. kimse sizi yıpratmaya çalışmıyor. aksine üzerinize titriyorlar.
    şöyle baştan devam ediyim. önce diğer yarışmacılarla stüdyoya giriyorsunuz. stüdyo boş sadece yarışmacılar var. yönetmen ve cast ekibinden bazıları da orada. yönetmen ana hatlarıyla bir bilgi veriyor. herkesin katılırken giymesi gereken kıyafetlerini seçiyor. sonra gidiyor ve programın devamında onu hiç görmüyorsunuz. sanırım telsizlerin diğer ucundan emir yağdırmakla meşgul oluyor.
    deneme çekimleri yapılıyor. herkese stüdyo da o televizyonda gördüğünüz koltuklarda ve ekranların başında 2 soruluk deneme çekimi yaptırılıyor. jokerleriniz falan da oluyor. yönetmen yukarıdan izliyor.
    daha sonra bekleme odalarına geçiyorsunuz. yakınlarınız stüdyoya alınıyor. stüdyo doluyor. ve çekimler başlıyor. bir günde 3 çekim yapılıyor. her çekimden sonra mola veriliyor. seyirciler stüdyodan çıkıyor.onlarla görüşebiliyorsunuz. aslında stüdyo epey rahat.
    her çekim için yarışmacı listesi çekim başlamadan hemen önce belirleniyor. yani kesinlikle bir önceden belli olma durumu yok. her çekim için 7 kişilik liste var. toplamda maksimum 21 kişi listeye girebiliyor. ama önceki listelerde yarışamayanlarda diğer listelerin belirlenmesinde göz önünde bulunduruluyor. tabi ki bir listeye girmiş olmanız diğer listelere girmenize bir etki etmiyor. girmemiş olmanızda etki etmiyor. her liste en baştan orada bulunan yarışmacı havuzundan belirleniyor. mesela şöyle bir ihtimal hesabında gidelim içeride 21 kişi var. ilk listede olma ihtimaliniz 7/21 = 1/3. diyelimki ilk listede 5 kişi yarışabildi süre yetmedi yarışamadınız. yine havuza dahil oluyorsunuz. bu sefer 16 kişi var. 2. listede yarışma ihtimaliniz 7/16 . diyelimki bu listede de 5 kişi yarıştı. kalan iki kişi son havuza dahil oluyor. yarışmacı olma ihitimlaniz. 7/11. buradada 3 kişi yarışmacı olsun. kalan 8 kişi o gün yarışmacı olamıyor. yani ihtimaller konuşur. tabi bu kişileri makineler seçmiyor. oradaki yönetmen ekip falan seçiyor. o yüzden biz seçim kriterlerini bilmediğimizden ihtimallerden bahsediyoruz. ben 2. listede 6 sıradaydım 5 kişi yarışabildi. 3. listede 4. sıradaydım 3kişi yarışabildi. yani yarışma ihtimaliniz önünüzdeki kişilerin performansıyla ters orantılı.
    bkz*. yarışmacı olma ihtimalinizde görüldüğü gibi zero sum game durumu mevcut anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
    program canlı yayın olmamasına rağmen, çekimler canlı yayındaymış gibi yapılıyor. yarışmacıların üzerindeki psikoloji de canlı yayına çıkıyormuş gibi. herkes öyle davranıyor. tam bir yarışma havası. yani televizyonda ne izliyorsanız o oluyor. montaj falan yok.kesip baştan çekim falan yok. sadece teknik aksaklık olması durumunda çekim kesiliyor.
    yakınlarınızın programda 6 saat kalması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. tabiki de kanal yemek falan veriyor. dert etmeyin ama kimse stüdyo da kolay kolay 6 saat kalamaz. hani diyeceksiniz ki o zaman çalışanlar, kenan ışık falan nasıl dayanıyor. adamlar hakikaten saygı duyulası. ben bile anlamadım . çalışma şartları inanılmaz zor. hepsine kolaylıklar diliyorum.
    yarışmacı adaylarının bekleme odalarında bahsediyim birazda. yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda. masalarıni sehpaların üstü ikramlıklarla dolu. çay kahve gani. muhabbet sohbet. yarışmacılar çok samimi muhabbetler ediyorlar. hani belki yarışamadım ama orada geçirdiğim toplam 11 saat boyunca harika vakit geçirdim.(çekimler 9 da bitti ama normalde 8de bitiyormuş) bir çok kişiyle muhabbet ettim. bir çok yarışmacının sevindiğini birçok yarışmacının üzüldüğünü gördüm. herkese gidip şansını denemesini tavsiye ederim. benim için harika bir deneyim oldu. atv ekibine konukseverlikleri için çok teşekkür ederim.
  • "kalcalari havluyla kurularmis gibi yapilan dans hangisidir" diye gubudik komik bir soru sorulmus program.

cevabi twist imis. ayrica galiba bu terim de bu dansin evrensel bir tanimiymis sanirim.
  • gözde umay adlı kız nasıl bir etki bıraktıysa kenan ışığın üzerinde okulundan gelen herkesle onunla ilgili muhabbet ediyor. kızın dedikodusu yapılıyor programda resmen.
  • yengesinin dayısını joker yapan yarışmacı'nin adinin taylan olmasi gerekirdi. ozenle secilmis yarismacilarla sasirtmayan program..
hesabın var mı? giriş yap